© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Evakuacije
Čas branja 1 min.

Po vračilu z okužene ladje v strogo karanteno


G.G.
11. 5. 2026, 08.58
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na otoku Tenerife je zasidrana ladja Hondius, na kateri je izbruhnil hantavirus. Potniki postopno prevažajo v njihove države.

hantavirus, paris, evakuacija.jpg
Profimedia
Tako so v karanteno odpeljali potnike, ki so jih prepeljali v Pariz.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

Eden od 17 ameriških državljanov, ki so jih evakuirali z ladje za križarjenje, na kateri je izbruhnil hantavirus, je bil blago pozitiven na testu za virus, je v nedeljo sporočilo ameriško ministrstvo za zdravje. Še en ameriški potnik medtem kaže blage simptome. Ameriške potnike, evakuirane z ladje Hondius, ki je zasidrana v bližini pristanišča Granadilla na španskem otoku Tenerife, bodo ob prihodu odpeljali v specializirani center v zvezni državi Nebraska. Vsi bodo opravili tudi klinični pregled ter prejeli ustrezno oskrbo in podporo glede na njihovo stanje, je še navedlo ministrstvo.

Francoz s simptomi

Simptome bolezni ima tudi eden izmed petih francoskih državljanov, ki so jih s čarterskim letom že prepeljali v Pariz. Vseh pet so nemudoma premestili v strogo karanteno, prejemajo zdravniško oskrbo in jih testirajo, je povedal francoski premier Sebastien Lecornu.

Britanci ne kažejo znakov bolezni

Pozno v nedeljo je v Manchestru pristalo tudi posebno letalo z 20 evakuiranimi britanskimi državljani. Odpeljali so jih v bolnišnico v bližini Liverpoola, kjer bodo opravili testiranje in ostali v sprva 72-urni karanteni. Zaenkrat nihče ne kaže znakov bolezni.

Ladja Hondius je z okoli 150 potniki in člani posadke na krovu pred tedni odplula iz Argentine proti Zelenortskim otokom. Po izbruhu virusa sta dva človeka umrla na krovu, eden pa v Južni Afriki. Po nedeljskem prihodu na Kanarske otoke so začeli evakuacijo potnikov in posadke, piše Slovenska tiskovna agencija.

Španske oblasti so v nedeljo zvečer navedle, da so doslej z ladje evakuirali 94 od skupno 147 potnikov in članov posadke. Danes naj bi odleteli še letali v Avstralijo in na Nizozemsko.

Generalni sekretar Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je v nedeljo dejal, da lahko prožnejša pravila za državljane, ki se vračajo z ladje, prinašajo tveganja. Nasvet WHO je po njegovih navedbah 42-dnevna karantena z aktivnim spremljanjem.

Svet24

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.