© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

25. srečanje ljubiteljev starodobnih vozil: Najstarejše letos je bilo Puhovo kolo iz leta 1901


tednik
Anemari Kekec
6. 7. 2025, 08.23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zloščeni lepotci in prepoznaven hrup starih motorjev ob pripekajočem soncu -to je lahko samo reli starodobnikov, ki se je zadnjo junijsko soboto odvil pri Puhovem muzeju v Sakušaku. Srečanje vsako leto, že četrt stoletja v spomin na rojstvo Janeza Puha (27. junija 1862) pripravlja Društvo rojaka Janeza Puha.

AK_Puch1.jpg
M. S.
Najstarejše Puhovo kolo iz leta 1901 in predsednik Društva rojaka Janeza Puha Vlado Slodnjak

Letos je bilo na jubilejnem srečanju mogoče občudovati 145 starodobnih vozil, tudi iz Francije, vsak pa je prejel startno tablico in pokal.Ljubitelji jeklenih konjičkov starejšega datuma, predvsem pa vozil, izdelanih po zasnovi svetovno znanega tovarnarja Janeza Puha, so znova zavzeli vijugaste ceste Slovenskih goric, vse od Sakušaka do Jurija ob Ščavnici. Blizu 200 udeležencev že tradicionalnega srečanja in relija iz Avstrije, Hrvaške, Francije in skorajda iz vse Slovenije se je na panoramsko vožnjo podalo družno, s kolesi, motorji in avtomobili izpred Puhovega muzeja. Med njimi so bili prijatelji Juršinčanov iz kar 1.800 kilometrov oddaljenega pobratenega kluba Amicale Puch v Franciji,ob njih pa še udeleženci iz kar 20 klubov starodobnih vozil.

Ustavili so se tudi v Oljarni Kocbek

Pot je udeležence Puhovega relija najprej vodila do Polenšaka, nato naprej do Mostja, Gabrnika, Vitomarcev in vse do Cerkvenjaka ter Svetega Jurija ob Ščavnici, kjer so se ustavili še v Oljarni Kocbek. Tam so si z zanimanjem ogledali proizvodnjo bučnega olja, ki ga znana družina Kocbek izdeluje že od leta 1929. Polni novih spoznanj in doživetij so vožnjo s starodobniki nadaljevali nazaj do Sakušaka, se tam okrepčali in nato ob rujni vinski kapljici nadaljevali prijetno druženje.

Udeležence jubilejnega srečanja je pozdravil tudi juršinski župan Robert Horvat, ki ne skriva navdušenja nad društvom, ki prav letos praznuje 25-letnico delovanja. V občini Juršinci so izredno naklonjeni tehnični dediščini in skrbi za ohranitev zapuščine Janeza Puha, saj se zavedajo, da so prav zaradi nje na zemljevidu turističnih krajev Slovenije, ki jih gostje ne smejo spregledati in jih morajo obvezno obiskati.

Navdušeni nad srečanjem in pokrajino so bili tudi udeleženci iz pobratenega kluba Amicale v Franciji, ki so pri njih ostali kar 5 dni. „Pokazali smo jim čudovite kraje Prekmurja in Štajerske. Na kratko smo se s Puhovimi vozili zapeljali tudi na Hrvaško, v Avstrijo in Madžarsko,“ je še po srečanju, ki je znova uspelo in navdušilo ljubitelje starodobnih vozil, dodal Slodnjak.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.