Miša Pušenjak: Kako zavarovati vrtnine pred prihajajočo vročino
Vrtnine sodijo med na vročino zelo občutljive rastline. Zato je zelo dobro, da ob odločitvi za vrtnarjenje razmislimo tudi, kako bomo vrtnine namakali. Če jim želimo dobro, jih bomo na to vročino pripravili že v naprej. A najprej nekaj težav, ki se trenutno pojavljajo na vrtovih.

Rja na česnu
Česen sorte ptujski jesenski že počasi končuje svojo rast. A kljub temu, če na listih opazite prve znake rje (majhne oranžno rjave kupčke), je še smiselno reagirati, da se bo dalje skladiščil. Poškropite ga s pripravkom iz njivske preslice; zdaj je je povsod dovolj, seveda pa se dobi tudi v trgovinah. Če pa ni časa za nabiranje in pripravo pripravkov, potem kupite bakreno listno gnojilo, ki bi moralo biti na razpolago v vseh trgovinah, ki skrbijo tudi za vrtičkarje.
Česen, ki je že močno napaden, je skoraj najbolje kar populiti.
Prav tako se marsikomu pojavlja krompirjeva plesen na paradižniku. Tudi če se ne, je smiselno zdaj paradižniku (pa tudi papriki, jajčevcu in kumaram) pomagati. Med domačimi pripravki so uporabni pripravek iz sode bikarbone, razredčeno mleko (če se bolezen še ni pojavila) ali sirotka (redčimo v razmerju 1:1), čaj iz cvetov rmana ali kamilic, pa tudi zelenih delov timijana, šetraja, drobnjaka … V trgovinah pa lahko kupimo bakrena listna gnojila, pripravek iz česna in timijana, pa tudi listno gnojilo basfoliar activ ali trafos K, ki rastlinam dvigneta njihovo odpornost, pa še nahranita jih. Letos je res tako leto, da je tudi hranil v zemlji nekaj manj. Zato zalivanje z namočenimi koprivami in gabezom res pride prav.
Vročina in razhudniki
Za vse plodovke, predvsem pa paradižnik velja, da se odlično počutijo pri temperaturah okoli 30 oC. Vse, kar je več, teže prinašajo.
Preberite več v torkovem Štajerskem tedniku.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se