Mnenja
Čudna zgodba o dijakinji in molčečem profesorju
»Mami, a prideš pome? Prst me tako boli, da ne morem hoditi,« se je izpisalo v sporočilu, ki mi ga je nekje po 12. uri poslala hčerka. Še preden mi je uspelo odpisati, se je mobilni telefon znova zatresel ...
Navaden dan nenavadne mame: Sopotniki
Vsakodnevno deževje kroji tudi najine dneve. No, pravzaprav popoldneve. Če greva na sprehod z dežnikom pod pazduho, nama ga ni treba niti odpreti. Samo kakšni turisti naju čudno gledajo.
Prostovoljno pred poroto: Zaročenec na portalu za zmenke
Štiri mesece imam do poroke, a se mi podira svet.
Onkološka bolnica št. 6196: Ruska ruleta
Sinoči sem na nacionalni televiziji znova gledala dokumentarni film z naslovom Kako se je z rakom spopadla Hannah Fry (priporočam ogled, še nekaj tednov bo dostopen v arhivu RTV-ja). Ko sem ga lani gledala prvič, sem bila osupla nad podatki, ki jih je v oddaji razkrila avtorica filma.
Janin uvodnik: Izgnani iz raja
Zadnje čase je precej muzanja povzročil sicer priljubljeni papež Frančišek, ki je na shodu italijanskih škofov odločno zavrnil možnost, da bi v bogoslovje sprejemali homoseksualne kandidate.
Ni mi vseeno: Ko država izgubi zaupanje
Volitve so nekaj najlepšega. Čas pred njimi je en sam velik obet. Nihče v javnem sektorju ne bo imel manj od minimalne plače, v zdravstveni sistem se bo vrnil red, zgradili bomo še eno medicinsko fakulteto, država bo začela graditi najemna stanovanja, v airbnbjevskih poslih (po Hanu imajo menda nekateri Slovenci tudi po 50 stanovanj) bomo naredili red … Skratka v deželo Kranjsko se vrača prihodnost. Samo še verjeti jim je treba.
Navaden dan nenavadne mame: Fronte (takšne in drugačne)
Ko sem te dni prebrala na spletu, da nas čakajo vremensko težki dnevi, sem se v trenutku sesedla na kavč, se zasmilila sama sebi, zasmilil se mi je Janek, pa še mnogi ljudje, ki smo bolj občutljivi za vremenske fronte, dež nas naredi melanholične, moti nas pokrov oblakov nad glavami …
Nevrotična gospodinja: Poslovna morala ameriških kurb
Tole pa presega vse meje, je rohnela babica, ki sicer čisto nič ne mara slovenskega zeta Donalda Trumpa, ampak tole zadnje sojenje se ji pa zdi obešenjaško. Pa čeprav bi mu morala privoščiti ta butasti proces, ker je vendar prevaral kleno Slovenko, ki je za povrh lepa in preveč potrpežljiva. On se pa ukvarja s kurbami.
Onkološka bolnica št. 6196: Sedem minut
Zdravniki pravijo, da je prvih pet let po diagnozi raka najbolj tvegano obdobje, da se bolezen znova pojavi. Potem odstotek tveganosti upada, če paziš nase in na svoje zdravje. Ne vem točno, kako se teh pet let računa. Od dneva operacije, odstranitve tumorja ali od dneva, ko si dejansko zaključil s kemoterapijo, torej s sistemskim zdravljenjem?
Prostovoljno pred poroto: Sem zasvojena z zapravljanjem?
Bralka Tijana ima velik problem. Zapravljanje. 'Denar kar gre, občasno se mi zdi, da nimam več nadzora nad tem.'
Janin uvodnik: vzemi ali pusti
Pred petimi desetletji mi je sicer znan štajerski zdravnik povedal za etično hudo sporen poskus: bolniku, ki ga je v bolnišnici prosil, naj mu »nekaj da«, da bo umrl, je dal na nočno omarico kozarec vode in tableto. Če res želite, jo pa vzemite, mu je rekel. Ni je vzel niti ponoči niti zjutraj, zdravnik je potem tableto (aspirin) odnesel. Bolnik ga ni več prosil za pomoč pri samomoru.
Nevrotična gospodinja: Najboljša past za insekte
Pri naši hiši je terasa najljubši prostor, kjer jemo, pijemo, se prepiramo (na veselje bližnjih sosedov), prepevamo in tako dalje. Čim posije sonček, smo že zunaj, za mizo, zadnje kosilo na prostem imamo običajno konec novembra, zaviti v odeje, prvo pa sredi februarja v bundah. Saj veste, planet se segreva, še kakšno leto, pa bomo lahko na prostem v kratkih rokavih kar vse leto.
Ni mi vseeno: Svet se vrti…
Iz medijev smo izvedeli, da Hrvati prevzemajo dva naša prehranska velikana, Panvito in Celjske mesnine. Lastniške spremembe, ki so omogočile take posle, segajo v obdobje prejšnje in še kakšne starejše vlade. Skratka, kar nekaj naših »mojstrov« je v zadnjih vladah bolj kot za državo in državljane skrbelo zase in za »svoje« zaupnike.
