Zgodbe
Pamet v roke, za življenja gre!
Že dva tedna so neurja prva novica dneva, katastrofalne posledice 13. julija se stapljajo z več kot 2.000 zabeleženih dogodkov zaradi neurja preteklo sredo, 19. julija, ko je na terenu pomagalo več kot 400 gasilskih enot. Na Bledu je življenje izgubila turistka, kar je vnovični opomnik, da so nevihte lahko smrtno nevarne. Gasilci so znova preplavili državo, saj so počeli vse od odstranjevanja in žaganja padlih dreves, pokrivanja streh do evakuiranja ljudi, v gorah pa so imeli polne roke dela gorski reševalci. Na prostovoljcih stojimo in pademo. Hvala!
Janina preobrazba: Vesela, radovedna in polna optimizma
»Od nekdaj so me zanimale posebne stvari in nikoli se nisem ustrašila nobenega izziva. Srčno, pogumno in z veliko energije sem se lotevala novih stvari, presrečna, da se lahko nekaj naučim in odkrijem nova obzorja. Tako mi je bila tudi preobrazba ena od stvari, ki sem se je zelo veselila in komaj čakala, da se prepustim lepotnim mojstrom,« je veselo povedala 56-letna Celjanka Bernardina Krajnc, ki je tudi sama dama s čarobnimi rokami, saj kot kozmetičarka lepša številne dame v knežjem mestu.
Majda Jurše o življenju brez glutena
Ljubezen in zdravje gresta skozi želodec.
K sreči smo prepodili vse srnice
Pred leti mi je prijateljica povedala žalostno zgodbico o bambiju, ki je ob košnji na sosedovem travniku ostal brez sprednjih nogic in nekaj dni zatem poginil. Ker nekaj sto srnic vsako leto pogine pod kosilnicami, lovci pozivajo kmete, da pregledajo travnike pred košnjo in preženejo živali iz visoke trave. Zato smo se z veseljem odzvali vabilu Centra za konje s posebnimi potrebami Alisa (ki deluje pod okriljem Društva za zaščito konj), da jim pred košnjo njihovega travnika pomagamo pregnati mlade srnice iz trave.
Smernice WHO: Ali naj bi se malčki res učili samozadovoljevanja?
Da Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) naroča državam, naj malčke v vrtcih učijo samozadovoljevanja, kričijo naslovi v medijih. Da jih novači v homoseksualnost, opozarjajo zapisi na družbenih omrežjih. Da naj se vlada distancira od Smernic spolne vzgoje, ki jih je spisal WHO, zahtevajo nekateri. Bi nas moralo skrbeti?
Viktorija iz Tekačevega
Marec 1997. Turoben zimski dan. V gimnazijskem razredu objokana sošolka. »Ubili so Viktorijo.« Nemogoče, še prejšnji teden je bila z nami ob Savinji, v parku ali nekje pač. Na standardni »turneji« po Celju, ki se je v 90. letih ob petkih popoldne za nekaj ur spremenil v srednješolski Woodstock.
Punce? Zmoliš zdravamarijo in greš dalje.
Drago Ferencek od mesarja do duhovnika ...
Večji, kot so bicepsi, manjša je samozavest
Bigoreksija ali obsedenost z mišicami je motnja, pri kateri posameznik (redkeje lahko tudi posameznica) izgubi realno predstavo o podobi svojega telesa in se posveti njegovemu izboljševanju.
Kam so izginile zgorajbrezice?
Ženske, ki se sončijo brez modrčka, počasi izginjajo. Že desetletja – in danes so tako rekoč ogrožena vrsta. Ne samo v Sloveniji, bolj ko se ob morju spuščate proti jugu, manj je žensk, ki se soncu in valovom nastavljajo zgoraj brez. Morda tega niste niti opazili, ali pa vam je vseeno – sem nekoga vprašala, jih kaj pogrešaš, pa je rekel, eeee … niti ne. Si je bolj vznemirljivo predstavljati, kaj je pod modrčkom.
Ste še lastnik svoje hiše?
