Zgodbe
Zaklad, ki ga moramo čuvati
Na Kmetijskem inštitutu Slovenije, v Infrastrukturnem centru Jablje, ohranjajo avtohtone slovenske sorte, ki so neprecenljiva naravna dediščina, in s pomočjo tega genskega materiala z žlahtnjenjem ustvarjajo tudi nove. Oboje so prilagojene našim podnebnim in rastnim razmeram, zato so še posebej zanimive za domače kmetovalce in vrtičkarje.
Čudež končno pojasnjen: Otroci preživeli letalsko nesrečo in 40 dni v džungli
Resničnost včasih presega domišljijo. Tako bi lahko rekli tudi za dogodek, ki je pretresel Kolumbijo in nato preostali svet. Štirje otroci so preživeli letalsko nesrečo, nato pa več kot pet tednov tavali po nevarni džungli in – preživeli.
Cenejše in okolju prijaznejše hiške
Milijoni odsluženih ladijskih zabojnikov v skladiščih in pristaniščih po svetu čakajo na novo usodo, ki jim jo je začel pisati najnovejši arhitekturni trend. Ta jih spreminja v privlačna bivališča, prostore za oddih, vojašnice, pisarne, šole, vrtce … Poleg cenovne ugodnosti, dostopnosti, ekološkega vidika, saj zmanjšajo obremenitev okolja, ki nastane pri klasični gradnji, je njihova prednost v modularnosti in mobilnosti.
Nemara najboljši burek v državi
Sultan med bureki v knežjem mestu ... Pečen spod pridnih rok in postrežen z iskreno prijaznostjo.
Oblakologinja, kako narediš oblak?
Ko gre meteorologinja zjutraj od doma, jo sprašujem, ali a.) prej poškili skozi okno in se zazre v nebo, ali b.) pogleda podatke in si sama sestavi vremensko napoved, ali pa c.) se zanese na tisto, ki so jo sestavili na Agenciji za okolje?
Izum inovatorja Hakima: Polovi mikroplastiko, ki jo pijemo!
Hakim El Khiar, inovator iz Kopra, je razvil sistem za odkrivanje mikroplastike v vodi, ki že na terenu in v le nekaj minutah ugotovi, ali je v vodi mikroplastika.
Bolno Polje slovenske psihiatrije
Slovenska javnost je bila ob razkritjih grozljivih obravnav bolnikov na ljubljanski psihiatriji zgrožena in osupla. Opisi zlorab nemočnih, izgubljenih in zmedenih ljudi za stenami klinike v Polju bi bolj kot v 21. stoletje sodili v kroniko nekdanje blaznice, v kateri so izgubljene duše dostikrat obravnavali kot neposlušne zveri. Čeprav je psihiatrija na Slovenskem od osamosvojitve naredila velik napredek, pa poslednja trdnjava konservativne miselnosti še stoji.
Je tod mimo letel kak zdravnik?
Zdravniki si želijo več svobode pri svojem delu. In bi utegnil kdo ugovarjati, saj jo že imajo. Veliko. Kar dokazujejo podatki o tem, kje vse mnogi poleg redne službe še delajo, koliko delajo in koliko s tem zaslužijo.
Novi spolni škandali pretresajo Cerkev: Bi pomagal celibat kot izbira?
Cerkev ti škandali zamajejo, ampak nikoli do temeljev, največ škode pa poleg žrtvam, ki jim uničijo življenje, povzročijo srčnim, predanim in dobrim duhovnim delavcem.
Janina preobrazba: Navdušena nad vsem lepim in novim
Tokrat se je spretnim prstom strokovnjakom prepustila Ines Žigon iz Zagorja ob Savi. 'Pri štiridesetih se mi je zdelo, da preobrazbo preprosto ... potrebujem.'
Presejalni test za novorojenčke že poleti!
Spinalna mišična atrofija (SMA) je redka, a zelo huda genska bolezen. Njen najprepoznavnejši obraz pri nas je Kris, fantek, za katerega je pred nekaj leti zbirala denar vsa Slovenija. Zdravilo je že leto in pol na voljo vsem otrokom in odraslim s SMA in rezultati so izjemno dobri.
Charles Eisenstein o krizi podnebja: 18 ukrepov za ozdravitev Zemlje
Charles Eisenstein se še vedno dobro spomni dogodka, zaradi katerega je postal okoljevarstvenik. Imel je nekje sedem let, ko sta z očetom zunaj opazovala veliko jato škorcev, ki so leteli mimo.
