Fides oster: Direktor bolnice asistira pri njenem zaprtju


V brežiški bolnišnici vre. A tokrat ne zaradi morebitnega zaprtja tamkajšnje porodnišnice, ampak neuspelih pogajanj med vodstvom zdravniškega sindikata Fides in predstavniki bolnišnice. Po besedah predsednika sindikata Konrada Kuštrina namreč direktor brežiške bolnice zdravnikov, ki zagotavljajo nujno medicinsko pomoč, ne plačuje skladno s sporazumom, ki so ga zdravniki podpisali z Ministrstvom za zdravje.
V praksi se to seveda odraža na končni plači. Dežurstva naj bi bila namreč zaradi drugačne kategorizacije odslej precej slabše plačana, povprečno naj bi se znižala za približno 30 odst..
"To se mi zdi nedopustno, saj so brežiški zdravniki, glede na število zdravnikov in regijo, ki jo pokrivajo, gotovo povprečno bolj obremenjeni ali pa najmanj toliko, kot zdravniki drugje po Sloveniji. Drugi problem pa je povezan z usodo brežiške porodnišnice in ne glede na to, da direktor pravi, da se zavzema za njeno ohranitev, hote ali nehote asistira pri njenem zaprtju," je bil včeraj oster Kuštrin, ki je opozoril na problem odhajanja kadrov zaradi preslabega plačila
Direktor Dražen Levojević očitke sindikata zavrača. Kot pravi, sam le spoštuje zakon, ki ga v drugih bolnišnicah očitno ne, oziroma neprekinjeno zdravstveno varstvo bolje plačujejo, kot jim to dovoljuje zakon.
"Če je v sistemu odgovor na to, da se nezakonito ravna, zato, da se ohrani neka ustanova, potem je za to najboljši naslov ministrstvo, ki naj se do teh vprašanj izreče. Očitno je rešitev ta, da vzpostavimo nezakonito stanje in bolje plačamo zdravnike, ki bodo s tem zadovoljni," meni Levojević.
Vodstvo bolnišnice je sicer strokovnemu svetu omenjene ustanove glede na obstoječi pravilnik ponudilo tri možnosti za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva. Analiza delovne obremenjenosti je v brežiški bolnici pokazala, da je delo mogoče organizirati v obliki dežurstva, združevanja posameznih dežurnih mest oziroma, da neprekinjeno dežurstvo organizirajo skupaj z novomeško bolnišnico. A soglasja večine zdravnikov vodstvo za nobeno od treh predlaganih rešitev ni dobilo.
"Zdravniki se počutijo prevarani, saj niso podpisali aneksa k pogodbi za dežurna mesta, a je bila kljub temu januarska plača takšna, kot da so ga podpisali," je jedro nestrinjanja opisal sindikalni zaupnik Fidesa v brežiški bolnici Pero Zanchi.
Če konsenz med zdravniki in vodstvom bolnice do prihodnjega meseca ne bo dosežen, FIDES za marec napoveduje opozorilno stavko.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se