Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Izjeme v trgovinski vojni
Čas branja 2 min.

Kitajska naj bi oprostila visokih carin 131 kategorij ameriških izdelkov


R.M./STA
25. 4. 2025, 16.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kitajska razmišlja o izvzetju nekaterega blaga iz 125-odstotnih carin na uvoz iz ZDA. Oblasti so podjetja pozvale, naj opredelijo blago, ki bi lahko bilo uvrščeno med izjeme, poročajo tuji mediji.

profimedia-0991091900.jpg
Profimedia
Fotografija je simbolična.

Oblasti razmišljajo o odpravi dodatnih carin za medicinsko opremo in nekatere industrijske kemikalije, kot je etan. Razmišlja se tudi o opustitvi carin za zakup letal, so za ameriški Bloomberg dejali anonimni viri.

Delovna skupina kitajskega ministrstva za trgovino zbira sezname blaga, ki bi lahko bilo izvzeto iz carin, in poziva podjetja, naj predložijo svoje zahtevke, poroča Reuters.

"Kitajska vlada med drugim sprašuje naša podjetja, kakšne stvari, ki jih ni mogoče najti nikjer drugje, uvažajo iz ZDA," je dejal predsednik Ameriške gospodarske zbornice na Kitajskem Michael Hart. Nekatera podjetja, ki jih zastopa zbornica, so po Hartovih besedah obenem sporočila, da so v zadnjem tednu uvozila blago, ne da bi bile upoštevane nove carine.

Glavni izvršni direktor francoskega proizvajalca letalskih motorjev Safran je po poročanju Reutersa danes sporočil, da so bili sinoči obveščeni, da je Kitajska odobrila izjeme za "določeno število delov letalske in vesoljske opreme", vključno z motorji in podvozjem.

Kitajsko ministrstvo za trgovino je v četrtek sporočilo, da se je sestalo z več kot 80 tujimi podjetji in poslovnimi zbornicami na Kitajskem, da bi razpravljali o vplivu ameriških carin na naložbe in delovanje tujih podjetij v državi.

Na kitajskih družbenih omrežjih ter med podjetji in trgovinskimi organizacijami je medtem zaokrožil seznam 131 kategorij izdelkov, za katere razmišljajo, da bi jih uvrstili med izjeme. Agencija Reuters sicer ni mogla preveriti pristnosti seznama, ki je vključeval različne izdelke, od cepiv in kemikalij do letalskih motorjev.

Kitajski voditelji so se na današnjem zasedanju kitajskega politbiroja zavezali, da bodo okrepili podporo kitajskemu gospodarstvu.

Razpravljali so o številnih domačih gospodarskih vprašanjih in poudarili, da je treba "okrepiti vlogo potrošnje pri spodbujanju gospodarske rasti", poroča kitajska tiskovne agencije Xinhua. Pozvali so tudi k ukrepom za povečanje dohodkov in močan razvoj storitvene potrošnje ter k znižanju ključnih obrestnih mer ob primernem času.

Na srečanju, ki se ga je udeležil tudi kitajski predsednik Xi Jinping, so člani politbiroja priznali, da se vpliv zunanjih šokov krepi. Poudarili so tudi, da si bodo prizadevali za sodelovanje z mednarodno skupnostjo, da bi "dejavno podpirali multilateralizem in nasprotovali enostranskim praksam ustrahovanja".

Kitajska je sredi meseca zvišala carine na uvoz ameriškega blaga na 125 odstotkov. V Pekingu so se za to odločili, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump zvišal carine za Kitajsko na skupno 145 odstotkov. Kitajske oblasti so ob tem sporočile še, da bodo "ignorirale" dodatne dvige ameriških carin.

Trump je sicer v sredo napovedal, da bodo ameriške carine za Kitajsko "znatno nižje". Kot je dejal, ne bodo niti približno blizu številke 145, a ne bodo znašale nič, je dejal.

Trump je v danes objavljenem pogovoru za ameriško revijo Time dejal, da ga je kitajski predsednik Xi Jinping poklical glede carin. Pri tem ni povedal, kdaj je bil klic opravljen, niti ni razkril, o čem točno naj bi se predsednika pogovarjala. "Poklical je. In mislim, da to ni znak njegove šibkosti," je dejal Trump.

Tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino He Yadong je v četrtek novinarjem sicer dejal, da med Kitajsko in ZDA trenutno ne potekajo gospodarska in trgovinska pogajanja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.