Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Glas opozicije
Čas branja 1 min.

Zakaj morajo upokojenci plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo?


Glas opozicije
3. 5. 2025, 09.51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

S 1. julijem nas vse čaka nov davek – prispevek za dolgotrajno oskrbo. Plačevali ga bomo vsi. Na račun zaposlenih bo šlo v blagajno zdravstvene zavarovalnice en odstotek bruto plače, enak znesek bo za vsakega zaposlenega dodal še delodajalec.

upokojenec, pokojnina, denar.jpg
Profimedia
Fotografija je simbolična

Za zaposlenega, ki prejema povprečno slovensko plačo, ta trenutno znaša 2.464 evrov bruto,  to pomeni, da bo prispeval en odstotek bruto plače oziroma dobrih 24 evrov.  Skupaj na zaposlenega to znaša slabih 50 evrov na mesec. Samozaposleni in kmetje bodo plačevali dva odstotka od svojega prejemka. Prispevek pa bodo plačevali tudi upokojenci. In sicer v višini enega odstotka svoje pokojnine. Pri povprečni pokojnini 1.032 evrov bo to naneslo 10,32 evra na mesec, tisti s pokojnino 800 evrov bodo vsak mesec plačevali 8 evrov, s pokojnino 1.500 evrov pa 15 evrov mesečno.

Zakon o dolgotrajni oskrbi je bil prvič sprejet decembra 2021 v času vlade Janeza Janše in ni predvideval obveznega prispevka niti doplačila za storitve. Sedanja koalicija pa je najprej ta zakon za eno leto zamrznila, potem pa je lani poleti sprejela novega, ki pa določa obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo. Poslanska skupina SDS je že ob sprejemanju zakona opozarjala, da ta pristop ni primeren, ker ni znan obseg sredstev niti število upravičencev. Zato obremenitev ljudi z novim davkom vnaprej ni primerna. Golobova vlada je to dajatev uvedla zato, ker v proračunu troši denar za nepotrebne zadeve, kot je propadajoča stavba na Litijski, provladne nevladnike itd., zmanjšuje pa sredstva za dolgotrajno oskrbo.

Skoraj 60 odstotkov slovenskih upokojencev prejema pokojnine, ki ne dosegajo praga tveganja revščine. Ker so bili upokojenci v tem mandatu že izrazito prikrajšani, je poslanska skupina SDS že lani predlagala, tako zamik plačevanja prispevka, že pred tem pa tudi ukinitev tega novega davka za upokojence. Kot je takrat povedal Zvone Černač, so bili upokojenci v tem mandatu že izrazito prikrajšani in je zato nepošteno, da se jih obremenjuje še z enim z novim davkom. A aktualna vladna kolalicija nima posluha za najšibkejše. Že letos bodo tako upokojenci po izračunih ministrstva v zdravstveno blagajno prispevali 35 milijonov evrov, prihodnje leto pa kar 70 milijonov. To je nesprejemljivo. Tak davek, ki dodatno jemlje tistim, ki so gradili našo državo, 40 let in več prispevali v državni proračun je treba v prihodnjem mandatu nujno ukiniti!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.