Zgodbe
Življenje s tempirano bombo: Zakaj mora zdravstvo ostati javno
Zgodba Katarine Rotar je zelo nazoren primer tega, zakaj mora javno zdravstvo ostati zares javno. Če bi bila na milost in nemilost izročena zasebnim zavarovalnicam, pravi, bi bila danes brezdomka ali pa je celo ne bi bilo več. »Če bi gledali samo na to, kakšen strošek pomeni pacient in koliko je to donosno ... To, kar se je meni zgodilo, je ena od teh zadev, ki so komplicirane, drage, nepredvidljive, ne nujno uspešne in niso zanimive za nekoga, ki hoče zaslužiti. Kar je razumljivo, saj če so gospodarski subjekti, potem je cilj delati dobiček, odgovorni so svojim lastnikom.« In lastniki zavarovalnic ne preštevajo ugaslih življenj.
Usode #vid: Antonija
Moje ime je Antonija. Imam 87 let, vedno sem bila gospodinja. V mojem času smo bile ženske bolj za za štedilnik in za otroke čuvat. Mož je delal na železnici, po njem imam penzijo, ker je moja tam okrog 250 evrov. Malo čez 500 evrov imam od njega. Šest otrok sva mela, dve hčeri sta pokojni, en sin je v alkoholu, enega nisem že dolgo slišala. Dve hčerki se oglasita, ena je invalidka, ena pa sama s tremi otroki.
Zagorje: ceneje kot pri nas skoraj ne gre
V vsesplošni draginji je razumna položnica za ogrevanje blagoslov in v Zagorju danes žanjejo sadove pravilne odločitve za ogrevanje na lesno biomaso pred skoraj tridesetimi leti. Takrat se na mnogih sestankih, ki niso minili prav v miroljubnem tonu, niso pustili prepričati, da bo cena plina vedno ugodna. V Hrastniku je ravno nasprotno: do leta 2031 imajo zaradi koncesije zvezane roke in plačujejo visoke položnice za plin enemu najdražjih dobaviteljev – Petrolu.
Tako majhni, pa že zvezde!
Ena najprijetnejših in najbolj senzacionalnih novic prejšnjega meseca je prav gotovo bila, da so se v ljubljanski porodnišnici rodili enojajčni četverčki, čudež, ki se zgodi enkrat na pol milijona rojstev.
Janina preobrazba: V iskanju nove svežine
»Zdi se mi, da ženske šele v določenih letih postanemo dovolj pogumne, da prisluhnemo sebi, svojim željam in potrebam ter si jih tudi izpolnimo. Takšna sem tudi sama. Končno sem zbrala pogum in se prijavila na malo osvežitve. Sem v najboljših letih, rada sem urejena, a ne pretiravam, ker sem rada videti čim bolj naravno. Vseeno pa bi se želela prepustiti rokam vaših izkušenih strokovnjakov in dobiti kakšem nasvet ali predlog,« nam je zaupala 52-letna Alenka Škrlj iz Škofljice pri Ljubljani.
Miramar - zakleta graščina
Miramar. To je nekaj za tiste, ki sanjamo o sobi s pogledom na morje. Prav to, gledati morje, v prevodu pomeni miramare. Z gradu Miramar pa je mogoče videti morje prav iz vsake sobe. Ob gradu se na 22 hektarjih razprostira čarobni park. Pravijo, da je najlepši čas za njegov obisk spomladi in poleti, ampak vrtnice so še vedno cvetele tudi v januarju.
Ukinimo račune na družbenih omrežjih, pa bo svet lepši
Svet še nikoli ni bil tako povezan, kot je danes. Splet nam omogoča, da lahko v vsakem trenutku vsakdo komunicira z ljudmi na drugem koncu sveta ter deli misli in ideje s širšo javnostjo, ne da bi moral skozi uredniško sito. Pa vendar svet zaradi tega ni postal prostor večje širine in razumevanja, prej nasprotno. Družbeni mediji so prinesli koristi, prinašajo pa tudi več nestrpnosti, depresije, izolacijo. Bi zato morali ukiniti račune na njih, kot svetuje Jaron Lanier v svoji knjigi Deset razlogov, da takoj ukinete račune na družbenih medijih, ki je pravkar izšla pri založbi Mladinska knjiga?
Zgodbe za nasmeh
Zdi se, da stvari postajajo vse bolj črne in svet vedno grši, da človečnost štrajka z zdravniki vred. Ampak če bolje pogledate, so vsepovsod tudi plemeniti nameni in lepa dejanja – samo res je treba dobro pogledati, ker vsa tista sebičnost pogosto prevpije dobro, ki se vsekakor dogaja, le zelo neučinkovitega piarovca ima.
