Odkrili zvezdo, ki je nastala le malo po velikem poku
Avstralski astronomi so odkrili 13,6 milijarde let staro zvezdo, ki je s tem postala najstarejša doslej odkrita zvezda na nebu. Zvezda je, kot verjamejo znanstveniki, nastala le nekaj sto milijonov let po velikem poku, v katerem je nastalo vesolje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Doslej najstarejši poznani zvezdi sta bili stari okoli 13,2 milijarde let - eno so leta 2007 odkrili evropski, drugo pa lani ameriški znanstveniki. Raziskovalec avstralske nacionalne univerze v Canberri Stefan Keller pojasnjuje, da je novo odkrita zvezda, poimenovana po bibličnem Metuzalemu, tej starosti relativno blizu.
Zvezda leži v naši galaksiji, Rimski cesti, in je od Zemlje oddaljena okoli 6000 svetlobnih let. Bolj suhoparno oziroma kataloško ime zanjo je SMSS J031300.36-670839.3.
Zvezdo so avstralski astronomi odkrili z univerzitetnim teleskopom Skymapper, ki je izvedel petletni pregled južnega neba.
In kako so znanstveniki starost zvezde odkrili? Kot ključen znak izpostavljajo popolno odsotnost kakršne koli zaznane ravni železa v spektru njene svetlobe. Manj kot je namreč v spektru zvezdine svetlobe železa, starejša je.
V primeru zvezde, na katero so se osredotočili avstralski znanstveniki, je količina prisotnega žleza manj kot milijoninka tiste, ki je izmerjena pri Soncu. Je tudi najmanj 60-krat manjša od zaznane pri kateri koli drugi doslej poznani zvezdi. "To kaže, da je naša zvezda najstarejša med doslej odkritimi," pravi Keller.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se