Sofinanciran dopust za upokojence: Najboljše možnosti v letu 2025
Za številne slovenske upokojence je dopust še vedno luksuz, ki si ga težko privoščijo. Vendar obstaja vse več možnosti, kako se odpraviti na oddih tudi z omejenim proračunom. Nekatere občine, pa tudi društva upokojencev omogočajo različne oblike sofinanciranih počitnic in prostočasnih dejavnosti.

V zadnjih letih so se številne lokalne skupnosti odločile, da bodo na področju aktivnega staranja naredile pomemben korak naprej. Občine, kot so Ljubljana, Kranj in Tržič, razpisujejo posebne subvencionirane počitniške pakete, namenjene predvsem upokojencem z nižjimi dohodki. Ti programi pogosto vključujejo sofinanciranje v višini tudi do 50 % celotne vrednosti dopusta, kar pomeni, da si lahko kakovosten oddih privošči precej več ljudi kot nekoč. Pogoj za pridobitev subvencije je običajno stalno prebivališče v določeni občini in dokazilo o pokojnini.
PREBERITE VEČ:
- Pomoč bolnim in starejšim na domu: takšne so cene po občinah
- Na prosto oskrbovano stanovanje je treba čakati tudi do pet let
- Upokojitvena starost naj bi se zvišala
Pomembno vlogo pri organizaciji dostopnih dopustov imajo tudi društva upokojencev. Tako mestne kot krajevne zveze, kot je na primer Mestna zveza upokojencev Ljubljana (MZU), vsako leto pripravljajo bogat program večdnevnih oddihov v zdraviliščih, obmorskih krajih ali v naravi. Številna slovenska zdravilišča za upokojence ponujajo ugodnejše pakete, ki vključujejo nastanitev, prehrano, prevoz in različne aktivnosti, kot so vodena telovadba, pohodi ali družabni večeri. Poleg večdnevnih počitnic so izjemno priljubljeni tudi enodnevni izleti po Sloveniji, kjer se seniorji podajo na oglede kulturnih znamenitosti, kulinarična doživetja ali preprosto na potep v naravo.

Krovna organizacija, Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS), s svojimi programi povezuje lokalna društva in omogoča dostop do še širšega nabora subvencioniranih možnosti. V sodelovanju z zdravilišči, turističnimi ponudniki in donatorji pripravljajo posebne počitniške, klimatske in zdravstvene programe, prilagojene potrebam starejših. Programi ZDUS pogosto vključujejo tudi zdravstvene rehabilitacije, ki jih lahko delno krijejo pokojninski in invalidski skladi.
Eden od pomembnih virov informacij za cenovno ugodnješe prostočasne dejavnosti so tudi Dnevni centri aktivnosti za starejše (DCA), ki delujejo pod okriljem MZU Ljubljana. Poleg vsakodnevnih delavnic in druženj pogosto organizirajo tudi krajše izlete, pri čemer so stroški za udeležence minimalni ali v celoti pokriti iz sredstev občine in ministrstva.
Dostop do subvencioniranega oddiha je enostaven. Prijave običajno potekajo preko lokalnih društev upokojencev, kjer člani dobijo vse informacije o razpisih, pogojih in prijavnih rokih. Včasih zadostuje že dokazilo o višini pokojnine in stalnem prebivališču v občini.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se