Mnenja
So štirimetrski nasipi res najboljša rešitev?
V Spodnji Savinjski dolini se trenutno odvija burna debata o protipoplavnih ukrepih, ki jih načrtujejo za reko Savinjo. No, v resnici bi morala biti še burnejša, nas je opozorila civilna iniciativa Ekoci, ki je odločevalcem že pred letom predlagala veliko dodatnih in po njihovem mnenju boljših ukrepov od predvidenih. Nanje niso prejeli nobenega odgovora. So štirimetrski suhi zadrževalniki res najboljša možnost in zakaj odločevalci ne razmišljajo o nekaterih novejših protipoplavnih metodah, kot je ekoremediacija?
Janin uvodnik: Ne!
Bila sem gimnazijka, ko me je sestrična povabila na svojo ohcet, dogajalo se je na kmetiji na robu Savinjske doline. Rajanje je trajalo tri dni, in ker je bila v sosednjem zaselku še ena poroka, smo se svatje veselo mešali med seboj. Le da je bila tista druga ohcet nekoliko nenavadna ...
Nevrotična gospodinja: Peroksid in nekaj praška
Babica se je odpravljala na žur, kar smo razbrali iz običajne procedure: v lavorju je namakala noge, da bi si potem lažje odstranila otiščance, na obraz si je napacala pomlajevalno masko, na lase pa barvo.
Ni mi vseeno: Stavka nenadomestljivih
Zarečenega kruha se človek hitro naje. Prejšnjič sem ugibala, da v resnici ne stavka prav veliko zdravnikov, ker nas predčasno vabijo celo na preglede, ki naj bi jih dočakali šele enkrat v prihodnje. No, danes pa …
Navaden dan nenavadne mame: Zduhci
Danes, čeprav smo sredi februarja in so jutranje temperature okoli ničle, se je najavljal lep pomladni dan. Zato sva se zgodaj dopoldne z Janekom odpravila v Bavšico. Sneg je samo po najvišjih vrhovih in prešinilo me je, da letos spomladi verjetno ne bova slišala trganja in grmenja plazov.
Pravico do analognega življenja v ustavo!
Normalno življenje brez aplikacij je človekova pravica!
Onkološka bolnica št. 6196: Zabava na osamljeni črpalki
Čeprav je na terasi gostilne v času kosila najmanj 30 stopinj, me v sekundi oblije hladen pot. Na drugi strani revolverja zagledam jezen obraz človeka, ki ga vidim prvič v življenju. Starejši suh gospod v zanemarjeni obleki, s sivo neurejeno brado, drži orožje uperjeno naravnost v mojo glavo in kriči.
Janin uvodnik: Eppur si muove
Stavek »eppur si muove« (in vendar se vrti oziroma giblje) pripisujejo znanstveniku Galileu, ki so ga za dolga leta spravili v hišni pripor, ker je trdil, da se Zemlja giblje okrog Sonca in ne obratno. Izrekel naj bi ga leta 1633, ko so ga malo pred smrtjo končno izpustili in ko v bližini zagotovo ni bilo inkvizitorjev.
Nevrotična gospodinja: Interpelacija
Ne vem, kako je drugod, ampak pri nas so družinska kosila prava politična tribuna, samo to še čakam, da bodo začeli nekateri protestniki kolesariti okrog kuhinjske mize. Mile prošnje, da bi vsaj tu in tam pojedli v miru, ne zaležejo. In tudi tiho upanje, da bi vsaj kateri od otrok in njihovih koruzniških partnerjev kdaj jedel kje drugje, se noče in noče uresničiti. Ker če se hranijo v restavracijah, jih potem nujno peče želodec, pa še za zanimiv pogovor so prikrajšani. Fak.
Ni mi vseeno: Moja država
Iz afere v afero, od enega do drugega strankarskega projekta, od ene do kopice stavk ... in tako v neskončnost. V resnici pa nikamor, če ne celo nazaj. Ob naštetem je za premislek o državi, strategijah, reformah zmanjkalo časa, in to v časih in razmerah, ko ni nič več tako, kot naj bi bilo.
Navaden dan nenavadne mame: Tatovi dnevov
V življenju človek doživi veliko različnih obdobij. Lahko bi jih primerjala z letnimi časi: veselje in pričakovanje, ko se rojevajo in uresničujejo želje; pa časi, ko se zdi vse prav in vsaka težava rešljiva z levo roko; pa časi, ko se prikrade otožnost, žalost ob izgubah; pa tudi časi, ko se vse upočasni in se človek zazre bolj vase …
Prostovoljno pred poroto: Kolegova sestra na portalu z žgečkljivimi fotografijami
Bralec Nik je na portalu z žgečkljivimi fotografijami opazil kolegovo sestro. 'Meni ne bi bilo vseeno, če bi se moja sestra ukvarjala s čim takim, da bi jo gledali in se ob njej slinili moji kolegi, zato se zdaj sprašujem, ali naj kolegu omenim, kaj počne njegova sestra, ali ne?'
Revolver na glavi
Panično iščem izhod, kam naj se skrijem pred nevihto. Lahko bi se vrgla po klančini, razmišljam, po travnatem bregu tik zraven avtoceste, že prej sem videla hiše in luči na drugi strani.
Ženskam, ki tečejo z volkovi
Tule je nekaj prvih komentarjev in objav z družbenih medijev.
Slovenka leta 2023 in vtisi povabljencev
Mnenja znanih obrazov ...
Janin uvodnik: Fideskracija
Kdor zna poslušati, lahko te dni na vsakem koraku sliši presunljivo škripanje in pokanje – zvoke lomljenja vsemogočnega zdravniškega sindikata Fides, ki z zaostrovanjem zdravniške stavke nazadnje dosega in tudi že presega skrajne domete svoje sicer nezaslišane moči.
Ni mi vseeno: Migrant? Ne, državljan!
Nisem prepričana, da je bila moja generacija bolj tolerantna od današnjih. Le te »imenitne« možnosti, ki jo ponujajo anonimna pljuvaška omrežja, ni imela. O tem, kako jugoviči, čefurji, Bosanci … zajedajo slovensko grudo, pa smo vseeno vedeli vse.
Ob robu: Instantni pust
Na pustni torek sem se prevažala po mestu (saj je vseeno, po katerem, skoraj povsod, kjer nimajo izrazite pustne tradicije, je enako) in skozi šipo mahala dolgemu sprevodu pustnih šem, ki so se iz vrtcev, šol pa tudi iz invalidskih ustanov zlivale na ulice.
Navaden dan nenavadne mame: Čudni časi
Včeraj, še preden se je stemnilo, sem sedla za računalnik. Ne, ne čisto s prazno glavo, že ves teden se mi je po njej valjalo polno misli. Razmišljala sem, kako jih povezati v majcen šopek, ki bi vam narisal nasmeh na obraz, poravnal kakšno morebitno gubo, pomiril zaskrbljeno dušo in srce s kakšno toplo kapljico zavedanja, da je vsako človeško življenje sestavljeno iz … vsega dobrega in vsega slabega.
Prostovoljno pred poroto: Ne pusti si nič dopovedati
'Pozdravljeni, dragi porotniki, prosim vas, da mi pomagate z nasvetom. Imam hčer, stara je 27 let. Nima ravno najlažje zgodbe za sabo, kar nekaj let se je spopadala s hudo depresijo in anksioznostjo, bila je celo hospitalizirana,' pripoveduje Patricija.
Onkološka bolnica št. 6196: Kot dežnik v nevihti
Medtem se je Jani v hotelu prebudil in me iskal po vsem mestu. Ker je Bosanska Krupa na srečo majhna, so vsi opazili poskočno in nasmejano ženskico, očitno tujko, ki je vstopila v radijsko hišo, zato z iskanjem ni imel večjih težav.
Janin uvodnik: Le od kod jim vse to?
Sedeli smo na terasi v manjšem švicarskem mestu, bili smo namreč v gosteh pri rojaku z uspešno zobno ambulanto, in zrli čez potok v lepo moderno hišo, na kateri je visel plakat »prodaja se« in zraven telefonska številka.
Nevrotična gospodinja: Je demenca dedna?
Mati božja, šest je že, sem se zdrznila, ko mi je pametna ura posvetila v oči in me opozorila, da že predolgo spim. Dnevi so še zmeraj tako hudičevo kratki, sem godrnjala in niti malo se nisem čudila, ker sem spala – oblečena.
Ni mi vseeno: Ivo
Danes ne bom o diletantih, razočaranjih, kalkulacijah, kdo bo koga bolj pod pas. Ne bom o politiki. Danes bom o spominu.
Ob robu: Elita iz Schellenburga
Četudi se z vašo plačo ali pokojnino s težavo prebijate skozi mesec, ste verjetno že slišali za Schellenburg. Gre za najelitnejšo stanovanjsko sosesko v Ljubljani, ki je zrasla na lokaciji nekdanjega kulturnega spomenika Kolizej. Tam cene stanovanj dosegajo tudi do deset tisoč evrov na kvadratni meter. Njen graditelj Jože Anderlič jo je označil za »najbolj vrhunski stanovanjski projekt v Sloveniji«.