Video: Tožilstvo predlaga dve leti zapora za Janeza Janšo, izrek sodbe v petek
Glavni protagonist današnjega dogajanja na okrožnem sodišču v Celju je predsednik SDS Janez Janša. Na vrsti so bile sklepne besede v zadevi Trenta. Tožilstvo je predlagalo, da se Kastelicu in Janši izreče dve leti zapora, Gantarju pa pogojno kazen. Sodba bo razglašena v petek opoldne.

Ob prihodu na sodišče si je Janša vzel nekaj časa za novinarje. Prvak opozicije je v roki držal hišno številko »Trenta 59«. Zakaj? Z nasmeškom na ustih je Janša dejal: »V pomoč sem vam prinesel to hišno številko s Tonderjeve domačije v Trenti. To je posestvo, ki je bilo takrat prodano, zdaj se pa 15 ali 20 let govori o nekih ničvrednih parcelah. V poročilih, ki jih večina medijev kaže, se vidijo zadaj ruševine, ki so nastale kasneje, ne pa takrat, ko je bila domačija prodana. S tem se pomaga tožilstvu ustvarjati vtis, da je šlo za nek ničvreden posel. Upam, da bo to vsaj po prvem delu zaključka te sage realna informacija prišla do slovenske javnosti«.
V zadevi Trena sta poleg Janše obtožena še Branko Kastelic in Klemen Gantar. Zadnja obravnava na sodišču se je sklenila z branjem listin. Sodnica Cvetka Posilovič je napovedala tudi sklepne besede. Te so se začele po 11. uri. Tožilstvo je v zaključni besedi sodišču predlagalo, da Kastelicu in Janši izreče dve leti zapora, Gantarju pa leto dni pogojne kazni, poroča Večer.

Očitek Janši: gre za tipični primer korupcije
"Ni očitek tožilstva, da Janez Janša sporno parcelo v Trenti kupil poceni in nato dobro prodal. Ampak je očitek, da je od Imosa dobil darilo za drugi obrok stanovanja na Komenskega v Ljubljani, ki ga torej ni sam plačal, posel pa so zapakirali v prodajo parcele v Trenti," je ob zaključku sojenja povedal tožilec Boštjan Velenčič. Skupaj s kolegom Luko Moljkom obtoženim v obtožnici očitata zlorabo položaja in pomoč pri prodaji nekdanje Janševe parcele v Trenti, za kar jim je grozilo do osem let zapora. "Gre za tipični primer korupcije med podjetjem Imos in Kastelicem kot direktorjem in Janezom Janšo, ki je bil tedaj predsednik vlade. Zato za Kastelica za kaznivo dejanje zlorabe položaja, za Janšo pa za pomoč k temu kaznivemu dejanju predlagam dve leti zapora, za Gantarju pa pogojno kazen eno leto zapora s preizkusno dobo treh let, " je po poročanju Večera dejal Valenčič.
Obramba predlaga oprostilno sodbo
Zagovornik Kastelica Gorazd Fišer je uvodoma dejal, da je pričakoval umik obtožnice, saj da tožilstvu obtoženim ni v ničemer uspelo dokazati očitanih dejanj. V zaključni besedi je poudaril, da ni šlo za noben sporen posel, ki je bil v naprej dogovorjen za Janšo, zato je predlagal izrek oprostilne sodbe. Odvetnik je prepričan, da so dobili sodni izvedenci, ki so bili imenovani v tem primeru, nalogo, da ocenijo zemljišče v Trenti za skoraj ničvredno, ker da se tam nič ne da graditi, saj gre za Triglavski narodni park. In da zato lahko zdaj tožilstvo trdi, da so obtoženi vedeli, da parcela ni kaj dosti vredna.
Izvedenka, ki pa jo je najela obramba, je na sodišču povedala, da bi se na sporni parceli lahko dobilo gradbeno dovoljenje. "Podjetje Imos je kupovalo zemljišča na zalogo in imelo strategijo, da bodo, za številne, kasneje delali načrte o projektih na teh zemljiščih. Tudi v primeru Trenta. Kupovali so tudi nezazidljiva zemljišča, za mnoge so kasneje dobili gradbena dovoljenja. Zato nakup parcele v Trenti ni bil nič posebnega," je še dejal Fišer.
Janša je v zaključni besedi še enkrat zavrnil očitke tožilstva. Dejal je, da na nobenem sodišču v Evropski uniji niso nikomur sodili ali ga obsodili, ker "je nekdo nekaj poceni kupil in dražje prodal".
Sodba bo razglašena v petek ob 14. uri.
Pred sodiščem glasno
Podporniki Janše so se še enkrat več zbrali na protestu pred sodiščem. Med drugim je v dežju pred mikrofon stopila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec. Njen govor so z vzkliki in hupanjem prekinjali zbrani protestniki. Po govoru so začeli skandirati "Janša, Janša, Janša" in "Svoboda Sloveniji" in "Svoboda Janezu Janši".

Spomnimo. Specializirano državno tožilstvo nekdanjemu direktorju Imosa Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja na škodo podjetja, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Gantarju in predsedniku SDS Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju.
Janša je namreč pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba podarila preko navideznega posla z več kot 15.000 kvadratnih metrov velikim zemljiščem in propadajočo kmetijo v Trenti, ki naj bi ga po mnenju tožilstva precej preplačala.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