Eden največjih strahov je izguba doma. Zakoncema Cerar blizu Domžal so ga porušili pred dobrim mesecem. Na sodišču iščeta pravico že 30 let in vsaj Janez Cerar trdi, da ne bo odnehal. Čeprav je sodišče dokončno odločilo: Cerarjevi so na tuji zemlji.
Lažni profili znanih osebnosti rastejo kot gobe po dežju
»Samo en je pravi Hauser!« je obupano ponovil Stjepan Hauser, svetovno znani violončelist, ki se počuti, kot bi se boril z mlini na veter, saj so lažni profili z njegovim imenom preplavili družbene medije. Morda se zdi, da je to zanj reklama, vendar ni. Za lažnimi profili se namreč skrivajo ljudje, ki lahko povzročijo veliko škode.
Avanturistično življenje v plavajoči hiški
V trenutku, ko je Idrijčan Milan Erjavec na sejmu Internautika zagledal razstavljeno plavajočo hiško, je bil prevzet. Tri noči ni mogel spati in ob misli, da bi jo imel, mu je igralo srce. Odločil se je in še danes pravi, da je bila to ena najboljših odločitev v njegovem življenju, ki je izboljšala kvaliteto življenja vsej družini. Bivališča na vodi so v tujini običajna. Ponekod v Skandinaviji in Ameriki poznajo cele soseske takšnih hiš ob morskih, rečnih ali jezerskih bregovih. Pri nas pa je prva takšna soseska zaživela pred šestimi leti v Marini Portorož.
Janina preobrazba: Vseživljenjsko srčno učenje
»Štirideset je prelomnica v življenju, ob kateri se mi je zazdelo, da potrebujem nekaj spremembe. Z minimalnimi spremembami se enako ličim, imam isto barvo las, podobna oblačila ...« je iskreno priznala Maja Helbl iz Dobje vasi pri Ravnah na Koroškem. Hitro je naštela vrsto svojih življenjskih vlog: mama, žena, učiteljica, prevajalka, ljubiteljska kuharica, rekreativna športnica, ustvarjalna duša in še marsikaj drugega bi se našlo. Zelo je ponosna na to, da je mama treh krasnih otrok, starih pet, devet in enajst let. Ki so ji poleg najlepšega naziva na svetu dali tudi največ lekcij in ji postavili življenje na glavo. »Seveda v dobrem smislu. Z njimi in zaradi njih namreč vsak dan rastem, se lotevam novih podvigov in osvajam nova znanja,« pove z nasmehom in se prepusti našim lepotnim strokovnjakom.
Potrebovali bi več Produkcijskih šol
Produkcijska šola, namenjena mladostnikom med 15. in 18. letom (z možnostjo odstopanja navzgor), ki so zaradi različnih razlogov prekinili šolanje na srednješolski stopnji in/ali pa niso dokončali devetletke ali pa so brezposelni. Vpis v tekoče šolsko leto poteka od 1. septembra do zapolnitve prostih mest.
Pomembna dota drugačnosti: Slovenke z indijsko dušo
Vate zrejo trije pari zlatih oči in te pozdravijo s toplim nasmeškom. V Slovenijo je najstarejšo, Koki, posredno pripeljalo gibanje neuvrščenih, ki je ponudilo možnosti za študij in delo tisočem ljudi iz nam takrat »eksotičnih« dežel. Med njimi je bil tudi Indijec, ki je v Ljubljano prišel študirat strojništvo. Vmes se je v Indiji poročil, ženi Koki pa je bilo tu tako všeč, da je s hčerko ostala v Ljubljani tudi po ločitvi.
Vroči pogovori na spletu: Je digitalni seks varanje ali ne?
Včasih se je afera tipično začela v pisarni in se nato preselila v zanikrno motelsko sobo ali na samotno parkirišče, internet pa je v zadnjem desetletju prinesel nezvestobo naravnost v domove številnih parov. Obenem je zabrisal meje tega, kaj je še dopustno, in neskončno olajšal možnosti zdrsa v tisto, kar več ni.
Velika širitev invazivnih krvosesov
Letošnja deževna pomlad in začetek poletja ter porast temperatur so idealni za razvoj komarjev pri nas.
