Zgodbe
Ustanovitelja Little Princess Trust na posebnem obisku v Sloveniji
»Slovenci ste neverjetni! Tako majhna država, pa tako veliko srce! Odkar smo pred tremi leti začeli sodelovati s frizerko Brigito Smrekar iz Domžal, ki se je zelo angažirala pri zbiranju las za male bolnike, ki so zaradi zdravljenja izgubili lase, smo skupaj pomagali že veliko otrokom, obenem pa zbrali ogromno las, iz katerih ročno izdelujejo lasulje za bolnike,« je povedala Wendy Tarplee med obiskom v Sloveniji. Odločna Angležinja je fundacijo Little Princess Trust ustanovila leta 2006, potem ko je njena hči Hannah pri petih letih izgubila bitko z rakom. Tako se je iz hude bolečine rodilo nekaj velikega in dobrega ter kmalu preseglo meje Velike Britanije, saj z lasuljami pomagajo otrokom po vsem svetu.
Operacija sive mrene iz prve roke: naj živijo barve!
Nove oči si grem kupit, je radostno oznanjala vsakemu, ki ga je srečala. V prevodu to pomeni, da je šla zaradi sive mrene po nove, umetne leče in da nikoli več – no, predvidoma – ne bo potrebovala očal, ki jih je sovražila. Od tod vsa tista radost.
Država gnilih zob: Zobozdravstvena oskrba v razsulu
Bomo Slovenca kmalu prepoznali po neurejenih zobeh?
Teslov največji misterij: Prva svetovna objava doslej neobjavljenih arhivov Nikole Tesle
Imamo končno odgovor, zakaj je J. P. Morgan neusmiljeno zatrl Teslo?
Življenje z lepe strani: 95 let ilustratorke Marjance Jemec Božič
Po malem je kot nekdanja angleška kraljica, se mi zdi – nihče od nas se ne more spomniti časa, ko še ni bilo njenih ilustracij, vsi smo odraščali s tistimi veselimi, hudomušnimi podobicami, ki so našle žarek veselja tudi v temnih stvareh. »Lahko rečem, da sem življenje zmeraj gledala z lepe strani,« pravi Marjanca Jemec Božič, »še pri tistih partizanskih stvareh sem včasih zraven kaj takega naredila, da so bile malo vesele, ne samo žalostne.« No, prav o tem govorim.
Lahko noč, človečnost: Kaj se dogaja v Domu Danice Vogrinec?
Nasilje nad starostniki, prestrašeni zaposleni, ogorčeni svojci … Pred vami so PRIČEVANJA zaposlenih in nekdanjih zaposlenih, ki so srečni, da so odšli.
Janina preobrazba: Hvaležna, da si je upala slediti svojim sanjam
»Dolga leta sem bila le opazovalka različnih preobrazb in niti nisem imela želje, da bi se jih sama udeležila. Vseeno pa mi je bilo vedno zanimivo opazovati, kako nastajajo spremembe. Področje kozmetike me je sicer vedno zanimalo, predvsem naravna kozmetika, vendar sem pri uporabi zmerna – le nekaj podlage in skromna mera ličil. Preobrazbo doživljam kot novo izkušnjo, kot 'brco' iz cone udobja,« je povedala sveža abrahamovka Maja Kravanja iz Ljubljane.
Slikarnica – kraj, kjer se srečaš s sabo
Bilo je leta 2014, ko si je Jolanda Kraner v Kinodvoru ogledala dokumentarni film Abeceda, v katerem so različni strokovnjaki poskušali odgovoriti na vprašanje, zakaj se 98 odstotkov otrok rodi nadarjenih, ob koncu šolanja pa je takšnih samo še dva odstotka. Del filma je bil posvečen Arnu Sternu, ki ima v osrčju Pariza slikarnico, slikarski »studio«, kjer se otroci in odrasli prepuščajo spontanemu slikanju. In to brez ocenjevanja, primerjanja, tekmovanja, hvale ... Naša sogovornica je takoj vedela, da hoče to doživeti tudi sama, vpisala se je na tečaj francoščine in naslednje leto potrkala na vrata pariške slikarnice. Še isto leto je pridobila poseben poklic, postala je pomočnica pri spontanem slikanju.
Mostovi povezujejo kraje, ljudi in generacije
Na Slovenskem imamo več sodobnih, lepih mostov – eden najlepših je veličastni Puhov most čez reko Dravo na Ptuju –, pa tudi stare, zgodovinske mostove z izjemnimi zgodbami, kot je Solkanski čez Sočo, največji kamniti most na svetu. Rok Mlakar je pooblaščeni gradbeni inženir, projektant mostov in vodja projektov v podjetju, skupaj s timom avtor večkrat nagrajenih mostov po Sloveniji in tujini. Po avgustovskih poplavah se še bolj zavedamo, kako pomembno ti mostovi povezujejo kraje in ljudi.
