© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Hude obtožbe
Čas branja 1 min.

Judo zveza Slovenije o primeru Fabjan: aktivno sodelujemo z organi pregona


S.R.
8. 7. 2025, 13.26
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Judo zvezi Slovenije so potrdili, da je policija v primeru domnevnih spolnih zlorabah ter fizičnem in psihičnem nasilju nad judoistkami uvedla predkazenski postopek. Z organi pregona aktivno sodelujejo.

gabrovec fabjan.jpg
Marko Vavpotič / MPA
Bogdan Gabrovec in Marjan Fabjan

V Judo zvezi Slovenije so pred dnevi že potrdili, da je po domnevnih spolnih zlorabah ter fizičnem in psihičnem nasilju nad judoistkami Sankakuja, ki naj bi jih izvajal najuspešnejših slovenski trener Marjan Fabjan, policija s predsednikom zveze Bogdanom Gabrovcem opravila večurni pogovor.

Danes so se na dogajanje odzvali z novim sporočilom za javnost, v katerem so navedli, da z »razumevanjem resnosti situacije« spremljajo informacije v javnosti in potrjujejo, da je policija uvedla predkazenski postopek. Poudarili so, da v okviru pristojnosti aktivno sodelujejo z organi pregona, a da »kot organizacija, ki ni preiskovani organ,« v postopku ne odločajo. Še enkrat so poudarili tudi, da Fabjan od leta 2024 znotraj zveze ne opravlja nobene funkcije.

V zvezi s primerom so znova navedli še, da kot krovna organizacija slovenskega juda ob vsakršnih navedbah o zlorabah v športu izražajo najglobljo zaskrbljenost. Ob tem so izpostavili, da gre v tem primeru za domnevne zlorabe v eni od članic Judo zveze Slovenije, ki pa ima skupno več kot 60 aktivnih članic po vsej državi, ki v »svojem vsakodnevnem delovanju dosledno spoštujejo etična in moralna načela, ki so temelj juda in športa na splošno. Tem načelom se v celoti zavezuje tudi zveza na sistemski, organizacijski in strokovni ravni.«

Obenem so poudarili svojo zavezo do ničelne tolerance do kakršnekoli oblike nasilja ali zlorabe moči, transparentnosti in sodelovanja z vsemi pristojnimi institucijami, vključevanja strokovnjakov, rednega izobraževanja in podpore žrtvam ter sistemskega delovanja za spremembe zakonodaje in nadzornih mehanizmov. Pridružujejo se tudi nedavni izjavi Olimpijskega komiteja Slovenije, da je »dolžnost vseh nas, ki delujemo v športu, da ukrepamo preventivno, prepoznamo znake tveganega vedenja in zaščitimo žrtve pred nadaljnjimi zlorabami.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.