Inšpektorji podvomili, a aktivisti stojijo za verodostojnostjo posnetkov iz svinjske farme
Potem ko je društvo Projekt transparentnosti živalskih obratov (AETP) junija letos šokiralo javnost z objavo posnetkov grozljivih razmer, ki vladajo na eni večjih prašičjih farm v Sloveniji, so šle aktivnosti, kot kaže, po poti pometanja pod preprogo oziroma relativiziranja problema v smislu ustaljenih praks.

Člani AETP sprva niso želeli razkriti imena farme, na kateri so nastali na skrivaj posneti pretresljivi prizori, saj njihov cilj ni bil »križati« točno določenega rejca, ampak pokazati na rejske prakse ne le v Sloveniji, ampak mariskje v EU. Toda kaj kmalu je v javnost pricurljalo, da gre za farmo Ljutomerčan iz Ljutomera v lasti vinarske družine Puklavec.
Tam so se najprej zavili v molk, nato zanikali, da bi posnetki nastali pri njih, slednjič pa je direktor Miha Kuhar priznal, da del posnetkov je z njihove farme. Zadevo je že prijavil policiji, da ugotovi, kdo je brez dovoljenja snemal pri njih in s tem ogrožal biovarnost, vložil pa naj bi tudi tožbo proti neznani osebi. Da so posnetki narejeni tako, da izpadejo ekstremno, je še dodal, hkrati pa zagotovil, da njihova reja ne odstopa od drugih po svetu, z drugimi besedami, da tako pač je v prašičereji.
Brez večjih nepravilnosti
Z rezultati inšpekcijskega nadzora so mu več kot očitno prikimali tudi na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), kjer so »takoj pristopili k preverjanju pristnosti posnetka in ugotavljanju dejanskega stanja na terenu«, vendar »v času nadzora niso ugotovili večjih nepravilnosti«.Kaj po terminologiji uprave pomenijo večje ali manjše nepravilnosti, nam ni uspelo izvedeti, a v nadaljevanju poročila piše, da so »na posnetku intenzivne reje prašičev na farmi za reprodukcijo prikazana sporna ravnanja oziroma kršitve zakonodaje s področja zaščite živali«.
Uvedli so izredni inšpekcijski nadzor, ki so ga trije uradni veterinarji opravili v več dneh, v tem času pa pregledali opremo, prostore, živali, preverili postopke čiščenja in vzdrževanja, opravili pa tudi pregled higienskih razmer, oceno postopkov dobre kmetijske prakse ter pregled dokumentacije in evidenc. »V zvezi z dobrobitjo živali so bila ugotovljena neskladja glede namestitve igral oziroma materiala za zadostitev etoloških potreb in uporabe stelje v posameznih boksih. Sprejeti so bili vsi potrebni ukrepi za zagotovitev skladnosti in odpravo ugotovljenih nepravilnosti. Uveden je bil prekrškovni postopek,« piše v poročilu, na koncu pa tudi uprava podvomi o verodostojnosti posnetkov, saj »na podlagi pregleda na gospodarstvu in opravljenih razgovorov za določene dele posnetka ne moremo potrditi, da so bili posneti na omenjeni farmi«.
Z enournim videom ovrgli vse očitke
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se