Zgodbe
Janina preobrazba: Brezmejno ustvarjalna
»Prihajam iz jugovzhodne Štajerske, iz Laškega, ki je zame najlepše mesto v Sloveniji. Ljudje ga poznajo predvsem po termalnem kopališču ter prireditvi Pivo in cvetje, domačini pa vemo za kopico krasnih kotičkov, ki turistom običajno ostanejo skriti,« je povedala 47-letna Nataša Holcer, ki se opiše kot preprosta, prijazna in živahna, vegetarijanka in mama dveh najstnikov. Kljub temu da ni imela ravno lahkega in brezskrbnega otroštva, jo je mama podpirala na njeni poti in poskrbela, da ji nikoli ni nič manjkalo, za kar ji je zelo hvaležna.
Vonj po človeku za zanamce: Novi 'čipkarski' projekt Eve Petrič
... in kakšen bo naš jezik, ko nas bo požrla umetna inteligenca
Prepad na koncu mavrice: Za slavo je treba plačati z dušo
Ameriškemu pop slikarju Andyju Warholu se pripisuje, da je leta 1968 izjavil, da bo v prihodnosti vsakdo doživel svojih petnajst minut slave. Petinpetdeset let pozneje lepi in slavni po vsem svetu, tudi v Sloveniji, pod bremeni paničnih napadov, tesnobe, depresije in odvisnosti hrepenijo, da bi dobili nazaj vsaj petnajst minut za vedno izgubljene anonimnosti.
Navdihovalci: Kako se imeti rad?
Mladinska knjiga je za spletno digitalno knjižnico Mladinska knjiga PLUS v sodelovanju z ekipo Aleša Bravničarja pripravila nov videoformat Navdihovalci, v katerem izjemni bolj ali manj znani posamezniki z nami delijo svoje bogato znanje in izkušnje v videolekcijah. Septembra smo lahko spremljali, kaj nam ima povedati igralka Zvezdana Mlakar, za katero je bila ena največjih prelomnic v življenju razhod s partnerjem po tridesetih letih.
Izmenjevalnice oblačil postajajo hit: »Koliko sem plačala za tele hlače? Prav nič.«
Vse obiskovalke smo se pred prav posebno »prodajalno« oblačil pripeljale s kolesom, parkirale v visoki travi in se zapodile med stojala. T
Modrost norih gob: Psihedeliki, zdravila bližnje prihodnosti
Psihedeliki, skrivnostne substance, ki zmorejo človeka prestaviti v najbolj odpičene vizije psihe in kozmosa, v večjem delu slovenske družbe še vedno veljajo za pripomočke z ropotuljami opletajočih džungelskih šamanov in zdolgočasenih zadetkov.
Mladi Portugalci tožijo 32 držav: Jemljete nam naša življenja, kot bi lahko bila
Na evropskem sodišču za človekove pravice se je začelo sojenje v največji tožbi zaradi podnebnih sprememb v zgodovini. Šest mladih Portugalcev, starih od 11 do 24 let, je namreč vložilo tožbo proti 32 državam, ki ne naredijo dovolj za boj proti podnebnim spremembam. S tem, pravijo, kršijo temeljne človekove pravice in jemljejo mladim prihodnost.
Dom Danice Vogrinec – tretjič: Nepravilnosti v razpisu, a komu mar
Ministrstvo za solidarno prihodnost je svet Doma Danice Vogrinec pozvalo, naj razpis za delovno mesto direktorja doma ponovi, saj je bil v aktualnem razpisu, ki se je že zaključil, zahtevan pogoj strokovni izpit. Tega pa kandidat za to delovno mesto ne potrebuje. Ali morda v tem pogoju, ki je v razpisu torej pristal neupravičeno, in, upamo si napisati, verjetno namenoma, tiči razlog, da je na razpis prispelo tako malo prijav?
