Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Odmevni primeri
Čas branja 5 min.

Od Srečka do Pavla in Janeza: slovenski politiki, ki so že gulili zatožne klopi


S.S./S.R.
15. 4. 2025, 19.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V luči današnjega burnega dogajanja v Celju, kjer so bile na okrožnem sodišču na sporedu sklepne besede v sojenju v zadevi Trenta, smo izbrskali nekatere pretekle sodne primere, v katerih so se na zatožni klopi znašli slovenski politiki.

pavel Rupar, Janez Janša
Robert Balen
Zaradi zlorabe položaja je zaporniško življenje spoznal tudi nekdanji poslanec SDS in župan Tržiča Pavel Rupar.

Kot je znano, so bile na celjskem okrožnem sodišču danes v zadevi Trenta na sporedu sklepne besede. Med obtoženci sta poleg prvaka SDS Janeza Janše še Branko Kastelic in Klemen Gantar. Tožilstvo je v zaključni besedi sodišču predlagalo, da Kastelicu in Janši izreče dve leti zapora, Gantarju pa leto dni pogojne kazni. Pred okrožnim sodiščem so pričakovano potekali protesti Janševih privržencev.

Iz arhivov smo izbrskali še nekatere sodne primere, ki so v javnosti dvigali največ prahu. V največjem med njimi je prav tako nastopal današnji glavni protagonist Janša. Afera Patria je bila že dodobra popisana. Janša je po odmevni obsodbi leta 2013 na Dobu preživel 145 dni, a se je pozneje izkazalo, da neupravičeno, zadeva pa je septembra 2015 zastarala. Sicer pa je prvak SDS reden gost sodišč. Zatožne klopi je med drugim gulil tudi zaradi žaljivih ali lažnivih izjav. Najbolj znan je tako imenovan primer »odsluženi prostitutki,« ki se je dolga leta vlekel po sodiščih. Vse skupaj se je začelo z Janševim žaljivim tvitom o novinarkah Mojci Šetinc Pašek in Eugeniji Carl leta 2016 ter končalo šele aprila lani na ustavnem sodišču, ki je zavrnilo Janševo pritožbo in potrdilo sodbo vrhovnega sodišča.

Zaradi žaljenja na sodišču tudi Mesec

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je lani odvijal proces zoper nekdanjega koordinatorja Levice in ministra za delo Luko Mesca. Na zatožno klop ga je spravil razvpiti Rok Snežič, ki mu je v zasebni tožbi očital žaljivo obdolžitev. Snežiča je zmotila Meščeva izjava z marca 2022. Mesec je na takratnem predvolilnem soočenju dejal, da je Snežič kriminalec, ki kadruje v Janševi vladi, in da ga kazensko preganjajo tudi v BiH, kamor ima prepovedan vstop. Mesec je bil oktobra lani na prvi stopnji oproščen, a je Snežič nemudoma napovedal pritožbo.

Prvi Prijatelj

Sploh prvi poslanec v zgodovini samostojne Slovenije, ki je v času aktivnega mandata pristal v zaporu, je bil Srečko Prijatelj iz Slovenske nacionalne stranke. Leta 2010 je bil zaradi izsiljevanja podjetnika Marjana Mikuža in nezakonite posesti orožja obsojen na pet let in dva meseca zapora. Koprsko višje sodišče mu je pozneje kazen znižalo na štiri leta, a so ga še med prestajanjem kazni obsodili še za podkupovanje pri poslih z zemljišči na Orleški gmajni in mu za oba primera izrekli enotno kazen šest let zapora.

srečko prijatelj, sašo peče
MPA
Srečko Prijatelj (levo) in njegov takratni poslanski kolega, danes pozabljeni Sašo Peče (desno) v državnem zboru leta 2006.

Tudi njegovemu takratnemu šefu, prvaku SNS Zmagu Jelinčiču, bitke s sodnimi mlini niso neznanka. Jelinčič, Andrej Šiško in Matjaž Jerič naj bi v začetku devetdesetih let sodelovali pri poskusu umora Milana Klementa. Ta je 11. avgusta 1992 v Brestanici pri Mariboru pod avtomobilom našel eksplozivno napravo, ki naj bi jo po nareku poslanca in prvaka SNS tja namestila Šiško in Jerič. Slednja sta bila junija 2007 pravnomočno spoznana za kriva, Jelinčič pa oproščen.

