Potrjeno: EU bo ocarinila ameriško blago v vrednosti več kot 20 milijard evrov
Gre za prvi povračilni ukrep Evropske unije, ki je neposreden odziv na uvedbo carin na jeklo in aluminij iz EU.

Države članice EU so danes v Bruslju prvemu paketu carin na ameriško blago prižgale zeleno luč. Gre za 25-odstotne carine na ameriško blago v skupni vrednosti približno 22 milijard evrov. Na seznamu so se med drugim pričakovano znašli soja, motorna kolesa in pomarančni sok, pa tudi perutnina, mandlji, jeklo in aluminij, tobak in jahte. Franciji, Irski in Italiji je kot kaže uspelo doseči, da bo iz carin izključen ameriški viski. Ameriški predsednik Donald Trump je namreč že pred tedni zagrozil, da bo v primeru, če EU uvede carine na viski, sam uvedel kar 200-odstotne carine na evropsko vino in žgane pijače.
Kot so zapisali v izjavi za javnost, Evropska unija meni, da so ameriške carine »neupravičene in škodljive ter povzročajo gospodarsko škodo obema stranema, pa tudi svetovnemu gospodarstvu.« Še enkrat so poudarili, da si v prvi vrsti želijo pogajanj z ZDA in rezultatov, ki bi bili uravnoteženi in v obojestransko korist.
Carine bodo uvedli v treh korakih. Prve bodo začele veljati naslednji teden, drugi paket sredi maja, zadnji pa decembra.
Proti le Madžarska
Kot poroča Politico, ki se opira na navedbe diplomatov, seznanjenih s potekom, je za uvedbo carin glasovalo 26 držav članic, proti pa je bila Madžarska. Temu pritrjuje tudi sporočilo madžarskega ministra za zunanje zadeve in trgovino Petra Szijjarta, ki je na družbenem omrežju zapisal, da stopnjevanje ni rešitev in da bodo taki ukrepi evropskemu gospodarstvu povzročili nadaljnjo škodo. A madžarski glas v tem primeru ni ključen. Da bi povračilni ukrepi propadli, bi jim moralo nasprotovati 14 držav članic.
Kot rečeno, gre šele za odziv na ameriške carine na evropsko jeklo in aluminij. Države članice se o odzivu na 25-odstotne carine na avtomobilske izdelke, ki so začele veljati prejšnji teden, in 20-odstotne carine na skoraj vso preostalo blago, ki so začele veljati danes, še pogajajo.

Kaj to pomeni za Slovenijo
Tokratni nabor protiukrepov je medtem torej podprla tudi Slovenija. Po besedah ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana je pričakovati še dodatne ukrepe, pri katerih pa bo prav tako veljal odlog uveljavitve, poroča STA. Han meni, da bo treba v tem času vendarle doseči nek dogovor, saj da bo »norija teh trgovinskih vojn« pokopala tako Evropo kot ZDA. Han upa, da bo tudi Trump spoznal, da ta smer ni dobra za gospodarstvo.
Na vprašanje, kaj vse dogajanje zadnjih dni in tednov pomeni za Slovenijo, je odgovoril, da na ministrstvu tudi s pomočjo gospodarske zbornice in gospodarstva redno izvajajo analize glede učinkov. Za Slovenijo ta trenutek, tako Han, »še ni takšne katastrofe,« je pa opozoril na posredne učinke zaradi vloge slovenske avtomobilske industrije v dobavnih verigah evropskih izdelovalcev avtomobilov.
Nasploh pa trenutno dogajanje Han ocenjuje kot zelo slabo za svetovno gospodarstvo in ne vidi pravega razloga, zakaj nekateri pri vseh težavah, ki jih že ima ta svet, ta trenutek razmere le še dodatno zaostrujejo. Treba je biti trezen ter na podlagi analiz sprejemati pametne odločitve, je po poročanju STA prepričan minister.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se