Miza za enega: Samizem, diskriminacija samskih
Samski ljudje imajo raj na svetu – popolno, no, skoraj popolno svobodo, da počnejo, kar hočejo, kadar hočejo. Da svoj denar porabljajo po svojih željah. To je teorija. Tole je praksa: samski nimajo davčnih ugodnosti ali državnih stimulacij. Samsko življenje je dražje. Pomeni, da morajo več delati, da lahko plačujejo najemnino in druge življenjske stroške. Da zato v mnogih primerih nimajo ne časa ne denarja, da bi uživali svojo domnevno svobodo. Samski so v resnici – in zelo zares – diskriminirana skupina. In čeprav je diskriminacija tiha in prikrita, jo krepko občutijo. Predvsem v denarnicah.
Nemčija bo legalizirala konopljo, kdaj ji bo sledila Slovenija?
Alex Rogers: Proces že poteka! Prisežem, da vse to počnem v dobro Slovenije!
Ganljivi večer na Hospickafeju: V življenju nisi sam!
Ob besedi hospic najprej pomislim na umiranje, vi ne? Na spremljanje umirajočih, na smrt, ki opreza takoj za vogalom. Ampak ne, Hospickafe v Cankarjevem domu prejšnjo sredo ni bil pogovor o smrti, čeprav se je dotaknil tudi umiranja.
Janina preobrazba: Polepšana mojstrica
»Ne vem, zakaj točno sem se odločila za preobrazbo, a (končno) sem bolj začela gledati nase, z leti pa sem postala tudi samozavestnejša,« je veselo in polna pričakovanj, kako jo bodo spremenili Janini mojstri lepšanja, povedala 38-letna Regina Brečko Bukovec iz Gabrskega pri Trbovljah, ki se ni naličila kar dvajset let. Nad končnim rezultatom je bila več kot navdušena.
Znani obrazi obožujejo slovenske kraje: Povsod je lepo, doma najlepše
Priljubljeni Magnifico prepeva od Ljubljane do Portoroža, Vlado Kreslin pa z Goričkega v Piran. Z njima se strinjajo številni Slovenci in Slovenke, ki se radi odpravijo raziskovat lepote naše čudovite dežele. Izjema niso niti estradniki, ki so nam zaupali, katera je njihova najljubša izletniška točka v Sloveniji. Morda pa dobite kakšno novo idejo za naslednji izlet.
»Čudežno« zdravilo Ozempic: Kilogrami se vrnejo tako hitro, kot grejo
Sestre Kardashian, Amy Schumer, Mark Wahlberg, celotna zasedba šova Resnične razočarane gospodinje in gora spletnih vplivnežev. Vsi in še mnogi drugi so ponoreli za Ozempicom, zdravilom za sladkorne bolnike, ki hitro topi kilograme. Za njimi pa, kot je v navadi, še navadni smrtniki, ki si želijo vitke postave. Naval je tako velik, da je motena oskrba v lekarnah. Vsake toliko tudi pri nas.
Strah in groza na asfaltu
Slovenske ceste so divjina, vožnja po njih pa primerljiva s preživetvenim bojem drobne surikate v stampedu pobezljalih slonov.
Biserka Marolt Meden: Zagotovo smo starejši preveč potrpežljivi
»Nasilje nad starejšimi je nedopustno. Pika.« Tako odločna je Biserka Marolt Meden, svetovalka predsednice države za družbene dejavnosti, sicer pa priznana humanitarka, nekdanja poslovna direktorica Pediatrične klinike, bivša predsednica Srebrne niti in zagovornica starejših. Za Jano je spregovorila o dostojni starosti.
Avtocestni napisi z dušo: Nisi hlod, ne vozi nasekan
Lepega dne – lani okrog valentinovega je bilo – je vožnja po avtocesti postala zabavna. Nenapovedano in nepričakovano so se na tablah nad avtocesto, ki ponavadi suhoparno oznanjajo zastoje in rotijo k vzdržnosti pri hitrosti, alkoholu in telefoniranju, pojavili napisi … no ja, z dušo. Pravzaprav je bilo njihovo sporočilo enako kot od onih prej, samo da so to počeli zabavno in včasih naravnost ganljivo. Ne spomnim se, katerega sem prvega videla, morda je bil »Nekdo te ima rad. Vozi varno!« ali morebiti »S tabo je svet lepši. Vozi previdno.« Vsekakor je vožnja postala prijetnejša. In svet malce prijaznejši.
