Tako se bo Evropa odzvala na Trumpove carine: "ZDA bo udarilo tam, kjer najbolj boli"
Evropska unija bo na carine, ki ji jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump, odgovorila na kreativen način – z usmerjanjem na proizvodnjo v ‘rdečih’ zveznih državah, kjer ima Trump največ podpornikov.

Trump je prejšnjo sredo napovedal uvedbo carin skoraj celotnemu svetu. Za EU bo stopnja dodatnih carin po novem 20 odstotna. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nato izjavila, da je Evropska unija "pripravljena doseči dober dogovor" z ZDA in predlagala "ničelne carine na industrijske izdelke", vendar to republikancu, ki je obseden s trgovinskim primanjkljajem ZDA do drugih držav, "ni dovolj".
- Trump Evropski uniji zagrozil s carinam, če ne bo od ZDA kupovala več nafte in plina
- Od danes v veljavi Trumpove dodatne carine, tudi za Slovenijo
Trump želi, da bi se EU zavezala k nakupu energentov v "količini, ki ustreza" evropskemu presežku v trgovini z ZDA. Pri tem omenja znesek 350 milijard dolarjev, čeprav ameriške in evropske oblasti ocenjujejo, da je ta številka precej nižja – okoli 235,6 oziroma 216,8 milijarde dolarjev.
Na seznamu kmetijski in industrijski izdelki, kot so soja, meso, tobak, železo, jeklo in aluminij
Bruseljski portal Politico poroča, da bo odziv EU "morda manj agresiven, kot bi pričakovali, a bo kreativen in bo udaril ZDA tam, kjer jih najbolj boli." Po "internem dokumentu", ki ga je pridobil Politico, Evropska komisija načrtuje uvedbo carin do 25 odstotkov na ameriški izvoz v vrednosti 22,1 milijarde dolarjev. Svojo jezo so preusmerili v ukrepe, s katerimi bi zadali bolečino Trumpovi republikanski volilni bazi.
Seznam vključuje kmetijske in industrijske izdelke, kot so soja, meso, tobak, železo, jeklo in aluminij – torej izdelke, ki so še posebej odvisni od čezatlantskega izvoza. Politico piše, da so "strokovnjaki za zunanjo trgovino EU" pokazali nenavadno mero ustvarjalnosti" ter da uporabljajo "pasivno-agresivne" prijeme za udarec Trumpovi volilni bazi. EU bo o carinah glasovala v sredo, nato pa bodo začele veljati po določenem časovnem razporedu.
Kot primer te "ustvarjalnosti" Politico izpostavlja sojo – kmetijski proizvod, ki je gospodarsko izjemno pomemben. EU bi lahko ZDA, drugemu največjemu proizvajalcu in izvoznici soje na svetu, uvedla 25-odstotno carino s 1. decembrom.
Proizvajalci svarijo
Približno 82,5 odstotka ameriške soje prihaja iz Louisiane, zvezne države, iz katere prihaja predsednik predstavniškega doma Kongresa Mike Johnson. Politico poudarja, da so proizvajalci soje že prejšnji mesec kritizirali Trumpovo trgovinsko "bojevitost" in ga opozorili, da se carine ne smejo "jemati zlahka".
EU meri tudi na govedino iz Kansasa in Nebraske, perutnino iz Louisiane, avtomobilske dele iz Michigana, cigarete s Floride ter lesne izdelke iz Severne Karoline, Georgie in Alabame. Evropska komisija namerava obdavčiti tudi sladoled iz Arizone, tekstil iz Južne Karoline, električne odeje iz Alabame, kravate s Floride, pralne stroje iz Wisconsina ter testenine iz Južne Karoline, dodaja Politico.
Ta medij zaključuje, da bo trgovinska vojna, ki jo je sprožil Trump, imela "zasoljeno" ceno za Washington, saj bi protiukrepne carine Kitajske, Kanade in EU lahko ogrozile okoli 90 milijard dolarjev ameriškega izvoza.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se