O posiljevalcih pod žarometi
»Preusmerite žaromete s posiljevalcev« je pisalo na letakih, ki so jih delili protestniki pred premiero petdesetega filma Woodyja Allena. Festivalski škandali so precej hrupne zadeve. Še posebej kadar čelno treščita umetnost in gibanje #MeToo.
Skrivni sveti krog sredi neokrnjenega pohorskega gozda
Ne spreminjaj narave ... sicer bo narava spremenila tebe!
Sončne elektrarne rade zagorijo
Po nedavnem obsežnem požaru na kmetijskem objektu s sončno elektrarno smo se začeli spraševati, kako varni smo v hiši s sončnimi paneli. Ker je bil požar zelo obsežen, je pritegnil tudi več pozornosti (čeprav so se tovrstni požari v preteklosti že dogajali) in spodbudil resnejšo razpravo o tveganjih za požare na strehah s sončnimi paneli. Ker se bo število sončnih elektrarn v prihodnosti še povečevalo, bo podobnih požarov vse več.
Kupi gnoja sredi naselja: S kmetijo lahko sobivaš, s farmo težko
Kisel smrad silaže, mukanje stoterice glav živine, kikirikanje petelinov ob 4. uri zjutraj, kupi gnoja, težka kmetijska mehanizacija in drugo, kar gre skupaj s srednje veliko farmo goveda. Ne, to ni slika nekje s podeželja, takšno je stanje sredi naselja hiš v Brezovici pri Logu, nekaj kilometrov od Ljubljane.
Odpravimo devetletko!
Manj podatkov, več prakse, več projektnega dela, druženja, vzgoje!
Preporod erotičnih trgovin: Slovenci radi vidimo in potipamo
Prodaja na spletu je pretresla trgovino, kot smo jo poznali, in za vedno spremenila način kupovanja. Mnoge prodajalne je povozil čas in morale so zapreti svoja vrata. Trgovine z erotičnimi igračkami po svetu so samevale in ugašale. A ne pri nas. Pri nas se držijo in celo vznikajo nove. Slovenci erotične igračke očitno radi pogledamo in potipamo, preden se odločimo za nakup.
Hiperbarična terapija je hit: Samozdravljenje s kisikom
Hiperbarična kisikova terapija se je v zadnjih letih začela uporabljati tudi za izboljšanje splošnega počutja, videza in športnih poškodb. Med terapijo, ki poteka v posebni komori z izjemnim tlakom, je telo izpostavljeno skoraj stoodstotnemu kisiku, zato ga lahko več vsrka. To ima vrsto koristnih učinkov na telo – pospešita se regeneracije telesa ter celjenje ran in poškodb, zmanjšajo se vnetja in bolečine. Terapija spodbudi naravno samozdravljenje telesa.
Lipicanec je naš zaklad
Nina in Janez Peternel z družino v vasici Globoko nedaleč od Radovljice, v mirnem zelenem okolju s pogledom na Karavanke, na kmetiji v vzrejni hiši lipicancev Barbana vzrejata čredo teh čudovitih, gracioznih in učljivih konjev.
Janina preobrazba: Tesno povezana z naravo
»Živim na kmetiji v idilični vasi Slivno v okolici Laškega. Doma, kjer mi nikoli ne zmanjka dela, sem vedno oblečena tako, da mi je udobno in se ne vznemirjam, če se umažem, zato se razveselim vsake priložnosti, ko sem lahko malce bolj urejena,« je veselo povedala 47-letna Silva Kajtna Poženel.
Uprimo se suženjstvu digitalnega denarja!
Zadnjih nekaj let v svetu in tudi pri nas na vseh ravneh napreduje uvajanje digitalizacije, v uporabo prihajajo najrazličnejše metode digitalnega plačevanja in digitalnega denarja, s katerim postajamo brezgotovinska družba.
Vodar doc. dr. Primož Banovec: Ne krivite podnebnih sprememb!
»Izjave, da smo priča poplavam, ki jih ni bilo mogoče predvideti, politiki pogosto uporabijo kot opravičilo, ker niso opravili svojega dela.«
Kako bomo gradili po novem?
... da ne bodo ujme odnašale in rušile vsega?
Metoda, ki briše posttravmatski stres (tudi zaradi poplav)
Poškodovani otroci so nam pokazali pot!
Slovenija na tabletah: Slovenski narod antidepresive golta kot bombončke
Slovenski narod iz leta v leto potrebuje več antidepresivov.
Kolumnistka Tanja Lesničar Pučko: Ljudem manjka besed
Ko bom velika, bom Tanja Lesničar Pučko,« sem zadnjič rekla kolegici. Genialna je, se je strinjala. Moja torkova jutra – zadnja leta, tragično, samo vsak drugi torek – so kava in Tanjina kolumna v Dnevniku.
Pretresljiva izpoved Marka Žitnika Strleta
'Vsak dan me je bilo strah, da bo njegov zadnji'