Robotski posegi omogočajo bolnikom hitrejše okrevanje
Kirurgi v UKC Ljubljana letno opravijo okoli 400 robotskih operacij, od tega okrog pet sočasnih večorganskih posegov, ki jih v Evropi trenutno izvaja največ deset centrov.

Pri sočasnih večorganskih posegih sodeluje tim različnih kirurgov, ki bolnikom z boleznimi na različnih organskih sistemih v enem operativnem posegu opravijo poseg na dveh organih. Pred uvedbo tovrstnega pristopa je bil bolnik operiran dvakrat. Po besedah strokovnega direktorja kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Ivana Kneževiča je takšen pristop za bolnika neprimerljivo lažji, saj ga operirajo le enkrat, njegovo okrevanje je bistveno hitrejše in lažje, zato se lahko prej vključi v svoje vsakodnevne aktivnosti.
"Taki posegi so po Evropi zelo redki in jih izvedejo približno deset na leto samo v vrhunskih specializiranih univerzitetnih ustanovah. V UKC Ljubljana smo s tovrstnimi posegi začeli v letu 2020 in smo jih do zdaj opravili 20, kar pomeni približno pet na leto," je pojasnil na današnji novinarski konferenci ob 3. ljubljanskem simpoziju robotske kirurgije. Dodal je, da bo nakup novega robotskega sistema, ki ga v UKC Ljubljana pričakujejo kmalu, omogočil še dodatni razvoj in bolnikom pomembno povečal možnosti uspešnega zdravljenja.
Robotska kirurgija prinaša pomembno korist za bolnike in za zdravstveni sistem, še posebej ob pomanjkanju kadra v zdravstveni negi, je prepričana glavna medicinska sestra kliničnega oddelka za urologijo kirurške klinike UKC Ljubljana Suzana Šega. Za bolnike je to manj invaziven in bolj natančen poseg z manjšimi tveganji za zaplete, je povedala in dodala, da takšen poseg razbremeni tudi kader v zdravstveni negi, saj se skrajša čas hospitalizacije in zmanjša potreba po intenzivni oskrbi.
Jan Grosek s kliničnega oddelka za abdominalno kirurgijo kirurške klinike UKC Ljubljana je predstavil nekaj sočasnih večorganskih posegov, ki so jih opravili v UKC Ljubljana. V sodelovanju abdominalnih kirurgov in urologov so med drugim opravili sočasno operacijo tumorja na tankem črevesu in tumorja na levi nadledični žlezi. V drugem multidisciplinarnem robotskem posegu so sočasno odstranili tudi del debelega črevesa oz. danke in pa žleze prostate, je predstavil Grosek.
Robotika v medicini je standard
Simon Hawlina s kliničnega oddelka za urologijo kirurške klinike UKC Ljubljana je poudaril, da robotika v medicini ni več nadstandard, ampak standard. V UKC Ljubljana trenutno z enim robotskim sistemom na leto opravijo približno 400 posegov, kar je dvakrat več od primerljivih centrov v tujini, je zatrdil Hawlina. "Nujno potrebujemo še enega, po moji oceni bi morali zdaj kupovati že tretjega in sicer single port robota, pri katerem se operacije dela skozi zgolj eno luknjico," je pojasnil.
Prepričan je, da robotski sistem potrebujejo tudi preostale bolnišnice, sicer bodo Slovenijo prehitele bližnje države in preostanek sveta. Ob tem je še enkrat opozoril na nujnost nakupa dodatnih robotskih platform in pozval Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije h kritju stroškov robotskih operacij v celoti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se