Začenja se preventivna akcija Pripnite se in doživite!

##IMAGE-3381069##
S sloganom Pripnite se in doživite! se danes začenja enotedenska preventivna akcija, ki jo vodi in koordinira Javna agencija RS za varnost prometa. Akcija je namenjena osveščanju o tem, kako pomembna je uporaba varnostnega pasu med vožnjo. Ta lahko namreč zmanjša verjetnost hudih poškodb ali smrti v primeru prometne nesreče.
Mednarodne izkušnje kažejo, da uporaba varnostnih pasov zmanjša število smrtnih žrtev in hudih telesnih poškodb za najmanj 40 odstotkov. Kljub temu in čeprav obveznost pripenjanja na vseh sedežih, kjer so vgrajeni varnostni pasovi, narekuje tudi zakon, je še vedno veliko ljudi pripravljenih tvegati in se med vožnjo ne pripnejo.
Po podatkih, ki jih je na današnji novinarski konferenci predstavila Vesna Marinko z agencije za varnost prometa, se med vožnjo pripne 93 odstotkov voznikov, 94,5 odstotka sopotnikov na sprednjih sedežih ter 81 odstotkov na zadnjih. Zaskrbljujoč pa je podatek, da se na zadnjih sedežih v osebnem vozilu priveže le 66,2 odstotka odraslih, medtem ko je pri otrocih ta delež višji, 91,8-odstoten.
Vendar pa so posledice nepripenjanja na zadnjih sedežih lahko prav tako hude, ne le zanje, ampak tudi za ostale v vozilu. Po besedah Vesne Marinko trk vozila pri hitrosti 50 kilometrov na uro za neprivezanega pomeni enako kot padec 12 metrov v globino.
Kot je dejal Klemen Grabljevec z Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta RS - Soča, sicer drži, da nastanejo poškodbe tudi ob uporabi varnostnega pasu, vendar so te bistveno lažje in manj usodne, kot če ne bi bili pripeti.
Preventivni akciji se je pridružila tudi policija. Ta bo po besedah vodje sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivana Kapuna opravljala nadzor nad uporabo varnostnih pasov na območju celotne države. Prav tako v akciji sodelujejo ministrstvo za izobraževanje, Zavod Varna pot, AMZS, Združenje za promet pri GZS, prometna inšpekcija in drugi, ki bodo na različne načine opozarjali na pomen uporabe varnostnih pasov.
Ko gre za žrtve prometnih nesreč, s trenutnim stanjem ne moramo biti zadovoljni, je poudaril v. d. direktorja agencije Franc Pojbič. Tudi prva dva meseca letošnjega leta po Pojbičevih besedah kažeta poslabšanje glede na pretekli leti.
Lani je v Sloveniji v prometnih nesrečah umrlo 129 oseb. Med vozniki osebnih vozil in potniki, ki so v nesrečah umrli, pa jih kar 45 odstotkov ni uporabljalo varnostnega pasu. Kot je navedel Kapun, je letos v prometnih nesrečah umrlo šest voznikov osebnih vozil in dva sopotnika; polovica jih ni bila pripetih. Po Kapunovih besedah pa se ne morejo znebiti občutka, da bi vsaj večina lahko preživela, če bi bili.
Sicer po Kapunovih ocenah v Sloveniji z uporabo varnostnih pasov "nismo zelo nezadovoljni", je pa stanje mogoče še izboljšati. Pomembno je namreč, da se varnostne pasove dosledno uporablja ne le na sprednjih, ampak tudi na zadnjih sedežih in da jih uporabljajo tudi vozniki avtobusov, tovornih vozil in kombiniranih vozil, pri katerih opažajo nekoliko slabšo uporabo varnostnih pasov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se