Vaše fotke: Kuba skozi objektiv Vinka Kukmana




Pred dnevi smo objavili fotopis po Albaniji skozi objektiv Vinka Kukmana, obljubili pa smo tudi njegov fotopis iz Kube, kjer se je potepal letos spomladi. Kaj več o tej karibski državici, kjer se je čas ustavil že pred desetletji, pa si preberite spodaj in na časovnici njegovega odprtega profila facebook v mesecu aprilu in maju letos.
M. K.
In zdaj Vinkov tekst:
Republika Kuba je arhipelag v severnih Karibih med Karibskim morjem, Mehiškim zalivom in Atlantskim oceanom. Arhipelag sestavlja otok Kuba, Isla de la Juventud in približno 1600 otočkov in čeri. Sosednje države Kube so Jamajka in Kajmanski otoki na jugu, na zahodu Haiti, na severu Bahami in Florida, na zahodu Mehika. Od Floride je Kuba oddaljena le okoli 145 km. Je 16. Največji otok na svetu. Otok je dolg približno 1200 km, širok pa od 35 pa tja do 145 km. Po površini je Kuba petkrat večja od Slovenije. Podobno, kot oblika Italije spominja na škorenj, Slovenije na kokoš, oblika Kube spominja na krokodila.
Povprečna julijska temperatura je 30 stopinj C, povprečna januarska temperatura pa okoli 21 stopinj C. Podnebje na tem otoku je tropsko in na Kubi je od maja pa do oktobra deževna doba. Na vzhodni del otoka prinašajo padavine pasati, v zahodnem delu otoka pa večkrat pihajo tropski viharji oz. hurikani. V osrednjem delu države pade na leto okoli 1000-1200 milimetrov padavin. Padavine pomagajo predvsem kmetom, ki jih na Kubi ni tako malo. Njive in trajni nasadi prekrivajo kar 3,4 milijonov hektarjev površja (to je kar 31 %). Najpomembnejša kultura je sladkorni trst, gojijo pa še druge kulture, kot so krompir, koruza in riž. Zanimivo je to, da na Kubi polja še vedno obdelujejo s pomočjo volov.
Kuba je tisti del sveta, katerega si želi obiskati skoraj vsak popotnik. Na biseru Karibov se je čas ustavil že nekje v petdesetih letih prejšnjega stoletja in ravno to daje deželi prav poseben čar. Deželi, ki je znana po temperamentnih ljudeh, rumu, cigarah, salsi, starih avtomobilih in še po čem.
Kuba je otok neštetih obrazov. Neustavljivo privlačna narava, bogata zgodovina in še bogatejša kultura. Ko potujemo po Kubi, nas za vsakim vogalom preseneti nekaj novega, nepoznanega in zanimivega. Včasih za evropske razmere zabavnega, vendar za domačine kruto realnega. Predvsem pa so največji zaklad Kube ravno njeni prebivalci. Mozaik različnih etničnih skupin od potomcev španskih osvajalcev, pomešanih s potomci pradavnih prvotnih prebivalcev ter Afričanov, ki so jih osvajalci pripeljali na otok kot delavno silo na plantažah sladkornega trsta, tobaka, kave in drugih dobrin.
Čeprav je bila Kuba v srednjem veku in pred Kubansko revolucijo svetovno največji izvoznik sladkorja, se je pridelava sladkorja in večine kmetijskih izdelkov ter industrijskih izdelkov po revoluciji drastično zmanjšala. Sovjetska zveza je bila glavna dežela, od koder je prihajala večina investicij in dobrin na Kubo, vse do njenega razpada. Danes je vlogo Sovjetske zveze na nek način prevzela Venezuela. Po skoraj polovici stoletja je Fidel Castro predal predsedovanje Socialistični republiki Kubi svojemu mlajšemu bratu Raulu, ki se je lotil novih ukrepov oživljanja ekonomije dežele... Je Kuba lahko res svobodna in hkrati svojim prebivalcem zagotavlja vse potrebno za življenje? Čas bo pokazal svoje …
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se