Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na Trški gori slavnostni sprejem cvičkove princese in kralja cvička


Jože Bašelj Foto: Miran Mencin
17. 6. 2015, 14.50
Posodobljeno
18. 06. 2015 · 09:34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

v_trska__01_.jpg
Arhiv Lokalno.si
v-trska (01)
v_trska__08_.jpg
Arhiv Lokalno.si
v_trska__13_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Društvo vinogradnikov Trška gora je v petek, 12. junija 2015, na Trški gori slovesno praznovalo 880-letnico prve omembe Trške gore v uradnih listinah in priredilo slavnostni sprejem za 17. cvičkovo princeso, njihovo članico Evo Somrak, ter kralja cvička Franca Kobeta, ki sta si krone priborila na minulem 43. Tednu cvička v Kostanjevici. Na programu je bil tudi slovesen podpis dogovora o delovanju cvičkove princese in kralja cvička med Zvezo društev vinogradnikov Dolenjske in Društvom vinogradnikov Trška gora. Poleg tega pa je na prireditvi, novi cvičkovi princesi, direktor Avtohiše Berus, Boštjan Berus, slovesno predal ključe novega sponzorskega osebnega avtomobila.

Slavnostni govornik na prireditvi je bil župan Mestne občine Novo mesto Gregor Macedoni, goste pa sta pozdravila tudi predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske Matjaž Jakše in predsednik Društva vinogradnikov Trška gora Jože Bašelj.

Praznovanje 880 letnice Trške gore pa spada tudi v sklop praznovanj ob 650 letnici Novega mesta, saj je Trška gora bila vedno v tesni povezavi z Novim mestom.

Prvič je bila Trška gora omenjena v uradnih listinah 7. julija 1135, ko je ustanovitelj stiškega samostana, oglejski patrirarh Peregrin, podpisal ustanovno listino, s katero je samostanu podaril tudi kraj Wingarten. Ime kraja se je skozi zgodovino spreminjalo v Wimperg, Weinperg in tudi Stadperg in kot je nesporno dokazal zgodovinar Jože M. Grebenc, so to bila imena za današnjo Trško goro.

880-letnico prav tako praznuje današnji Bajnof, takratni Weinhoff, z vinsko kletjo, v kateri so kletarili trškogorska vina, najboljša na Dolenjskem, kot je omenjal in hvalil tudi Valvazor.

Trška gora je bila že od nekdaj močno povezana tudi z Novim mestom, saj je dajala ustvarjalni navdih mnogim znanim novomeščanom in je s tem igrala pomembno vlogo v 650-letni zgodovini Novega mesta.

Tu so iskali svoj navdih ali si nabirali novih moči znani Novomeščani kot na primer, Ferdinand Seidl, naravoslovec in geolog, Luka Pintar, literarni zgodovinar, jezikoslovec in bibliotekar, Marjan Kozina, glasbeni pedagog in skladatelj, ki je imel na Trški gori tudi svojo zidanico, kjer je tudi ustvarjal. Pa Danilo Bučar, skladatelj, dirigent in igralec, ki je napisal tudi opereto Na Trški gori, in znani vinogradniški strokovnjak, Tit Doberšek.

Na Trški gori so ustvarjali tudi narodno zabavni glasbeniki, med njimi legenda narodno zabavne glasbe Lojze Slak, prvi ambasador cvička s Trške gore pa Henček Burkat in še vedno ustvarjalen Franc Potočar, vsi tudi člani društva vinogradnikov Trška gora.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.