Robert Golob: Od velikega upanja ni več ostalo nič
Predsednik vlade Robert Golob se je danes pridružil pozivu voditeljev Španije, Norveške, Islandije, Irske, Luksemburga in Malte, naj Izrael odpravi blokado dostave humanitarne pomoči v Gazo. Zavzeli so se tudi za nadaljevanje pogajanj, izpustitev talcev ter vzpostavitev pravičnega in trajnega miru.

"S podobno mislečimi voditelji držav smo podpisali izjavo, v kateri smo pozvali izraelsko vlado, da takoj prekine napade na civilno prebivalstvo, dvigne blokado humanitarne pomoči in omogoči Združenim narodom, da opravljajo svoje poslanstvo. Želimo si, da k tej naši izjavi pristopi čim več držav," je povedal Golob.
Spomnil je, da je sporazum o premirju v Gazi pred meseci dajal upanje, da bodo vsi talci osvobojeni, da bo konec napadov na civilno prebivalstvo in da bo humanitarna pomoč končno lahko prosto tekla v Gazo. "Žal pa opažamo, da ravno zaradi akcij izraelske vlade od tega sporazuma in velikega upanja ni več ostalo ničesar in to moramo spremeniti," je dodal.
Golob se je pozivu predsednikov vlade Španije, Norveške, Islandije, Irske, Luksemburga in Malte pridružil ob robu današnjega vrha Evropske politične skupnosti (EPS) v Tirani, kjer se je udeležil srečanja podobno mislečih evropskih voditeljev o razmerah na Bližnjem vzhodu.

"Ne bomo molčali"
Voditelji so izraelsko vlado pozvali tudi, naj nemudoma spremeni svojo trenutno politiko in se vzdrži nadaljnjih vojaških operacij, je sporočil kabinet predsednika vlade.
"Ne bomo molčali ob humanitarni katastrofi, ki jo je povzročil človek in ki se pred našimi očmi odvija v Gazi. Umrlo je več kot 50.000 moških, žensk in otrok. V prihodnjih dneh in tednih bi jih brez takojšnjega ukrepanja zaradi lakote lahko umrlo še veliko več," piše v izjavi voditeljev.

Kot prednostne naloge so izpostavili nadaljevanje pogajanj, prekinitev ognja, izpustitev zajetih talcev ter vzpostavitev pravičnega in trajnega miru, ki bo temeljil na rešitvi dveh držav. Prepričani so, da lahko samo mir prinese varnost Palestincem, Izraelcem in regiji.
Prav tako so obsodili zaostrovanje razmer na zasedenem Zahodnem bregu ter opozorili, da je prisilen izgon palestinskega ljudstva nesprejemljiv in bi pomenil kršitev mednarodnega prava.
Izrael že več kot dva meseca blokira vse dostave humanitarne pomoči v Gazo in pri tem trdi, da z blokado ustvarja pritisk na palestinsko islamistično gibanje Hamas, da bi dosegli izpustitev preostalih talcev. Več kot dva milijona prebivalcev Gaze je zaradi blokade izpostavljenih kritičnemu tveganju lakote, iz razdejane enklave poročajo tudi o hudem pomanjkanju zdravil in goriva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se