Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Po snegolomu morajo lastniki gozdov ukrepati


M. M., STA
30. 10. 2012, 17.30
Posodobljeno
03. 11. 2012 · 11:54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

drevo_padlo.jpg
PGD Šentjernej
ilustrativna slika (Foto: PGD Šentjernej)

##IMAGE-3394741##

Po prvih ocenah je nedeljsko sneženje povzročilo največ škode v gozdovih Dolenjske in Notranjske ter na posavskem in celjskem območju na nadmorski višini 400 do 600 metrov, ponekod na Gorenjskem tudi do 800 metrov. Zaradi poškodb bo treba posekati najmanj 30.000 kubičnih metrov dreves, zlasti listavcev, so sporočili z Zavoda za gozdove Slovenije.

V večjem delu Slovenije je moker sneg v nižinah povil in polomil posamezna drevesa na gozdnih robovih, ob cestah in v mlajših gozdnih sestojih. Poškodovana so zlasti tanjša nestabilna drevesa listavcev, s katerih še ni odpadlo listje. Na najbolj prizadetih območjih na Dolenjskem, Notranjskem, na Posavskem in Celjskem ter ponekod na Gorenjskem je sneg poškodoval oz. prevrnil tudi posamično debelejše drevje listavcev, zlasti na razmočenih pobočnih legah, so v sporočilu za javnost zapisali na zavodu.

Močno poškodovana in prevrnjena drevesa listavcev je priporočljivo posekati in spraviti les iz gozda, medtem ko je sanitarna sečnja poškodovanih iglavcev obvezna. Za izvedbo poseka so zadolženi lastniki gozdov po predhodnem svetovanju oz. v skladu s določili upravne odločbe Zavoda za gozdove Slovenije.

Ker je posek polomljenih in prevrnjenih dreves zaradi napetosti v lesu nevarno opravilo, na zavodu priporočajo, da lastniki gozdov za izvedbo sanacijske sečnje najamejo usposobljene gozdne delavce.

Zaradi povitih in polomljenih dreves ter v višjih legah zaradi debelejše snežne odeje pa so posamezne gozdne ceste še neprevozne, še opozarjajo na zavodu.

Gozdarji Zavoda za gozdove na terenu, seveda v okviru možnosti, zbirajo podatke o poškodovanih gozdovih. »Lastnike gozdov pozivamo, da pregledajo svoje gozdove ter morebitne poškodbe sporočijo pristojnim revirnim gozdarjem na krajevnih enotah, oziroma na območno enoto (07/49 91 600),« je danes sporočil Niko Rainer, vodja brežiške enote zavoda za gozdove.

»Ker moramo maksimalno optimizirati službene prevoze, lastnikom gozdov priporočamo, da pravočasno prijavijo željo za skupni ogled gozda ter ostale storitve. Močno poškodovana in prevrnjena drevesa listavcev je priporočljivo posekati in spraviti les iz gozda, medtem ko je sanitarna sečnja poškodovanih iglavcev obvezna,« opozarja tudi Rainer in dodaja: »Dokler se vremenske razmere ne ustalijo, je že hoja po gozdu lahko nevarna. Posebej pa opozarjamo, da je delo v poškodovanih gozdovih izjemno nevarno in se ga lahko lotijo le dobro opremljeni in usposobljeni izvajalci.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.