Šentpetrska fara skozi čas 1863 - 2013


Leto 2013 je za župnijo Šentpeter – Otočec prav posebno in veličastno leto. Pred 150. leti se je uradno začela pisati njena zgodovina. Takrat je bila namreč ustanovljena današnja župnija, do njene ustanovitve pa je bil Šentpeter le vikariat. V tem času se je marsikaj zgodilo, marsikateri dogodek pa je bil zapisan in je shranjen v arhivih. Vse to je bil povod, da so se odprli župnijski in drugi arhivi, s pomočjo katerih je nastala knjiga z naslovom Šentpetrska fara skozi čas 1863 – 2013. Avtorja Jernej Strgar in Helena Murgelj sta knjigo vsebinsko zaznamovala v dveh delih – prvi temelji na predstavitvi šentpetrske fare od njene ustanovitve do danes, drugo se osredotoča na sakralne objekte in božja znamenja v župniji, skleneta pa jo s predstavitvijo štirih gradov v župniji – Starega gradu, gradov Otočec, Struga in Bajnof.
Obsežno knjižno delo, ki je izšlo v 350 izvodih, na 110 straneh A4 formata s preko 120 fotografijami prinaša zgodovinsko in etnografsko sporočilo, saj so med drugim prvič na enem mestu predstavljena verska znamenja in farani, ki so svoje življenje posvetili Bogu in božji službi. Največ božjih služabnic je darovala družina Brulc iz Gorenjega Kronovega, v redovno skupnost so stopile kar štiri sestre, peta pa je cerkvi posvetila velik del svojega življenja. Prav njim so tudi posvetili nastalo delo. V sliki in besedi so predstavljene poleg farne cerkve sv. Petra na Otočcu še njene podružnice, in sicer sv. Janeza Krstnika v Mačkovcu, Marijinega rojstva na Trški gori, sv. Jurija v Grčevju in sv. Jakoba v Ždinji vasi ter večino božjih znamenj, ki jih je skupaj v vsej župniji kar 69.
Avtorja knjige sta predstavitev pripravila konec meseca junija po sveti maši v domači župnijski cerkvi. Glasbeni uvod je pripravil David Pavlin na orglah z Bachovim koralnim preludijem, v kulturnem programu pa sta se predstavila še Tom Kobe kot solist s petjem in na flavti Eva Rataj. Nekaj zanimivih dogodkov, povezanih z delovanjem takratne fare in drugega družbenega življenja, sta prebrali faranki Andreja in Alenka Strgar. Z glasbo sta se predstavili tudi Nina Strgar na sintetizatorju in Sara Mirtek z violino.
Avtorja sta se zahvalila domačemu župniku Francetu Dularju, da je prisluhnil zamisli o pisni predstavitvi zgodovinskih dogodkov, cerkva in božjih znamenj na enem mestu, prav tako pa tudi vsem ostalim sodelavcem, ki so kakorkoli pripomogli k ustvarjanju tega gradiva. Delo je dragocena popotnica za naprej tako za župnijo kot sam kraj, je o pomenu knjižnega dela povedal župnik France Dular.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se