FOTO: Popis vodnih ptic tudi v KP Kolpa

Minuli vikend je na severni zemeljski polobli potekal zimski popis vodnih ptičev. To je najobsežnejša tovrstna aktivnost sploh, ki jo pri nas vodi Društvo za opazovanje in preučevanje ptic (DOPPS). V Sloveniji poteka ta akcija že od 1997. leta, Javni zavod Krajinski park Kolpa pa se je tej dejavnosti pridružil takoj po ustanovitvi.

V tem času opravijo le štetje vodnih ptičev. V to skupino sodijo vse vrste slapnikov, ponirkov, kormoranov, čapelj, labodov, gosi, rac, tukalic, pobrežnikov, galebov in čiger, vodomcev, povodnih kosov in kot posebnost – preštejejo tudi primerke orla belorepca. Torej, popis zajema le vodne ptice in še te zgolj, če so na vodni površini ali nad njo. Vodne ptice, ki se nahajajo na travniku ali na njivi, zapišejo le kot zanimivost v opombah in ne sodijo v osnovno podatkovno bazo popisa.
Letos je akcija popisa na Kolpi potekala spet v nekoliko večjem obsegu, a ne največjem doslej, ki je bilo popisovanje od Prelesja. Tokrat so namreč s prostovoljci uspeli pokriti tok reke Kolpe le od Vinice do Rakovca, ko Kolpa ni več mejna reka. Letošnje rezultate in ugotovitve bodo zdaj obdelali. Običajno so v zimskem popisu vodnih ptic popisali od 14 do 24 vrst teh ptic, absolutne številke pa so med posameznimi leti zelo različne, saj so te odvisne od splošnih vremenskih razmer po vsej Evropi. Kot so zapisali v izjavi Krajinskega parka Kolpa, so tudi letos opazili nekaj vrst, ki jih doslej na Kolpi še niso videli. So pa letošnji popis zagotovo najbolj zaznamovale težave zaradi tehničnih ovir oziroma obmejne ograje, ki preprečuje dostop do reke. Žal je svoje naredila tudi stavka policistov, zaradi katere je bilo onemogočeno odklepanje vrat za lažji dostop.
Javni zavod Krajinski park Kolpa vsako leto pripravi publikacijo s koledarjem. Za letos so tako izdali koledar, sestavljen iz 13 plakatov z vrstami ptic, ki so v parku pogoste. Izjemnega pomena je tudi, da je publikacija nastala v samem parku, saj je vse fotografije prispeval ljubiteljski fotograf Matjaž Vardjan, kratek opis vrste v slovenskem jeziku pa je preveden tudi v angleščino. Na naslovnici koledarčka je predstavljen ptič, ki je pravzaprav simbol Krajinskega parka Kolpa.
To je siva čaplja ali ardea cinerea. Velika siva vodna ptica, ki jo pogosto videvamo na jezovih reke Kolpe, meri v višino en meter, razpon kril pa doseže tudi dva metra. V letu ima vrat upognjen v obliki črke S in zato je tudi v zraku ne moremo zamenjati s podobno belo štorkljo (Ciconia ciconia), ki leti z iztegnjenim vratom. Siva čaplja za razliko od štorklje ni selivka in prezimuje doma. Največja kolonija domuje v Strogem naravnem rezervatu Hrastova loza med Kolpo in vasjo Miliči – a le v času gnezdenja. Ko mladiči vzletijo, se kolonija do naslednje gnezdilne sezone izprazni. Pozimi veliko čapelj išče hrano tudi po opuščenih poljih in travnikih in ne zgolj na rekah. Žal je kolonijo pred leti zelo ogrozil vihar, ki je podrl nekaj gnezd, trenutno pa je njena največja grožnja agresiven posek s težko mehanizacijo, ki se izvaja v gozdnih rezervatih Marindol in Hrastova loza. Tudi v času popisa ptic del niso ustavili.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se