Dolenjski muzej s prvim pravim katalogom stalne razstave


Na današnji novinarski konferenci v Dolenjskem muzeju v Novem mestu so predstavili lansko delo ustanove. Direktor Zdenko Picelj je upravičeno zadovoljen, saj so vse programske cilje uresničili in jih na skoraj vseh področjih tudi presegli.
Številke so najbolj zgovorne. Pridobili so 689 enot muzejskega gradiva, zaščitili so 173 predmetov in jih 249 še restavrirali. Poleg gostujočih so pripravili tri svoje razstave: Vladimir Lamut - litografije, to so kot donacijo dobili od njegovih potomcev, Lutkarstvo na Dolenjskem in osrednjo lansko Na mnoga leta. Omenimo še založniško dejavnost, saj so izdali šest razstavnih katalogov. Še posebej pa so ponosni na pedagoško dejavnost, ki je ena najbolj razvejanih v slovenskem muzejstvu. Pripravili so 158 muzejskih delavnic z 32 različnimi temami. Na delavnicah so našteli 3.575 udeležencev. Namen delavnic je dvojen. Predvsem mlade poleg ustvarjalnosti navajajo na obiskovanje muzejev, posredno pa ti mladi »poskrbijo«, da muzej obiščejo tudi starši. Dolenjski muzej je tudi poseben po tem, da je med redkimi v Sloveniji, ki se mu obisk iz leta v leto povečuje. Direktor Picelj pravi, da je temu tako, ker pripravljajo razstave za ljudi in ne delajo razstav zaradi razstav.
Tudi letos načrtujejo tri lastne razstave. Vse bodo v zadnji četrtini leta, gre pa za razstave ob 110-letnici rojstva Leona Štuklja, ob 15-letnici smrti Toneta Kneza in ob 50-letnici avtoceste Bratstva in enotnosti. V zvezi s to razstavo prosijo vse, ki imajo kakršnekoli dokumente ali slike iz časov, ko so mladinske brigade gradile še danes uporabno cesto, da jih posodijo ali pa poklonijo muzeju.
Umetnostni zgodovinar Jožef Matijevič pa je danes predstavil nov katalog ob stalni likovni razstavi, ki je od septembra leta 2006 postavljena v Jakčevem domu. Gre za bogastvo likovne umetnosti in ustvarjalnosti, ki se nahaja v Dolenjskem muzeju. S pomočjo kataloga se lahko sprehodimo med vsemi 82 razstavljenimi deli, ki predstavljajo likovno dediščino Dolenjske. Občudovali boste dela Smrekarja, Kralja, Maleša, Perka, Germa, Vavpotiča, Lamuta, Savinška, Kobeta, Gasparija, Jakca, neznanih slikarjev in drugih. Med še živečimi umetniki je svoj prostor na stalni razstavi dobil le Stane Jarm, ki po mnenju avtorja razstave vsekakor sodi vanjo. Slike so povečini iz 17. in 18. stoletja, še posebej pa velja omeniti Prenosni krilni oltar neznanega avtorja, ki ima sicer na sliki letnico 1651, vendar je sodeč po izrezljanem okvirju vsaj 100 let starejši.
Gre za prvi pravi katalog prve prave stalne likovne razstave Dolenjskega muzeja. Avtor stalne razstave in kataloga je, kot že rečeno, Jožef Matijevič, fotografije je prispeval Uroš Kastelic, katalog je oblikovala Petra Matijevič, natisnili so ga v nakladi 1.000 izvodov.
Muzejski proračun za lansko leto je znašal približno 850.000 evrov, ministrstvo za kulturo je primaknilo skoraj 70 odstotkov tega zneska, mestna občina Novo mesto 21 odstotkov, ostalo so lastna sredstva.
Med lanske glavne muzejske naloge je po besedah Zdenka Piclja sodila obnova nekdanje osrednje muzejske stavbe, tako imenovane Križatije, ki jo financira izključno novomeška občina. Obnovljeni prostori, ki jih bodo namenili novi stalni postavitvi novomeške arheološke zbirke, so trenutno na stopnji zaključka obrtniških del. Sredi aprila pričakujejo montažo opreme in postavitev razstave. Slavnostno jo bodo odprli 13. junija, častno pokroviteljstvo stalne arheološke razstave pa je prevzel predsednik države Danilo Türk, kar po Picljevi oceni, čeprav je novomeška arheologija tako ugledna, da se sama predstavlja, dogodku daje večji pomen.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Pogovor z Zdenkom Picljem
Jožef Matijevič o stalni razstavi v Jakčevem domu