Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Oboroževanje
Čas branja 2 min.

Minister Boštjančič zaskrbljen, kako bo država financirala dvig izdatkov za obrambo


STA
7. 5. 2025, 15.09
Posodobljeno
15:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Minister za finance Klemen Boštjančič je kritičen do pozivov k dvigu obrambnih izdatkov. Bolj kot o odstotkih za to področje se mu zdi pomembno govoriti, kam vlagati za večjo varnost, je poudaril na novinarski konferenci o prenovi plačnega sistema. Upa, da EU pri tem ne bo podlegla vplivom. Vlada bo o obrambnih izdatkih odločala v naslednjih dneh.

Klemen Boštjančič.jpg
Jure Klobčar / MPA
Klemen Boštjančič

Ministru Boštjančiču se za zdaj zdi nesmiselno govoriti o tem, za koliko odstotkov BDP bo Slovenija dvignila izdatke za obrambo. Dogovora o tem tudi na evropski ravni namreč še ni, je povedal. Ko je govora o dvigu teh izdatkov, gre za pritiske tako z vzhoda kot zahoda. Kot je dejal, je do tega kritičen kot finančni minister, saj ga skrbi, kako bo država to financirala, pa tudi kot državljan. Verjame namreč, da bi bilo "skoraj za vse boljše, da bi kam drugam vlagali kot v orožje".

Dveh odstotkov ne bo problem doseči

Želi si, da bodo na ravni Evropske komisije ohranili enotnost in da se bodo na pozive k dvigu odzvali "po zdravi pameti". Moti ga, da gre za tekmovanje v številkah, ne pogovarjajo pa se, koliko se bo zaradi tega izboljšala varnost. "Bistveno bolj pomembno je, da se pogovarjamo, kako se meri stopnja varnosti ter kaj in če je dejansko treba kupiti," je dejal.

Varnost dojema absolutno širše kot orožje. Kot je dodal, je varnost ena od najbolj osnovnih potreb vsakega, se pa sprašuje, kaj je dejansko ozadje vsega tega. "Absolutno sem prepričan, da ni samo varnost v tem pomenu". Cene orožja so se namreč enormno povečale, tako da "mogoče sploh ne bomo imeli problema doseči dveh odstotkov, pa ne bomo kaj več kupovali".

Letos 1,2 milijarde evrov

Premier Robert Golob je marca napovedal, da bo Slovenija obrambne izdatke na dva odstotka BDP zvišala še pred letom 2030, kot predvideva trenutni načrt. Po novem bi se lahko to po neuradnih informacijah zgodilo že prihodnje leto, vendar pa je posodobljen načrt zviševanja izdatkov še v pripravi.

Slovenija je leta 2024 obrambnim izdatkom namenila okoli 1,35 odstotka BDP oziroma 904,7 milijona evrov. Se pa sredstva za obrambne izdatke v zadnjih letih povišujejo. Tako spremembe proračuna za leto 2025 predvidevajo več kot 1,2 milijarde evrov za ta resor. Predlog proračuna za leto 2026 pa predvideva več kot 1,3 milijarde evrov.

Generalni sekretar Nata Mark Rutte je na začetku leta ocenil, da bodo članice za obrambo verjetno morale namenjati več kot tri odstotke BDP letno. To je dejal v luči pozivov predsednika ZDA Donalda Trumpa k večji porabi za obrambo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.