© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Protestno pismo
Čas branja 2 min.

Ministrstvo za solidarno prihodnost: Vztrajamo pri javnem, solidarnostnem modelu financiranja


S.R.
9. 7. 2025, 12.51
Posodobljeno
14:15
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na ministrstvu za solidarno prihodnost so danes v odzivu na protestno pismo gospodarstvenikov poudarili, da njihova stališča dobro poznajo, saj so o navedenih pomislekih že večkrat razpravljali.

Simon Maljevac
Robert Balen
Minister Simon Maljevac ne vidi smiselnih razlogov za odstop, sploh pa ne v tem ključnem obdobju vzpostavljanja sistema.

Na ministrstvu za solidarno prihodnost so se danes odzvali na včerajšnje protestno pismo, ki ga je obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) naslovila na ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca. Predsednik OZS Blaž Cvar je namreč ministru v primeru uveljavitve prispevka za dolgotrajno oskrbo med drugim očital nezmožnost podajanja konkretnih informacij glede porabe sredstev in ga obenem pozval k odstopu. Po besedah Cvara namreč na ministrstvu kljub večkratnim pozivom niso »prisluhnili argumentom in številkam, ki jasno kažejo na potrebo po postopni in premišljeni uveljavitvi višine prispevka«.

Na ministrstvu so danes odgovorili, da so se z vsebino protestnega pisma seznanili in da so z avtorji pisma »o izpostavljenih pomislekih že večkrat razpravljali, zato njihova stališča dobro poznamo.« Obenem so poudarili, da ostajajo zavezani temeljnemu načelu, in sicer, da morajo biti storitve dolgotrajne oskrbe dostopne vsem, ne glede na finančne zmožnosti posameznika.

Enakopraven dostop za vse

Po mnenju ministrstva je javno »financiranje edini način, da zagotovimo enakopraven dostop do pomoči za vse, še posebej za tiste, ki si storitev brez sistemske podpore ne morejo privoščiti«. V primeru vzpostavitve sistema brez ustrezne in stabilne finančne podlage, bi bili po njihovih besedah najranljivejši prepuščeni »logiki trga in njegovemu iskanju dobičkonosnosti,« dolgotrajna oskrba pa bi postala »privilegij namesto pravice. Naša prednostna naloga ostajajo ljudje. Zato vztrajamo pri javnem, solidarnostnem modelu financiranja«.

Na ministrstvu so ob tem poudarili, da bodo »javna sredstva iz letošnjega prispevka za dolgotrajno oskrbo porabljena namensko, v skladu z zakonodajo, to je za izvajanje obstoječih storitev in pravic ter za pokritje stroškov dela, vključno z dodatki za zahtevna dela v socialnem varstvu in dolgotrajni oskrbi.« Na drugi strani bi predlog gospodarstvenikov o ukinitvi prispevka »neposredno ogrozil tudi dosežene dvige plač zaposlenih v domovih za starejše.«

Niso prišli dlje od dobrih namenov in obljub

Kar zadeva poziv Maljevcu k odstopu, zanj minister ne vidi smiselnih razlogov, sploh pa ne v tem ključnem obdobju vzpostavljanja sistema. »Zanimivo je tudi, da se ne spomnimo, da bi avtorji pisma kadarkoli prej pozivali k odstopu ministra, pristojnega za dolgotrajno oskrbo. Morda zato, ker njegovi predhodniki z delom večinoma niso prišli dlje od dobrih namenov in obljub ali pa do zakona, ki se ga ni dalo udejanjiti,« so še navedli na ministrstvu ter dodali, da je aktualni minister na drugi strani dejansko ukrepal, »pripravil, uskladil in v celoti izpeljal postopek za zakon, ki ga lahko prvič v zgodovini sploh uveljavljamo v praksi. In nanj smo čakali 20 let.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.