Podravje: V hudih neurjih so najnevarnejše pločevinaste strehe
V zadnjih neurjih s točo je bilo tudi na Ptujskem poškodovanih veliko streh. Že po katastrofalni toči v letu 2008 je Janez Sevšek kot tehnični svetovalec takratne vlade oz. ministrstva za okolje in prostor in kot izvedenec ter sodni cenilec za strehe opozoril na številne težave ljudi zaradi nestrokovno izvedenih sanacij streh.

„Že takrat sem predvideval, da takšen odnos do sanacij ne more dolgo vzdržati. To neurje je moje misli samo še potrdilo. Na vso srečo ni prišlo do poškodb ljudi,« je najprej povedal Sevšek.
Sevšek je še poudaril, da so v takem neurju pločevinaste strehe najbolj ranljive in nevarne: »Prvo, kar je, so lahke, vijačene ali pribite z žeblji. Pri nihanju temperatur se pojavljajo deformacije, kjer so točkovno pritrjene v letve. Letve so različne rasti, tako da je težko zagotavljati konstantno pritrditev kritine. Drugo, v večini so premalo od spodaj zaščitene oz. sploh nimajo osnovne zaščite proti kondenziranju, kjer dnevno izpod kritine nastajajo kapilare, ki vlažijo leseno podkonstrukcijo (letvanje). Ob pritrdilih nastajajo večje napetosti materialov, raztezanje pločevine, predvsem ob visokih temperaturah. Ob pritrdilih nastajajo deformacije, letve sčasoma trohnijo in popustijo, predvsem v večjih neurjih. Te kritine so iz raznih pločevin v debelini od 0,5 mm do 0,6 mm. Življenjska doba pločevinastih kritin je najkrajša, največ 20 let ob rednem letnem vzdrževanju. Ob neurjih jih najpogosteje odtrga s streh in odnaša v okolje. Pri sanaciji je treba zamenjati vso kritino. Pri odnašanju so zelo nevarne, ob robovih ostre.«
Pregled strehe nujen po vsakem večjem neurju
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se