Odslej več reda pri podeljevanju socialnih pomoči
Na področju dodeljevanja socialnih prejemkov in otroškega dodatka se je zgodila pomembna sprememba: če otroci ne bodo hodili v osnovno šolo, bodo starši socialne prejemke in otroški dodatek začasno prejemali le v materialni obliki.

Predlog teh sprememb je v parlament vložila Nova Slovenija, zanje pa so glasovali tudi v vladajoči koaliciji. Kot je ob tem pojasnila poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, gre pri socialni pomoči za dobrine, ki so namenjene za dobrobit otrok, in ob tem opozorila, da se predvsem v romskih družinah »denarni prejemki neredko prelijejo v alkohol, cigarete in orožje«.
Korak naprej pri zagotavljanju šolanja otrok
Izrazila je zadovoljstvo, da je državni zbor v četrtem poskusu le uspel pogledati na realno stanje in sprejel spremembe, h katerim so pozvali tudi številni župani iz jugovzhodne Slovenije. »S spremembami zakonodaje se nikomur nič ne jemlje. Želimo pa, da je pri socialnih in družinskih transferjih več reda. Pomoč mora priti v prave roke in jo je treba porabiti za to, čemur je namenjena. Država mora zagotoviti, da socialna pomoč pride do tistih, ki jo potrebujejo – da so torej otroci oblečeni, obuti, da imajo kaj jesti,« je na novinarski konferenci še pojasnila poslanka NSi in dodala: »Otroci naj hodijo v šolo, ne pa da beračijo pred trgovskimi centri. Če se bodo šolali, bodo imeli izobrazbo in se bodo lahko zaposlili ter se tako izvili iz spirale revščine in kriminala.«

Problematika prisotna že dolga leta
Sprememba zakonov je posledica številnih pozivov, naj se k reševanju romske problematike pristopi resno in brez odlašanja, saj so se incidenti v jugovzhodni Sloveniji, v katere je bila vpletena romska manjšinska skupnost, v preteklih letih nakopičili in zaostrili. Spomnimo le na pretep, v katerem je bil poškodovan policist, in incident v šoli, kjer je bil resno poškodovan osnovnošolski otrok.
V parlamentarni postopek pa je NSi vložila še dodatne spremembe zakonov, s katerimi bi jasneje postavili meje nasilju in izigravanju pravil. Tako bo v prihodnjih tednih na mizah poslancev sprememba zakona o urejanju trga dela, ki predvideva, da se oseba neha voditi v evidenci brezposelnih že po prvi kršitvi in ni več dvostopenjskega sankcioniranja.
Predvidena je tudi sprememba zakona o osnovni šoli, s katero bi preprečili, da bi bila razred ali pa cela šola ujetnik nasilnega posameznika. V Novi Sloveniji v tem primeru predlagajo posebne vzgojne ukrepe, kot je šolanje na daljavo ali v posebni instituciji. Spremembe zakona o voznikih pa predvidevajo, da bi vozniški izpit lahko opravljal le tisti, ki ima končanih vsaj sedem razredov osnovne šole. Tako bi med drugim vsaj omejili voznike, ki vedno znova kršijo cestnoprometne predpise, a pogosto ostanejo nekaznovani, saj se glob ne sme odtegniti od socialnih prejemkov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se