Jelinčič se je sicer večkrat znašel v sodnih postopkih. Med drugim so mu tožilci brez uspeha očitali promet z orožjem, ker je doma hranil revolver hrvaške osamosvojitvene vojne, ki naj bi ga njegovemu bratu podaril razvpiti general Janko Bobetko. Sodili so mu tudi zaradi žaljivk, ko je o državnem tožilcu Jožetu Levašiču dejal, da mu ne bi dal čuvati narisanih ovac, a je bil naposled oproščen.

Zmago Jelinčič
Primož Lavre
Tudi prvak SNS Zmago Jelinčič je znan po bitkah s sodnimi mlini.

Zaklel se je, da se ne vrne

Oktobra 2013 so višji sodniki pravnomočno zapečatili afero Aquaplus, v kateri se je na zatožni klopi znašel nekdanji poslanec SDS in župan Tržiča Pavel Rupar, obtožen zlorabe položaja, za kar je bil obsojen na eno leto zapora in vrnitev 40 tisoč nezakonito pridobljenih evrov. Zapor je Ruparja v tem primeru doletel tudi zato, ker je bil trikrat prej obsojen pogojno. V zaporu se je Rupar prerodil in zaklel, da se nikoli več ne vrne v politiko. Danes je gonilna sila stranke Glas upokojencev.

Tudi njegov strankarski kolega Branko Marinič se je po obsodbi umaknil iz politike. Novembra 2012 so višji sodniki potrdili prvostopenjsko obsodbo takratnega poslanca SDS Mariniča na pogojno kazen petih mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta. Tožilstvo mu je očitalo in dokazalo, da je izpit iz nemščine na fakulteti namesto njega opravljal nekdo drug.

Karlovanje poklicnega ministra

»Kar se tiče kazenskih postopkov, to ni kakšen poseben argument za neprimernost mandatarskega kandidata, saj vidimo, da je v postopkih večina slovenskih politikov – vključno z relativnim zmagovalcem volitev. V enem sem še vedno tudi sam, čeprav sem bil na prvi stopnji oproščen,« je januarja 2012 izjavil takratni predsednik Desusa in karierni minister Karel Erjavec.

V mislih je imel pregon zaradi nevestnega dela v službi, ko je kot obrambni minister z načelnikom generalštaba Albinom Gutmanom nakupoval patrie, vendar jima tožilstvo krivde ni uspelo dokazati.

V morda najbolj bizaren sodni spor pa se je Erjavec zapletel z nekdanjo smučarko Špelo Pretnar. Pretnarjeva je proti Erjavcu vložila tožbo zaradi motenja posesti, vsega pa sta bila kriva pralni stroj in omara na skupnem hodniku zgradbe v stari Ljubljani. Epilog: Erjavec je moral umakniti pralni stroj.

Karel Erjavec
Arsen Perić
Karel Erjavec se je v sodni spor zapletel z nekdanjo smučarko Špelo Pretnar.

Primeri Virant, Thaler, Rop

Gregorja Viranta, nekdanjega ministra za javno upravo, so leta 2011 obsodili na pogojno kazen enega meseca s preizkusno dobo enega leta zaradi razžalitve nekdanjega predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa. Vendar ga je višje sodišče decembra 2012 oprostilo.

Zaradi domnevne izdaje tajnih podatkov je leta 2013 na zatožno klop sedel nekdanji predsednik vlade Tone Rop. Postopki v aferi Sova so se vlekli desetletje, sodili so mu dvakrat. Prvič so ga že pravnomočno obsodili na plačilo 10 tisoč evrov kazni, vendar je sodbo razveljavilo vrhovno sodišče, na drugem sojenju pa je bil Rop očitkov dokončno oproščen.

Nekdanji evropski poslanec Zoran Thaler je februarja 2014 na ljubljanskem okrožnem sodišču priznal krivdo glede očitkov jemanja podkupnine. Dogovor s tožilstvom je bil dve leti in pol vikend zapora, 32.250 evrov denarne kazni in petletna prepoved opravljanja javne funkcije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.