Liturgični obred zapiranja krste: kaj vse bo pokopano s papežem Frančiškom?
Ob 20. uri, na predvečer pogreba papeža Frančiška, se je v vatikanski baziliki sv. Petra začel liturgični obred zapiranja njegove krste. Kdo je prisoten in kaj vse bo pokopano skupaj s pokojnim svetim očetom?

Obred zapiranja krste je vodil kamerlengo Kevin Joseph Farrell, ki bo tudi pristojen za jutrišnji prenos krste v baziliko sv. Marije Velike, kjer bo Frančišek pokopan.
Kdo bo prisoten pri obredu zapiranja krste?
Na obred zapiranja krste je bilo povabljenih še sedem kardinalov: Giovanni Battista Re, dekan kardinalskega zbora, Roger Michael Mahony, kardinal prezbiter, Dominique Mamberti, kardinal protodiakon, Mauro Gambetti, nadduhovnik bazilike sv. Petra, Pietro Parolin, nekdanji državni tajnik, Baldassare Reina, papežev generalni vikar za rimsko škofijo, in Konrad Krajewski, papežev "socialni delavec" in eden redkih voditeljev v kuriji, ki po papeževi smrti ostane na svojem položaju, navaja tednik Družina.

Poleg so po navedbah Družine še nadškof Edgar Peña Parra, namestnik za splošne zadeve na državnem tajništvu, namestnik komornika Ilson de Jesus Montanari, ki je tudi tajnik kardinalskega zbora, regent Papeške hiše Leonardo Sapienza, kanoniki vatikanskega kapitlja, manjši redni vatikanski spovedniki, tajniki papeža Frančiška in nekatere druge osebe, katerih udeležbo je potrdil papeški ceremonier nadškof Diego Ravelli.
Kaj bo pokopano skupaj s Frančiškom?
Pred slovesnim zapečatenjem krste je papeški ceremonier Ravelli prebral "rogito" oziroma dokument, ki povzema življenje in dela papeža, nato so mu bo ob spremljevalni molitvi na obraz položil belo svileno tančico. Kamerlengo Farrell je pokojnega Frančiška nato poškropil z blagoslovljeno vodo, kot velevajo strogi vatikanski protokoli.

Ceremonier Ravelli je nato v krsto položil predmete, ki bodo pokopani skupaj s Frančiškom: zapečateno kopijo papeževih dosežkov ("rogito") ter kovance in medalje, ki so jih kovali v času njegovega mandata. Dvoslojno krsto bodo zatem zapečatili: najprej notranjo krsto iz cinka, nato pa še leseni pokrov, na katerem sta križ in papežev grb.
Pričetek pogrebnih slovesnosti jutri ob 10. uri
V soboto zjutraj bodo papeževo krsto odnesli iz bazilike sv. Petra na Trg sv. Petra, kjer se bo pogrebna maša predvidoma pričela ob 10. uri. Pridigo in mašo bo vodil kardinal Battista Re, somaševalo bo predvidoma 220 kardinalov ter 750 škofov in duhovnikov, navaja tiskovna agencija Reuters.

Zgolj kot zanimivost: na pogrebu papeža Janeza Pavla II. leta 2005 je pridigo imel nemški kardinal Joseph Ratzinger, ki bo 11 dni pozneje izvoljen za papeža Benedikta XVI. Scenarij se tokrat ne more ponoviti, saj je Givoanni Batista Re z 91-letni prestar za kandidata za novega papeža.
Pokop mimo oči svetovne javnosti
Zapečatena krsta s pokojnim Frančiškom bo nato odromala do 5,5 kilometrov oddaljene bazilike sv. Marije Velike. Ob poti, ki bo obšla mnoge rimske znamenitosti, pričakujejo množice zalujočih vernikov, ki se bodo še zadnjič lahko poslovile od pokojnega papeža.
Sprevod bodo do vhoda v baziliko neposredno prenašale tudi televizije, samega pokopa pa ne, saj bo v skladu z željami pokojnega Frančiška preprost zaseben dogodek. Verniki bodo Frančiškov grob po navedbah Vatikana lahko obiskali od nedelje zjutraj. Na preprosti grobnici naj bi bila napisana ena sama beseda: "Franciscus".
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se