Na gradu Pišece »akademija za podeželje«


Brežiškim občinskim svetnikom je direktorat za kulturno dediščino Ministrstva za kulturo predstavil prvo fazo 4 milijone evrov vredne prenove gradu Pišece. Po besedah Staneta Mrviča z direktorata za kulturno dediščino naj bi objekt, ki bo v celoti prenovljen do leta 2010, služil izobraževanju za sonaravno bivanje oziroma za neformalne oblike proučevanja ekologije in kmetijstva. Zanimanje za delovanje »akademije za podeželje« ter dodiplomski in podiplomski študij že kažejo nekatere evropske univerze.
V zadnjih dveh letih je bil sicer pišečki grad, od leta 1999 kulturni spomenik državnega pomena, vključno z romanskim delom gradu, portali, dvoriščem in sončno uro, pritličjem ter dvorano prednikov deležen temeljite prenove. Kot pravi Damjana Pečnik, koordinatorka za spomenike v državni lasti iz Restavratorskega centra Zavoda RS za kulturno dediščino, na prenovo zdaj čaka še renesančni del mogočnega objekta s kapelo in 36 metrov visokim štirinadstropnim romanskim stolpom. Čez tri leta naj bi torej pišečki grad skupaj z delavnicami, laboratoriji in razstavnimi prostori ter prenočitvenimi in gostinskimi zmogljivostmi pripravljen za novo namembnost. Del lastnih sredstev bi si lahko zagotovili tudi s trženjem, denimo z organizacijo simpozijev in strokovnih delavnic.
Predsednik Krajevne skupnosti Pišece Peter Skrivalnik, ki je skrbel, da so tudi v opuščenem gradu več leta zapored bili koncerti mednarodnega brežiškega festivala stare glasbe, verjame, da bo že prihodnje leto mogoče stalno zaposliti eno osebo, ki bo na voljo obiskovalcem. Pri delu akademije za podeželje bi lahko dobilo zaposlitev tudi ducat domačinov. Sicer pa bo z javnim pozivom potrebno pridobiti lokalno skupnost oziroma institucijo za dolgoročni, 30 do 50-letni zakup gradu Pišece. Bolj bi moral s Pišecami sodelovati tudi Kozjanski park Podsreda, saj se grad nahaja na njihovem območju.
Grad Pišece, ki je z zadnjimi posegi rešen pred propadom, je bil najprej last salzburške nadškofije oziroma vitezov Pišečkih. Leta 1595 ga je kupil baron Inocent Moscon in v lasti te rodbine, ki ga je v 19. stoletju temeljito predelala, je ostal do konca druge svetovne vojne. Zatem so v njem prebivali begunci različnih vrst in drugi stanovalci. Takrat so iz soban izginile stare slike, orožje in pohištvo. Sicer pa je bil pod gradom tudi terasast vrt in v angleškem krajinskem slogu urejen park s številnimi tujerodnimi drevesi. Na vse to bogastvo še zdaj spominjata dva ribnika ter visoke sekvoje, platane, katalpe in celo trdoživi ginko.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Pogovor z Damjano Pečnik