Univerzalni temeljni dohodek postaja vse bolj realna možnost
Univerzalni temeljni dohodek je neizogiben, opozarjajo zvezde med tehnološkimi bogatuni, kot so Facebookov Mark Zuckerberg, Teslin Elon Musk in glavni snovalec ChatGPT-ja, Sam Altman. Ali to ali pa bo revnih čedalje večja množica. Služb bo namreč čedalje manj, pravijo. Odžrla nam jih bo umetna inteligenca.
V igri sem obiskoval svoje spomine
»Bilo je po prvem letniku študija matematike. Letnik sem uspešno končal. Odprl sem prašička, kjer se je, po skoraj desetih letih, nabralo 1.500 evrov. Kupil sem si računalnik. Vse mi je teklo kot po maslu. Potem pa … Ko sem se nekoč vračal z vaje z bendom, bil sem pevec, so mi sporočili, da je očeta zadela kap. Takrat se mi je življenje počasi začelo sesuvati. Razšla sva se z dekletom, s katerim sva bila nekaj let v zvezi; ker nisem bil pri stvari, so me vrgli iz benda, nisem se več zmogel zbrati, da bi študiral. Ničesar več ni bilo, česar bi se lahko oprijel.«
Berlusconijeva oporoka: kot v telenoveli
Prejšnji četrtek so odprli oporoko sredi junija preminulega italijanskega magnata in politika Silvia Berlusconija. Narod je zadrževal dih: kdo bo dobil koliko in kateri od petih otrok bo dobil glavnino premoženja? Se bo med mladimi Berlusconiji vnela vojna za očetov imperij? Kot v telenoveli, je bridko tvitnil nekdanji državni tožilec.
Kdor žanje veter, seje vihar
Šest let po tem, ko je avstrijska korporacija Magna najavila gradnjo razvpite lakirnice, in nekako v istem času, ko so tuji investitorji na hitro spakirali kovčke, se zdi, da se je pod obronki Pohorja pričela odvijati na moč podobna zgodba – tista o postavitvi dolgega niza vetrnih elektrarn na zelenih, zaščitenih pobočjih.
Vizažistka in kiparka Manca Maselj dela čudeže iz starega pohištva
Cenjena vizažistka Manca Maselj se rada pošali, da je skoraj prej risala, kot hodila, umetnost pa je njena stalna spremljevalka v življenju. Obsedena je z lepšanjem ljudi, vsakič znova se trudi poudariti njihovo najlepšo in najboljšo plat. Kiparsko ustvarjanje meri v desetletjih, že dolgo pa tudi pod njenimi spretnimi prsti na prvi pogled stare omare ali stoli postanejo prave umetnine. Tekst: ANDREJA COMINO foto: MATEJA J. POTOČNIK
Ko vrt postane umetnina
Živimo v času, ko se ceni predvsem praktičnost. Ko zidamo z mislijo, da bomo v zgradbe nabasali čim več stanovalcev, ne pa da bi zgradbo občudovali mimoidoči, kot so gotovo mislili nekoč, ko so zidali palače in vile, ki še danes privabljajo turiste na različne konce sveta. Zato ne preseneča, da tudi vrtove poenostavljamo - poskrbimo za domačo zelenjavo, nekaj rož, na preostali del pa najpogosteje posejemo travo, da ni preveč dela s pletjem, obrezovanjem … Ampak seveda se najdejo izjeme. Kot je Franc Rožman iz okolice Brežic, ki je že pred leti našel strast v oblikovanju vrta, ki spominja na kakšne mojstrovine pred gradovi ali samostani in je tudi že dobil nagrado za najlepši vrt v Posavju.
Janina preobrazba: Pomembno se je tudi nagraditi!
Simpatična Štajerka Aleksandra Črnič si je ob uspešnem hujšanju privoščila prav posebno nagrado: preobrazbo.
Sanje na Krasu: Krasni dnevi in kresne noči
Začelo se je pred 22 leti, spontano. Krive so bile sanje Roka Zavrtanika, ki jih še vedno živita on in njegova sanjska ekipa založbe Sanje.