Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bratož: Prehod na enoizmensko proizvodnjo je začasen ukrep


STA
13. 9. 2012, 13.40
Posodobljeno
19:32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ales_bratoz_mm.jpg
M. M. arhiv Lokalno.si
Aleš Bratož (Foto: M. M. arhiv Lokalno.si)

##IMAGE-3400085##

V Revozu so se padcu prodaje Renaultovih vozil na evropskem oz. njihovem glavnem trgu že doslej prilagajali z obsegom proizvodnje, v sredo napovedani prehod na proizvodnjo v eni izmeni pa je ukrep v isti smeri, je danes povedal predsednik uprave Revoza Aleš Bratož. Nekajdnevni prehod na enoizmensko proizvodnjo je začasen ukrep, je poudaril.

V Revozu so v sredo napovedali, da bodo med 19. in 28. septembrom obratovali le z dopoldansko izmeno, po Bratoževih besedah pa bodo proizvajali le vozila, za katera imajo zagotovljena naročila. V kriznih razmerah si namreč enako kot druga podjetja ne morejo privoščiti proizvajanja na zalogo, je pojasnil.

Gre le za začasno organizacijo dela v obsegu, ki ga potrebujejo za izpolnjevanje naročil. Tako bodo v septembru deloma proizvodnjo organizirali v dopoldanski izmeni, kar pa nikakor ne pomeni ukinitve popoldanske izmene. Lahko bi si sicer kot doslej pomagali z nedelovnimi dnevi, a so se raje odločili za enoizmensko delo, je opozoril Bratož.

Njihov prvi cilj je, da v Revozu, ki zaposluje približno 2300 ljudi, storijo vse za ohranitev sedanjih delovnih mest, za zmanjšanje obsega proizvodnje pa imajo več možnosti, med katerimi še ni odpuščanj, je nadaljeval.

O možnih rešitvah, ki so po njegovem interna zadeva, se trenutno pogovarjajo s socialnimi partnerji, s katerim se bodo morali dogovoriti tudi, kako pokriti nastale izpade. Razmere so resne in pred morebitnimi odpuščanji si ne morejo zatiskati oči, delovna mesta pa bodo skušali ohraniti, dokler bo to mogoče, je pristavil.

Glede proizvodnega projekta Edison, s katerim bodo v Revozu začeli leta 2014 in na katerega se pospešeno pripravljajo, je predsednik uprave zagotovil, da se odvija po načrtih. Do takrat pa bodo skušali storiti vse, da bodo zaposlenim pojasnili stanje, ki po njegovi oceni do konca leta in prihodnje leto ne bo boljše, ter jim dali upanje na boljši jutri, je še povedal Bratož.

Kot je dejal predstavnik sindikata Revozovih delavcev Slavko Pungeršič, jih glede na slaba naročila omenjeni ukrep ni presenetil. Ker v eni izmeni dela od 700 do 800 delavcev, pa bodo izgubljeni delovni čas nadomestili na način, glede katerega se morajo z upravo še dogovoriti.

V petek se bodo z vodstvom Revoza začeli o tem in kako naprej pogajati, med zelo verjetnimi ukrepi pa je prehod na 36-urni delovnik, kar pomeni, da bi bili delavci na vsakih štirinajst dni en dan prosti, je pojasnil.

Pri sindikatu sicer vztrajajo, da so delovna mesta in izkušeni delavci dragoceni, boljšo prihodnost pa vidijo v projektu Edison, ko naj bi v Revozu morda celo spet proizvajali v treh izmenah, je še povedal Pungeršič.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.