Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zadnji kos oblačila zlikal delavec, ki je v Muri delal od 16 leta 


Majda Horvat
1. 8. 2019, 10.34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Partnerji Aruma bodo odšli na Madžarsko, v Romunijo, Bolgarijo in Ukrajino, kjer zanje že šivajo

664145c0f6cc50242c932d700caa24a4.jpeg
Nataša Juhnov
Igor Bončina se s stečajnimi postopki ukvarja že 30 let, med večjimi so bili tudi stečaji nekaterih tekstilnih podjetij.

Zadnji kos oblačila, ki so ga sešili v podjetju Arum, je zlikal delavec, ki se je v podjetju Mura zaposlil, ko je bil star komaj 16 let. »Obesil ga je na obešalnik in dal na trak, ki vodi do skladišča. In potem ni bilo ničesar več. Samo njegove solze,« je zadnje trenutke, ko se je po 94 letih končala zgodba uglednega murskosoboškega tekstilnega podjetja, opisal Igor Bončina, stečajni upravitelj Aruma.


Po objavi stečajnega postopka 8. julija so delavci in delavke še štirinajst dni prihajali na delo, da so opravili nedokončano delo. To jim je uspelo prej, kot so načrtovali, pove Bončina, šivalne stroje pa so dokončno ustavili 30. julija. »Tudi poslovili smo se zelo čustveno, saj so nekateri delavci tu pustili trideset, štirideset let. Čustven trenutek pa je bil tudi zato, ker se na tej lokaciji nikoli več ne bo šivalo. S tem bo izgubljeno tudi vse znanje, ki so ga imeli delavci, ki so znali delati s stroji, brez vrednosti pa bodo tudi vsi modeli v omarah in vse krojne pole. To je le še zgodovina,« je dejal Bončina.

##IMAGE-941975##


Za Jolanko Horvat, dolgoletno sindikalno delavko, in številne druge delavce in delavke Aruma je to v nekaj letih že tretji stečaj podjetja. »Zame je ta čustveno najtežji. Malo nas je bilo in težko se sprijaznim s tem, da v teh prostorih ni več nikogar, da nikomur več ne boš rekel dobro jutro, se ne boš pošalil in ne boš z nikomer delal,« je povedala Horvatova. O nadaljnjih poteh zdaj nekdanjih sodelavk in sodelavcev pravi, da se bodo morali najprej zaradi vsega spočiti, potem pa si bodo začeli iskati nove službe. »Skrbi pa me, ker je večina starejših in bodo težje našli delo. Toda nekako bo šlo, tudi zame, upam,« je povedala nekdanja Murina delavka. Za sodelovanje s stečajnim upraviteljem pravi, da je bilo do sedaj zelo dobro, zato pričakuje, da bo postopek korektno izpeljal do konca. »Dogovorili smo se že tudi o prijavi terjatev delavcev jamstvenemu skladu in pričakujem, da bo vse steklo, kot je treba,« je še povedala sobesednica. V teh dneh so se delavci Aruma prijavili tudi na zavodu za zaposlovanje kot iskalci zaposlitve, večina pa jih bo že prejela tudi izredno denarno socialno pomoč.

##IMAGE-0##

Podjetje nima premoženja

Ob stečaju je bilo v podjetju Arum zaposlenih 243 delavcev, preostalo delo pa je dokončalo 198 delavcev. Nekateri so bili namreč ob uvedbi stečaja na dolgotrajnem bolniškem dopustu, nekateri pa so sami dali odpoved in si našli nove zaposlitve. V stečajnem postopku bo avgusta delalo še 18 delavcev, glede na obseg dela pa se bo njihovo število zmanjševalo. Treba bo odmontirati in konzervirati vse stroje, jih premestiti v skladišče in pripraviti za prodajo, prav tako bodo izpraznili vse poslovne prostore in za potrebe stečajnega postopka vzeli v najem eno ali dve pisarni v pritličju.

Celotno zgodbo o koncu tekstilnega podjetja si lahko preberete v sveži številki Vestnika.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.