Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Žefranov pohod na Primskovo


Brane Praznik
14. 8. 2012, 10.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dobrote_resize.jpg
Arhiv Lokalno.si
DOBROTE_resize
vrh_1_resize.jpg
Arhiv Lokalno.si
kukelj_resize.jpg
Arhiv Lokalno.si
dsc04326_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

12. avgusta se je natanko 106 pohodnikov, večina jih je bila iz zahodnega dela trebanjske občine, med njimi pa so bili tudi »čistokrvni« Trebanjci, Mirnopečani in celo Ljubljančani …, podalo na 5. Žefranov pohodu. Pohod organizatorji z Žefranom na čelu pripravijo iz Stranj pri Velikem Gabru na 594 m visoki Dolenjski razglednik, ki ga bolje poznamo kot Primskovo. Prijetni pohod je običajno na koncu »zabeljen« še z druženjem na gasilski veselici mladega primskovškega društva.

Pohod so si »izmislili« Dare, Tonče in Žefran, ko so stavili, da bo tudi slednji prišel prej kot prva dva v uri na Dolenjski razglednik. Žefranu je skoraj uspelo, vendar mu je zadnji del hriba naredil nekaj preglavic in je stavo je izgubil za »tri minute«. Tako je nastal vsakoletni pohod, ki ima čedalje več privržencev, ker ni »divjaški – kdo bo prej« pohod, temveč tudi druženje ter srečevanje starih in novih znancev.

Pot vodi popotnike od Stranj mimo vasi Šentjurje in nato skozi Bratnice po dolini Bratnišce (dokler ne postane potok zaradi vasi Mišji dol – Mišnica) do vznožja Primskove gore. Pohod na Primskovo je pravzaprav pohod na vrh Gradišča. Že dolgo pa vrh Primskove gore in okolico enoznačno imenujejo Primskovo (vas Primskovo je pravzaprav v vznožju gore).

Prvi postanek je prav v Bratnicah, na nekdanji Štihovni, sedaj obnovljeni konjeniški domačiji Martina Golobiča, ki vedno ponudi kakšen poseben prigrizek in na široko odpre vrata kleti. V tej vasi je bil nekoč Štihov mlin, vendar so v njem mleli samo takrat, ko je bilo v strugi potoka dovolj vode. Kot zanimivost naj povemo, da so pod, ki je stal poleg mlina (leseni objekt za shranjevanje sena in pridelkov), ki je že skoraj odslužil svojo zgodbo, člani TKD Krtina letos iz te vasi prestavili (in obnovili) na Krtino.

Trebanjka, ki se je udeležila pohoda, je na FB zapisala: »Moram vas pohvalit, zelo lepo pot ste pripravili. Tako blizu pa nismo poznali. Pa smo rinili na Titov vrh, pa Žabljak - domačih krajev pa ne poznamo - to smo Slovenceljni:-)«

V njenem zaselku Češnjeva Draga je tromeja občin Šmartna pri Litiji, Ivančne Gorice in trebanjske. Po urejenih cestah, ki so speljane v zaselek, se vidi, katera občina je najbolj prijazna do ljudi. O naši tokrat ne bomo dajali komentarja.

Pot se vije nato po kotanjasti dolini in makadamski poti poleg potoka Bratenšca, do prvih hišnih številk vasi Primskovo. Pravzaprav se napornejši del poti od tu šele začne. Po drugem postanku, na vznožju hriba Kukelj. K sreči pot navkreber vodi skozi gozd, tako da žgoče poletno sonce le ne pride do živega. Tretji postanek je na vrhu Kuklja, ko je do vrha Primskovega mimo božjepotnih kapelic še zadnja strmina.

Vrh stožčastega Primskovega je res odličen dolenjski razglednik. Nagrada! Skupinska slika in vse je kot na dlani: Kamniške, Julijci, Snežnik, Gorjanci, Sleme pri Zagrebu, Kum … Kamor pogledaš - lepa Slovenija.

Vrh Primskove gore, Gradišče, je bilo v turških časih obdano s tremi obzidji in po ustnem izročilu nikoli zavzeto. Sredi ostankov tabornega obzidja so na vrhu tri cerkve iz različnih zgodovinskih obdobij. Najstarejša je iz 14. stoletja.

Tu je 15 let, do svoje smrti leta 1890, bival župnik Jurij Humar (Holmar), ki je slovel kot čudodelnik, ljudski zdravnik in homeopat. Med ljudmi še vedno krožijo zgodbe o njegovih dejanjih, ki si jih danes želimo bolj kot kdajkoli.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.