Navaden dan nenavadne mame: Draga moja država! (voščilo za rojstni dan)
Še ko bom večino svojega življenja pozabila zaradi zoba časa, ne bom pozabila na tvoj rojstni dan, draga moja država. Za to je več razlogov: sem prijazen človek in vsem privoščim vse dobro, tistim, ki me ponižujejo, pa … ne (pri)voščim pač nič!
Katarina Keček: Vedrana in jaz
Sem velika oboževalka hrvaške novinarke in pisateljice, znane po svojem ostrem in neizprosnem peresu, Vedrane Rudan. Pri nas ni tako zelo znana, a njene kritično-zabavne kolumne z užitkom (in ogorčenostjo) bere ves Balkan.
Janin uvodnik: Barva škrlata
Zgodilo se je na isti dan – na enem od televizijskih kanalov sem ujela polovico filma Barva škrlata, popoldne pa sem šla v Cankarjev dom na soočenje nekaterih kandidatov za evropske poslance, med povabljenci so bili predvsem slovenski častni konzuli. Med sedmimi kandidati so bili trije doktorji in štirje nedoktorji, ženske pa nobene. Kaj bo na to reklo združenje Ona ve, je zaskrbelo voditelja okrogle mize Petra Frankla. Gotovo kaj.
Nevrotična gospodinja: Šola za korupcijo
Pa saj to ni res, mislil sem, da je kontrola vendarle na malo višji ravni kot takrat, ko so gradili TEŠ 6, je preklinjal cenjeni soprog ob jutranjih časopisih. Kaj so spet zafrknili, me je zanimalo.
Ni mi vseeno: Pasje življenje
Komaj smo dobro vstopili v maj, pa ga pol že ni več. Prazniki so le še spomin. Če ste bili kje, kjer brez omembe vrednih stroškov svojim medijem niste mogli slediti, tujih pa niste razumeli, je bil dopust domala popoln. Nič o raketah, mrtvih, vojnih koalicijah, nič o zločincu Netanjahuju, nič manj zločinskih nemških in ameriških in še kakšnih politikih … Privilegij, ki se mu reče odklop. Kot da je med prazniki svet boljši. In se oči odprejo za vse, kar se zdi ob zgoraj naštetem nepomembno in omembe nevredno.
Navaden dan nenavadne mame: Premišljevanje
Te dni sem ugotovila, da se me je spet lotila nekakšna otožnost. Ni bilo krivo deževno vreme niti prazna luna, tudi ne dejstvo, da na vrtu nisem uspela narediti kaj prida, še bližajoči se Janekov odhod na letovanje ne!
Prostovoljno pred poroto: Križi in težave povprečne gospodinje
'Upam, da tole ne bo izpadlo kot tožba razočarane gospodinje. Se mi zdi, da nas je veliko, ki se ukvarjamo s takimi in podobnimi težavami, in če bo kateri od mož to prebral in se v tem prepoznal, bo morda kaj ukrenil v smeri izboljšanja,' meni bralka Olga.
Katarina Keček: Včasih nas lahko ubije tudi tisto, kar imamo radi
A nisem bila edina novinarka na televiziji, ki je imela zaradi narave svojega dela težave v nosečnosti. V obdobju dvajsetih let, kar sem delala na Pop TV, so skoraj vse kolegice imele težave z ugnezditvijo.
Janin uvodnik: Varnejši?
V dnevnem časopisu sem zasledila, da je ministrstvo za zdravje v javno razpravo (vse do 26. maja) ponudilo zakon o kakovosti v zdravstvu, ki predvideva tudi ustanovitev javne agencije, ki bo bedela nad varnostjo in kakovostjo našega zdravstva. Kar je dobrodošla novica, mnogi počasi dobivajo občutek, da se bo za zdravljenje morda že kmalu treba spet zatekati k svetim podobicam kot v srednjem veku. Pa sem šla radostno gledat, kaj se nam varnega in kakovostnega obeta.
Nevrotična gospodinja: Glasna obletnica
Ne, ne boš se peljal z avtom na obletnico, sem rekla grozeče. Tudi sopotništvo z nekdanjim sošolcem sem ostro odsvetovala. Na zadnjem praznovanju sta obsedela v avtu na parkirišču, nedaleč proč pa policijska patrulja, ki je čakala, da se odpeljeta.
Ni mi vseeno: Posipavanje s pepelom
Po definiciji kolega Borisa Šuligoja, čigar kolumne prebiram z veseljem in fovšijo, sem tudi jaz članica največje in s tem najvplivnejše stranke v Sloveniji.
Navaden dan nenavadne mame: ManiJAK
Najprej malo potarnam: tudi letos me je kukavica s prvim kukanjem zasačila na sprehodu. Brez enega cekina v žepu!