Smrdi, a je potrebno
V spomladanskem setvenem času kmetje gnojijo njive, da bi v tla vnesli dušik, ki ga rastline potrebujejo za rast. Inšpektorji zaradi smradu ne morejo napisati kazni. Lahko pa kazni napišejo za druge kršitve, povezane z gnojenjem.

Na splošno velja, da kmetje ne gnojijo tal izven vegetacijske dobe, imajo pa tudi zakonsko predpisano omejitev, kdaj gnojiti in kdaj ne, pravi ormoški kmetijski svetovalec Ivan Puklavec.
S tekočimi organskimi gnojili, kot sta gnojnica in gnojevka, ne smejo gnojiti med 15. novembrom in 1. marcem, s hlevskim gnojem med 1. decembrom in 15. februarjem, z mineralnimi gnojili pa med 15. oktobrom in 1. marcem, čeprav so povsod tudi izjeme. V spomladanskem setvenem času torej omejitev ni, razen količinske.
Ker je gnojenje moteče za sosede in se dušik iz gnojil lahko spira v površinske vode ali podtalnico, morajo kmetje upoštevati, da gnojijo zvečer, pred napovedanim rahlim dežjem, in da ne gnojijo, ko je vroče in ko piha močan veter ter da gnojilo čim prej zadelajo v tla. Rešitev so tudi sodobni stroji (vlečene cevi in sani ali injektorski način vnosa gnojevke), ki vnašajo gnojilo neposredno v tla ali tik na tlemi, a so dragi.
Za smrad ni možno predpisati kazni, za kaj drugega da
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se