Dan z izvršiteljem dobrega srca: Pomagati, ne pa streti človeka
Dno družbe je temačen, samoten kraj, kjer se uresničijo vsi tvoji strahovi in te človeštvo kot neproduktivnega, nenormalnega in/ali nesolventnega izloči iz sebe. In potem se tla pod teboj odprejo, požrejo te in ugotoviš, da pod dnom obstaja še eno dno, v katerem prepoznaš pekel; na vrata ti potrka rubežnik, v katerem prepoznaš hudiča. A včasih, zelo redko, se lahko tudi zmotiš.
Burni odzivi na pisanje o Domu Danice Vogrinec: »Končno je prišlo na dan.«
Po objavi članka o dogajanju v Domu Danice Vogrinec je završalo tako med svojci stanovalcev tega doma, še bolj pa je bilo ozračje napeto med zaposlenimi.
Janina preobrazba: Pri štiridesetih si je kupila rdečo šminko
»Od nekdaj sem rada urejena, obenem pa nadvse radovedna. In če to združim, je logično, da sem se prijavila na preobrazbo. Lepšanja sem se zelo veselila, saj imam zadnje desetletje in pol enak slog. Želela sem videti, kako me vidijo drugi. V zadnjem času sem izgubila tudi kar nekaj kilogramov, zato sem preobrazbo še toliko bolj potrebovala,« je povedala 41-letna Vrhničanka Monika Kozjek.
Zeliščarski krožek v vsako šolo!
Ekoci že vrsto let ozavešča o pomembnosti samooskrbe, ohranjanja avtohtonih domačih semen in spodbujanja lokalnega gospodarstva.
Marija Ahačič Pollak, glas kanadskih Slovencev: Pevkam sem dala slovensko dušo
Konec avgusta je v radovljiški graščini gostovala ženska vokalna skupina Plamen iz Toronta v Kanadi. Ko je zbor zapel prvo pesem, N'mau čez izaro, sem dobila kurjo polt in solzne oči, tako doživeto so jo pevke odpele, čeprav, če verjamete ali ne, nobena, razen ene, ne zna slovensko. »Ko plamenke pojejo, ljudje začutijo, da sem jim dala slovensko srce in dušo,« pove Marija Ahačič Pollak, ki zbor vodi že 32 let.
Festival brezglutenskih okusov: Dobrote brez posledic
»Če želimo, da bodo naše želje uslišane, moramo biti glasni. Večina evropskih držav je že poskrbela za bolnike s celiakijo, nekatere bolnikom omogočajo, da lahko osnovna živila brez glutena dobijo na recept v lekarnah, druge so jim namenile finančna sredstva.« Pri nas, razloži Adele Gray, organizatorka največjega brezglutenskega dogodka v Sloveniji, je breme na bolnikih. »Živila brez glutena so v naših trgovinah od dvakrat pa celo do šestkrat dražja kot živila z glutenom. Upamo, da se bodo zadeve kmalu spremenile na bolje.«
Ženska in pes se razumeta bolje
Mi ne učimo psov, psi učijo nas
Kriv je Pariz: Vita Mavrič in Jani Kovačič o dolgoletnem prijateljstvu
Skupaj sta naredila že več projektov, saj sta se pri prvem sodelovanju povezala tudi po osebni plati. Kontra-Alba je njuno zadnje sodelovanje. Vita Mavrič je ob 70. obletnici Janija Kovačiča priredila njegove izbrane pesmi, ki v povsem novi obliki mnoge celo bolj navdušujejo. Kako zvenijo, lahko preverite 30. septembra, ko bosta projekt, ki je poseben tudi zaradi Janijevega veznega teksta, ponovno predstavila v Cankarjevem domu.