Skrivnostni Banksy: Ko umetnik ljudem nastavi ogledalo
Davidu Rjazancevu, galeristu in organizatorju razstav iz galerije Deva Puri Bled, je uspelo pripraviti razstavo del skrivnostnega Banksyja. »Razstavljeno je sto njegovih del, od originalnih grafik, plakatov, ovitkov za gramofonske plošče do predpražnikov, ki jih begunke v Grčiji izdelujejo iz rešilnih jopičev, ki so jih begunci odvrgli na obalo.« Banksy, pove David, te predpražnike prodaja in z zbranim denarjem pomaga beguncem. »Pomaga jim na veliko načinov. Ko si je, kot vsi bogataši, kupil veliko jahto, se je denimo odločil, da bo z njo reševal begunce.« David nam je z odgovori predstavil delček umetnika, katerega identitete ne pozna skoraj nihče.
Še vedno čakamo na analizo ukrepov
Raziskave o tem, kako je epidemija z različnih vidikov vplivala na ljudi, imamo. Še vedno pa čakamo na druge vrste analizo, takšno, ki bo na takratne ukrepe pogledala v luči današnjega védenja. Ali smo ravnali prav, ko smo za tako dolgo zapirali šole, kaj smo s tem dosegli, koliko življenj rešili? Smo starostnike res prepuščali umiranju v domovih? Kako smo pripravljeni na naslednjo epidemijo? Smo zaposlili več epidemiologov, okrepili javno zdravstvo? Z NIJZ sporočajo, da tak dokument pripravljajo, a ne vedo, ali ga bomo uzrli v naslednjih tednih ali šele mesecih.
S kom bi šli na večerjo?
Dobra novica: še vedno lahko predlagate moškega, s katerim bi šli radi na večerjo.
Vse Fidesove stavke: Kratka zgodovina pohlepa
V vsej zgodovini samostojne Slovenije ni nobena poklicna skupina stavkala tolikokrat in tako uspešno kot zdravniki, ki so celotno družbo spremenili v talko svojih interesov po (naj)višjih plačah.
Janina preobrazba: In prišla je druga žena
»Od nekdaj sem verjela v sanje in trdo delo. Že kot mlada sem sanjala o lepšem življenju, z delom pa sva si ga z možem tudi uresničila. Ponosna sem na to, kar sva dosegla, še posebej pa na najine tri otroke. Obenem sem Sloveniji globoko hvaležna za vse priložnosti, ki sem jih tu dobila,« je povedala 56-letna Blaženka Marjanović, trmasta in odločna gospa, ki si je kar sama izpolnila tudi željo po novi podobi. Ko je odhajala s preobrazbe, je veselo vzkliknila: »In domov bo prišla druga žena.«
52 let zvestobe Jani
S frizerskimi saloni smo od nekdaj povezani, saj je Jana v njih skoraj nepogrešljiva. V tržiškem salonu Meri so nanjo naročeni vse od prve številke. V njem kljub 82 letom poleg zdaj glavnega sina Boštjana še vedno striže Meri Kepic, ki so ji nekatere stranke zveste že 62 let. Obiskali pa smo ju tudi zato, ker k njima zahajata še dve dobri znanki Jane, Dragica Triller in njena hči Andreja. Ta je komaj nekaj dni po rojstvu, leta 1971, zasijala v prvi številki naše revije.
Izpoved ženske, ki je ljubezen dolgo iskala na napačnih krajih
Njena preteklost je njena največja skrivnost. Živela je tako divje in razuzdano kot junakinje domišljijskega erotičnega romana. Spodnje perilo za 2000 evrov, blišč noči in beda raztrganih juter. Zapeljana in zapeljiva v svetu bogatašev, pijana od moči nad moškimi, omrežena od obilja, pestujoč bolečino, ki je kričala po odrešeniku. Tistem, ki bi ljubil deklico v njej. Ga je našla? Ne. Je pa na razbitinah srca končno našla sebe.
Iskanje izgubljene punčke
»Od nekdaj sem se rada igrala. Ko sem bila stara šest let, mi je Miklavž prinesel prvo punčko. Bila je moja edina igrača in mi je pomenila vse na svetu. Ogromno sem se preigrala z njo, pri sedmih letih sem že šivala oblekice zanjo. Še posebej lepo obleko je za mojo punčko naredila teta, po poklicu šivilja. Še danes jo imam živo pred očmi, oblečeno v modro oblekico z belimi črtami, ki so obleki dajale videz volanov.« Dragica Markun, upokojena vzgojiteljica, že več kot 50 let išče svojo izgubljeno punčko.
Zgodba zaposlene v Modi Mi&lan: Ostala brez denarja in strehe nad glavo
To je zgodba o boju, vztrajnosti in nepopustljivosti, a tudi o spletu zares nesrečnih okoliščin. Za hišo, ki jo je Sonja Debelak iz Šalamenec želela kupiti, je tudi s podpisom delodajalca najela kredit in odplačala dolg, ki ni bil njen, le dva dni zatem pa je bil napovedan stečaj podjetja. Ostala je brez denarja in strehe nad glavo.