Slovenski kmet bi moral v Bruselj
Na osmi nacionalni konferenci o trajnostnem upravljanju virov skupnosti, ki sta jo organizirala Umanotera in Focus, so se zbrali tisti, ki so prepričani, da če spremenimo svoje jedilnike – in to storimo v skupnostih – bomo spremenili svet.
Ravnotežje med službo in zasebnostjo prvih mož največjih slovenskih podjetij
Usklajevanje službenih in družinskih obveznosti ni preprosto, prav gotovo pa so pred največji izziv postavljeni tisti na najvišjih vodstvenih položajih, ki ne morejo izklopiti službe, ko za seboj zaprejo vrata pisarne. Po navadi to sprašujemo ženske, ki naj bi družinskim obveznostim namenile več časa kot moški. Zdaj pa smo o tem, kako ob obilici dela najdejo čas za družino, povprašali prve može največjih slovenskih podjetij.
Skrivnost pokritih glav na obiskih pri papežu
Verjetno ste opazili, da vse obiskovalke na avdienci pri papežu nosijo na glavi črno tančico. Četudi nekaterim damam ta kos blaga – pa naj bo iz prestižne čipke – ne pristoji najbolje in jih nihče ne vpraša, kako se s tem na glavi počutijo, je takšen vatikanski protokol. Zakaj se morajo ženske pri papežu pokrivati, ko pa nam v cerkvah tega že dolgo ni več treba?
Če je ne ubije rak, jo bodo birokrati
Filip potrebuje pomoč tudi pri najosnovnejših opravilih. Njegova edina vez z življenjem je njegova mati, ki ji je dokončno zmanjkalo moči.
Odjeknilo razkritje hudih zlorab bolnikov v Polju
Nadzor je sprožil val javnih razkritij doslej neznanih hudih zlorab bolnikov v Polju. Strokovnjaki iz komisije so se po razgovorih od vsega hudega razjokali. Mladostnik je imel modrice tudi na splovilu, privezan je bil nečloveško dolgo ...
Janina preobrazba: Lepa na novi poti
Klaudija Vertačnik stopa po novi karierni, samostojni poti, ki je hkrati njeno poslanstvo. 52-letnica je naredila je še en drzen korak – prijavila se je na preobrazbo.
Več kot 6.000 živali za poskuse v Slovenji v 2022
Milijonom človeških življenj, ki so jih rešila in jih še vedno vsakodnevno rešujejo na ta način razvita zdravila, na drugi strani stojijo milijoni življenj laboratorijskih živali, žrtvovanih na oltarju znanosti.
Razjarjena prodajalka romkinji: »Mislite vi kaj delat al ne?«
Kaj se zgodi, ko v trgovini, ki ji zaradi pomanjkanja kadra grozi propad, trčita dva svetova?
Jorge in Demián Bucay: Midva sva vojaka, ki gradiva mostove
Konec maja je Slovenija gostila dva svetovno znana psihoterapevta, ki nosita isti priimek – Bucay. Oče in sin. Argentinca, ki poznata zdravilne zgodbe in jih znata povedati tako, da jih vzamemo za svoje.
dr. Vesna Prijatelj: Ko bo čas, bi rada umrla v objemu ljubezni
dr. Vesna Prijatelj opisuje svoj boj z neozdravljivim rakom in zakaj še živi na polno, čeprav so bile napovedi drugačne. Njena pripoved ni recept za nikogar, je pa pot, nakazana s smerokazom, na katerem piše Ne vdajte se!
Janin veliki eksperiment: V množici »umiral« sam
Sklenili smo človečnost postaviti na preizkušnjo. Igrani, a srce parajoči prizori so se odvili v Ljubljani. Kdo je pomagal in kdo se je brezbrižno obrnil proč?
Janina preobrazba: Pogumno v nove izzive
»Pred časom je bila na Janini preobrazbi moja stranka. Prekrasno naličena in z novo pričesko se mi je prišla pokazat. Videla sem, kaj vse se da izboljšati, zato sem si, četudi sem frizerka in mojstrica urejanja nohtov, tudi sama zaželela biti del tega,« je povedala 37-letna Katja Kočevar iz Velikih Les pri Krki.
Umetnost obnavljanja poškodovanih oblačil
Nana Irgolič, ki ustvarja pod imenom Latelier Nana, je ena tistih ustvarjalk, ki spodbujajo trajnostno miselnost v modi. Njena ideja, kako lahko celo poškodovana in raztrgana oblačila postanejo spet modna, lepa in nosljiva, je naravnost genialna. Navdih črpa iz japonske umetnosti kintsugi, rezultat pa je osvežujoč in vsekakor vreden posnemanja. Tekst: LARA JELEN, lara.jelen@media24.si foto: Andraž Kramberger