Zgodbe

Iskanje izgubljene punčke

Biba Jamnik Vidic
25. 1. 2024, 09.00
Deli članek:

»Od nekdaj sem se rada igrala. Ko sem bila stara šest let, mi je Miklavž prinesel prvo punčko. Bila je moja edina igrača in mi je pomenila vse na svetu. Ogromno sem se preigrala z njo, pri sedmih letih sem že šivala oblekice zanjo. Še posebej lepo obleko je za mojo punčko naredila teta, po poklicu šivilja. Še danes jo imam živo pred očmi, oblečeno v modro oblekico z belimi črtami, ki so obleki dajale videz volanov.« Dragica Markun, upokojena vzgojiteljica, že več kot 50 let išče svojo izgubljeno punčko.

Mateja J. Potočnik
Dragica Markun, zbirateljica starih igrač, se za vodenje po muzeju napravi v stara oblačila.

Ko je praznovala petdeseti rojstni dan, se je mož odločil, da jo bo poskusil najti. Čeprav je pretaknil ogromno starinarnic in bolšjih sejmov, mu ni uspelo. »Sem pa takrat od njega v dar dobila torto, ki jo je krasila punčka, podobna moji, narejena iz marcipana. Osem let je zdržala, preden je razpadla.« Dragica je z iskanjem svoje najljubše igrače nadaljevala, zraven pa kupovala še druge punčke. Danes ima v lasti impresivno zbirko več kot 800 punčk, tako okrasnih kot igralnih, ki jih razstavlja v dveh muzejih. Ko jo povprašam, kako je bilo ime njeni punčki, se malce zmede. »Jaz sem jo klicala kar punčka. Ne vem, zakaj ji nisem dala imena.«

Punčke so prihajale same

Dragica je svojo posebno zbirko začela ustvarjati dve leti pred upokojitvijo. V 18 letih je v naročju držala nešteto punčk. Od najstarejših, ki so nastale, še preden se je rodila, do novejših, s katerimi so se igrali njeni otroci. Najprej jih je kupovala sama, potem so ji punčke za rojstnodnevna darila podarjali sorodniki in prijatelji, ko pa jih je postavila na ogled javnosti, so jih začeli prinašati tudi drugi ljudje. Od vsepovsod jih je dobivala, tudi iz tujine. »Ko sem razstavila prve, so me začeli klicati neznani ljudje, želeli so, da tudi njihove punčke ne bi utonile v pozabo. Zato zelo pazim, da vedno razstavim vse, kar mi ljudje prinesejo.«

Mateja J. Potočnik
Okrasne punčke, italijanske bambole, ki so v 60. letih prejšnjega stoletja krasile zakonske postelje.

Punčke so razstavljene na dveh mestih. »Približno 400 jih imam v muzeju Hiša čez cesto, v skoraj 200 let stari kmečki hiši Pr' Franč na Miljah v občini Šenčur, ki sva jo z možem preuredila in obnovila, 441 pa v Blagnetovi hiši v Šenčurju.« Meni so najbolj v oči padle okrasne porcelanaste punčke. So zelo lepo narejene, vseh velikosti, oblečene v lepa oblačila. Tisto, kar najbolj pritegne, pa so njihovi izrazi na obrazih: nekatere so vesele, druge žalostne, tudi jezne so med njimi, pa zaljubljene. K Dragici so pripotovale iz vse Evrope.

Kratka zgodovina punčk

V Dragičini zbirki častno mesto zaseda punčka, ki je stara več kot sto let. »K meni je prišla iz Avstrije. Za te vrste punčk je značilno, da so prodajali samo glave, narejene iz porcelana, trup in okončine so ljudje naredili sami ali pa jih dokupili. Z izdelavo te, ki jo imam jaz, se je nekdo zelo potrudil, roke in noge se ji namreč pregibajo. V muzeju v Šenčurju imam še eno podobno, ki je velika meter in pol. Naredila jo je gospa iz Ljubljane. Iz starih čipk svoje mame ji je sešila tudi obleko in klobuček.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 4., 23. januar, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov