Vnetje dlesni je pogosta težava in še zdaleč ne nedolžna. »Ugotovljene so povezave med boleznijo dlesni, denimo parodontozo, in prezgodnjim porodom, sindromom razdražljivega črevesja in boleznimi srca,« nas v knjigi Celovita nega zob opomni Nadine Artemis. Na naše presenečenje pa to ni še ena knjiga, ki bi poudarjala zgolj redno ščetkanje in nitkanje zob ter uporabo ustne vodice. Mnogi imajo težave z zobmi kljub redni negi že iz otroštva. Nadine ponuja še nekatere druge koristne nasvete, ki jim velja prisluhniti.
Vaše dlesni se lahko obnovijo
»Ohlapne, temne, nezdrave dlesni lahko brez kirurškega posega spremenite v zdrave, svetlo rožnate dlesni, ki ne krvavijo in so odporne proti razkroju. Kirurški poseg lahko za nekaj časa ublaži težavo, vendar številni ljudje ugotavljajo, da se od pet do deset let po posegu dlesni ponovno začnejo umikati, ko človek spet podleže starim, slabim navadam pri prehrani in ustni higieni. Zapomnite si, da so vaše dlesni žive in se ob pravilni negi lahko obnovijo. Četudi je od vašega zadnjega obiska pri zobozdravniku minilo že kar nekaj časa, četudi vam dlesni krvavijo, zobje pa so občutljivi za vroče in hladno, se bo tkivo dlesni hitro pozdravilo, ko boste le nekoliko spremenili svojo vsakdanjo rutino,« spodbuja.
Ščetkaj me nežno
Zelo je kritična do mnogih sestavin, ki jih dodajajo v klasične zobne paste, zato jih je sama že davno nehala uporabljati. Nadomestila jih je s soljo, sodo bikarbono, suho zobno krtačko in rastlinskimi pripomočki, ki pomagajo obnoviti zdravje v ustni votlini. Opozori tudi pred razcveteno zobno ščetko že po nekaj mesecih uporabe. »To je jasno sporočilo, da pri ščetkanju daleč premočno pritiskate. Ščetkati je treba tako nalahno, da je vaša ščetka po šestih mesecih videti natančno taka kot na dan nakupa – ne pa kot svoja sfižena različica.« Priporoča uporabo dveh zobnih ščetk: ročne in električne. »Električne zobne ščetke so sijajen pripomoček za usvajanje novih navad pri čiščenju zob, saj z njimi lahko očistite tudi dele ustne votline, ki so se vam prej zdeli nedosegljivi.« Ugotovila je, da je med dragimi in poceni modeli zelo majhna razlika. »Če želite kupiti električno zobno ščetko, izberite takšno z okroglo glavo. Z njo boste dosegli tudi teže dostopne predele za zadnjimi in prednjimi zobmi. Ne glede na vrsto ščetke vedno izberite takšno z mehkimi ščetinami.«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 42, 15. oktober 2024.