Koroška lekarna v nakup novih prostorov: priložnost za vzpostavitev regijske 24-urne lekarne
Koroška lekarna v Slovenj Gradcu načrtuje večjo lekarno, s čimer bi se odprle možnosti za vzpostavitev regijske 24-urne lekarne, ki je Koroška trenutno nima

Koroška lekarna, ki ima v regiji 11 enot in je lansko poslovno leto sklenila z več kot 400.000 evri presežka, načrtuje nakup prostorov v slovenjgraški Katici, kjer bo uredila večjo lekarno od zdajšnje v isti stavbi. Medtem se Zdravstveno reševalni center Koroške sooča z lanskim primanjkljajem v poslovanju in opozarja na pomanjkanje zdravnikov.
Z lanskim poslovanjem obeh zavodov so se na današnji seji Sveta koroške regije, ki je potekala na Gortini v občini Muta, seznanili župani koroških občin, ki so ustanoviteljice obeh omenjenih zavodov.
Vzpostavitev regijske 24-urne lekarne
Z enim zadržanim glasom so se prisotni župani strinjali z načrti Koroške lekarne, da v slovenjgraškem trgovskem in poslovnem centru Katica, kjer trenutno že deluje ena od dveh slovenjgraških lekarn, kupi 450 kvadratnih metrov velik prostor, s katerim bi rešila predvsem prostorsko stisko obstoječe lekarne v Katici.
Hkrati bi se s tem odprle možnosti za vzpostavitev regijske 24-urne lekarne, ki je Koroška trenutno nima, prav tako bi v novih prostorih pogoje dela uredili v skladu z novimi zakonskimi zahtevami za izdelavo zahtevnejših magistralnih zdravil.
Prostori v Katici se prodajajo po ceni 360.000 evrov, celotna naložba v novo lekarno pa bi po besedah direktorice Koroške lekarne Dragice Nabernik stala okoli pol milijona evrov. Koroška lekarna bi sredstva za naložbo zagotovila sama iz privarčevanih preteklih presežkov, je povedala. Ocenjuje, da bi projekt lahko zaključili v prihodnjem letu, ko bodo tudi zaznamovali 50-letnico enovite organizacije Koroške lekarne.
V tem času bodo morale občine dogovoriti še pravno vprašanje glede lastništva na novo pridobljenih prostorov, na kar je med drugim opozoril župan Občine Vuzenica Franjo Golob, ki se je pri glasovanju o soglasju za nakup prostorov zato vzdržal. Sicer pa si del vsakoletnega presežka, ki ga ustvarijo enote Koroške lekarne, vsako leto po zakonu razdelijo občine ustanoviteljice po ključu prebivalstva, del pa lekarna, ki ima 73 zaposlenih, obdrži za svoje potrebe.
Zdravstveno reševalni center Koroške lansko leto zaključil v rdečih številkah
Po šestih zaporednih letih pozitivnega poslovanja pa je lansko leto v rdečih številkah, in sicer s primanjkljajem v višini 105.000 evrov, zaključil Zdravstveno reševalni center Koroške. Ta v regiji skrbi za nujno medicinsko pomoč (NMP), izvaja pa tudi nenujne prevoze.
"Lansko leto je bilo pestro. Kljub sistemskim težavam, kadrovskim preobremenitvam in finančnim neskladjem smo dosegli večino ciljev, ki smo si jih zadali," je danes dejala direktorica centra Marijana Kašnik. Pojasnila je, da bodo lanski primanjkljaj pokrili iz preteklih presežkov.
Kot največji lanski dosežek je izpostavila novo mobilno enoto nujnega reševalnega vozila v Mežici v priznani mreži ekip NMP. "S tem smo občutno vplivali na boljšo dostopnost do nujne medicinske pomoči. Prav tako smo posodobili vozni park, medicinsko opremo, vlagali smo v kader," je naštela.
Center, ki ima 96 redno zaposlenih, je lani v regiji izvedel 6500 intervencij, kar je v primerjavi z letom prej dobrih 1200 intervencij več. "Tako da tudi na reševalnih prevozih smo presegli planiran program, seveda pa so sistemske težave, preobremenjenost in finančna neskladja vplivali na to, da smo po šestih letih poslovali z minusom," je dejala.
Pomanjkanje kadra
Ne glede na to zavod trenutno stabilno posluje. "Še vedno smo naravnani v razvoj. Tudi letos nabavljamo nova vozila, nabavili smo že novo urgentno vozilo z vso opremo, prijavili smo se na projekt ministrstva za zdravje za vozilo urgentnega zdravnika, seveda je treba redno posodabljati medicinsko opremo. In brez vlaganja v kadre, vemo, ne moremo zagotavljati varne in kakovostne nujne medicinske pomoči," je izpostavila Kašnik.
Ob tem je vnovič opozorila na pomanjkanje urgentnih in družinskih zdravnikov v regiji, kar vse vpliva na delo tako zdravstveno reševalnega centra kot tudi slovenjgraškega urgentnega centra in dežurnih ambulant v zdravstvenih domovih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se