Premier Golob: Konec škodljivih dvojnih praks v javnem zdravstvu
Premier Robert Golob je v odzivu na sprejeto novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ocenil, da z njo končujejo škodljive dvojne prakse, ki so šibile javni sistem. Krepitev javnega zdravstva ostaja prioriteta vlade.

Po Golobovi oceni sprejeta novela jasno ločuje javno od zasebnega zdravstva in končuje "s škodljivimi dvojnimi praksami, ki so desetletja šibile javni sistem". Krepitev javnega zdravstva je po njegovih navedbah bila in ostaja ena ključnih prioritet vlade, saj da je to obljuba, ki so jo dali ljudem, "in danes smo naredili pomemben korak k njeni uresničitvi", je zapisal v odzivu.
Zagotovil je, da bo njihov cilj še naprej bolj dostopno, pregledno in kakovostno javno zdravstvo, "kjer je bolnik na prvem mestu". "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je navedel.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v prvem odzivu ocenila, da je dobro, da je bila novela v državnem zboru potrjena, čeprav njeno mnenje o njej ostaja še naprej nespremenjeno. Ali bo novela predmet veta državnega sveta in tudi presoje ustavnega sodišča, pa bomo po njenih besedah še videli.
Na vprašanje, kaj pričakuje od stroge razmejitve med zasebnim in javnim zdravstvom, je ocenila, da je glede tega predvideno zelo dolgo prehodno obdobje, ki je dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. Samo ministrstvo pa po sprejetju novele po njenih besedah čaka še kar nekaj dela. "Pripraviti moramo precej podzakonskih predpisov, kjer bomo tako kot do zdaj sodelovali z vsemi deležniki, da bomo lahko uredili to področje tako, da bo delovalo čim bolj optimalno," je dejala.
Odzvali so se tudi v največji vladni stranki Gibanje Svoboda. Sprejeti zakon po njihovem prepričanju po več desetletjih nedorečenosti končno postavlja jasna pravila igre. "Na prvo mesto postavlja pravice in dobrobit bolnikov ter gradi temelje sodobnega zdravstvenega sistema, ki bo učinkovit, pregleden in trajnosten," so zapisali. Poleg ureditve razmerij med javnim in zasebnim delom zakon po njihovi oceni vsebuje še vrsto drugih rešitev, s katerimi krepijo osnovne gradnike javnega zdravstva, so navedli.
Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. Novelo so podprli poslanci Svobode, SD in Levice. Proti so bili poslanci NSi. Poslanci SDS in nepovezani poslanci, člani stranke Demokrati, pa so sejo obstruirali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se