Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Preventivne radarske table: Skozi naselje tudi štirikrat prehitro


Štajerski Tednik
6. 2. 2017, 22.59
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Preventivne radarske table oz. prikazovalniki hitrosti opozarjajo voznike, ali upoštevajo predpisane omejitve hitrosti. Gre za blag ukrep, ki naj bi bil pri umirjanju prometa izjemno učinkovit. Kljub temu so najvišje hitrosti, ki so jih naprave zabeležile v Spodnjem Podravju, zaskrbljujoče.

1486385657_cg_merilniki_hitrosti_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Prikazovalniki izmerijo in prikažejo realne hitrosti mimo vozečih vozil ter z rdečo barvo in/ali utripanjem voznike opozorijo na preveliko hitrost, za upoštevanje omejitev pa jih nagradijo s kljukico, nasmeškom ali besedo »hvala«. V Javni agenciji RS za varnost prometa (AVP) so povedali, da opozorilni radarji »sodijo med ukrepe, ki jih uporabljajo upravljavci cest (predvsem lokalne skupnosti) in policija, da bi zagotovili večjo osveščenost o dejanski hitrosti vožnje in so pogosto preventivni ukrep pred represivnimi ukrepi policije«.

Čeprav ne prinašajo sankcij, naj bi prikazovalniki hitrosti bistveno prispevali k dvigu prometne kulture; izmerjena hitrost z objavo postane učinkovito psihološko sredstvo, zaradi katerega vozniki hitrost praviloma zmanjšajo. Informacija, kako hitro je bilo vozilo, je vidna tudi ljudem v okolici ... »S tem merilniki opozarjajo na vozniško etiko, da je morebitna kršitev omejitve hitrosti v naseljih, v okolici šol, vrtcev in igrišč nesprejemljiva,« menijo v AVP.

Žal naprave svoj učinek sčasoma navadno izgubijo, zato v AVP priporočajo, da se jih po enem do treh mesecih prestavi. Opozorili so tudi: »Za večjo učinkovitost je treba v dogovoru s policijo zagotoviti občasne kontrole prometa in hitrosti, saj s sistemom kaznovanja in izrekanja kazni povečamo učinek in verodostojnost preventivne radarske table.« V večini spodnjepodravskih občin ne upoštevajo nobenega teh priporočil.

V AVP so povedali: »Prikazovalniki pred policijskimi kontrolami hitrosti, pri katerih se izvajajo represivni ukrepi, omogočajo večjo javnost policijskega dela in kršiteljem jemljejo morebitne izgovore ter povečujejo podporo javnosti za policijske kontrole (kaznujejo voznike, ki s prehitro vožnjo nadaljujejo kljub opozorilu).« Merilnike je mogoče dobiti že za kakšnega tisočaka, na AVP pa so dejali: »Po naših informacijah je cena preventivne radarske table, ki je sodobna, dovolj velika in nudi različne funkcije tudi na daljavo, od 2.000 do 3.000 evrov.«

V občinah Spodnjega Podravja so prikazovalniki izmerili hitrosti, ki so omejitve presegle za nekajkrat. V AVP so rezultate komentirali: »Izmerjene meritve nedvomno predstavljajo alarm v občinah, zato morajo zagotoviti ustrezen nadzor in kaznovanje takšnih posameznikov ter uveljavitev ukrepov za umirjanje prometa, ki fizično preprečujejo takšne ekstremne prekoračitve in zagotavljajo večjo varnost, ne glede na gostoto prometa oz. dnevni ali nočni čas.«

Le nekaj občin prikazovalnikov hitrosti nima

Najvišje zabeležene hitrosti v letu 2016

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.