Dddr. Andrej Pleterski o zakonu o evtanaziji: Ljudje so ZA dostojno smrt
»Rezultati javnomnenjske ankete Ninamedije o podpori ali zavračanju Zakona o prostovoljnem končanju življenja (ZPPKŽ), ki nam jih je posredovala pred kratkim, so za nas, ki se zavzemamo za dostojno smrt, zelo spodbudni. Predlog zakona namreč podpira enkrat več ljudi, kot mu nasprotuje. Neodločnežev in tistih, ki zakona ne poznajo, je zgolj petina,« je prepričan dddr. Andrej Pleterski, vodja skupine za pripravo ZPPKŽ pri Srebrni niti, združenju za dostojno starost.
Tumor je izginil: Dr. Sebastjan Perko in oče Alojz o uspešnem zdravljenju raka grla
Za vse v njihovi družini je bil šok, ko je njihov oče Alojz Perko po odkritju sumljive rašče v grlu dobil najhujšo diagnozo: ploščatocelični karcinom grla. Ob posvetu s sinom, dr. Sebastjanom Perkom, dr. dent. med., ustanoviteljem centra Maha za integrativno medicino in zobozdravstvo v Ljubljani, se je odločil za konvencionalno onkološko zdravljenje z integrativno medicino in zobozdravstvom. Odpraviti je moral vse vzroke za bolezen in popolnoma spremeniti življenjski slog. Pomemben del pa so bili tudi medicinska hipnoza, razstrupljanje in odstranitev mrtvih zob. Ponovni pregledi so pokazali, da je tumor izginil.
Janina gurmansko-družabna akcija - še vedno zbiramo predloge
Naš načrt, da vas popeljemo na večerjo z (bolj ali manj znanim) moškim, je očitno padel na plodna tla, prvi predlogi že prihajajo. Kar pa še ni razlog, da jih nehate pošiljati.
Človečenje ljubljenčkov gre predaleč
Za mnoge so ljubljenčki, posebej psi, kot otroci. Z njimi klepetajo, jim kupujejo igrače in jih oblačijo po zadnji modi. Prirejajo jim rojstnodnevne zabave, organizirajo druženja s štirinožnimi prijateljčki in jim namenjajo ves svoj prosti čas. Prednost imajo pred službo, prijatelji in včasih celo družino. Imenujejo jih svoje otročičke, sebe pa mamice in atije. Prav je, da imajo lastniki radi svoje štirinožne prijatelje, prav je, da zanje dobro skrbijo. Toda ali ni korak predaleč, če o njih razmišljamo in se vedemo, kot da so ljudje? Jim s tem ne delamo medvedje usluge? Odgovor kinologov je jasen – da, človečenje psa je škodljivo.
Prof. dr. Danilo Türk: Boginja miru je šibkega zdravja
Če ste mislili, da o vojni v Gazi veste že vse, kar je vredno vedeti, da vam je jasno, kaj je bilo in kaj bo, postojte – če niste slišali, kaj ima o tem povedati Danilo Türk, pravnik, diplomat, naš nekdanji predsednik republike, ne veste dovolj.
Strupeni izpusti sežigalnic: Dolžni smo zaščititi človeka
Seja odbora za infrastrukturo, okolje in prostor v državnem zboru se je začela čustveno – s kratkimi pričevanji prebivalcev Soške doline, zakaj so tam. Zato, da bi dosegli spremembo zakona o varstvu okolja, s katerim bi izenačili dovoljene vrednosti izpustov škodljivih plinov za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov. Zato, da njihovi otroci in vnuki zaradi onesnaženega zraka ne bi resno zbolevali in umirali. Da bi zanje v lepi dolini še bila prihodnost. Njihove družine so zaznamovane s trpljenjem in preštevilnimi smrtmi – tudi tistih na vrhu življenjskega cikla.
Petletnik na kokainu: Sodnicam se smilijo nasilni očetje
Po tritedenskem bivanju z očetom se je takrat štiriletni fantič nenavadno vedel, bil je agresiven, tekal je v krogu, srce mu je razbijalo, kri mu je tekla iz nosu, že tako suhcen je shujšal za tri kilograme. Eden od sorodnikov je mamo opozoril na prispevek Eugenije Carl o le malo starejšem dečku iz Pirana, ki je prišel pri očetu v stik s kokainom in je imel podobne simptome. Začela se je kalvarija, ki sodstvu in nekaterim drugim institucijam nikakor ni v čast. In ni edina.
Kam izginjajo pogrešani?
Ob spremljanju novičarskih portalov se včasih zazdi, da vsak drugi dan nekdo izgine. To ni res. V povprečju namreč nekdo izgine vsak dan.