Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Po poginu rečnih galebov: V slovenskih laboratorijih skrivnosti niso prišli do dna


Eva Milošič
25. 4. 2018, 08.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po masovnem poginu rečnih galebov ob Ptujskem jezeru 7. aprila strokovnjaki v laboratorijih še vedno niso našli vzroka zanj, zato bodo glave staknili tudi domači in tuji strokovnjaki s področja okolja, ornitologije, veterine in kmetijstva.

1524643585_db_pogin_galebov.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) so objavili končno poročilo vseh preiskav, ki so jih na Nacionalnem veterinarskem inštitutu Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani opravili, da bi ugotovili vzrok pogina rečnih galebov na območju Ptujskega jezera. Pojasnili so, da je bil pogin posledica odpovedi vitalnih organov ptic, ta pa je bila verjetno posledica zaužitja toksične snovi.

V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano Maribor so analizirali še vzorce jeter, prebavil in želodčne kisline poginulih ptic, so povedali na UVHVVR: »Analiza je bila izvedena po treh različnih analiznih metodah in je vključevala skoraj tisoč različnih snovi.« Od fitofarmacevtskih sredstev so v nizki koncentraciji sicer ugotovili prisotnost aktivne snovi tembotrion, ki jo uporabljajo za zatiranje plevelov v koruzi. Vendar pa s tem uganka še ni rešena, saj omenjena snov ni akutno toksična za ptice.

Na UVHVVR so dejali: »Pri kemijski analizi vzorcev jeter, prebavil in želodčne vsebine ni bilo ugotovljenih snovi, ki so akutno toksične za ptice in bi lahko povzročile pogin ptic. Kemijska analiza se je nanašala na pesticide, ki se danes ali pa so se v preteklosti uporabljali v kmetijstvu. Prisotnost snovi tembotrion v vzorcu je bila izključena kot vzrok za akutno zastrupitev galebov.«

Strokovnjaki so tako doslej kot vzrok pogina ptic že izključili kožne bolezni živali, uporabo fitofarmacevtskih sredstev, virus ptičje gripe, virus Zahodnega Nila in paramiksovirus 1.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.