Ravnatelji: »Otroci niso lačni, ampak izbirčni in neješči«
Vsak dan se ob prihodu v šolo počuti lačne okoli 40 odstotkov četrtošolcev. To je pokazala mednarodna raziskava bralne pismenosti PIRLS, ki so jo izvedli v letu 2021. Po besedah Eve Klemenčič Mirazchiyski, nacionalne koordinatorke raziskave na Pedagoškem inštitutu, gre za naraščajoč trend tudi na mednarodni ravni, ki pa je v Sloveniji še nekoliko bolj izrazit.

»Če primerjamo te podatke z mednarodnimi, lahko rečemo, da je nekaj več odstotnih točk naših učencev utrujenih ali lačnih vsak dan ali skoraj vsak dan, kot to velja za mednarodno povprečje,« je pojasnila Klemenčič Mirazchiyskijeva. Leta 2016 je 13 odstotkov učencev poročalo o tem, da v šolo pridejo lačni prav vsak dan, v letu 2021 pa se je ta delež povečal na četrtino oz. na 25 odstotkov. Otroci, ki zjutraj v šolske klopi ne sedejo siti in naspani, so v primerjavi z drugimi manj učno uspešni oz. dosegajo nižji bralni dosežek.
Ravnatelji v regiji pravijo, da učenci niso lačni
S temi podatki smo soočili nekatere ravnateljice in ravnatelje osnovnih šol v Spodnjem Podravju. Prav vsi so zatrdili, da njihovi učenci niso lačni. Na marsikateri šoli lahko ob prihodu v šolo zajtrkujejo ali pa zaprosijo za kos kruha v šolski kuhinji. So pa nam ravnatelji tudi povedali, da imajo vsak teden precejšnje količine pomij, za odvoz katerih plačujejo več sto evrov na mesec. Po njihovem mnenju bi najverjetneje vso hrano pojedli, če bi bili zares lačni.
Podrobneje smo se o tej temi razpisali v tiskani izdaji časopisa Štajerski tednik.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se