FOTO: Ko pogled v nebo osupne
Gre za lečaste oblake, odgovor zakaj nastanejo, pa leži nad zemeljsko površino.

Lečasti oblak ali altokumulus lenticularis je oblak, ki ga lahko najpogosteje vidimo v gorskih regijah, vendar to ni pravilo – tokrat jih je glasbenik Jani Horvat opazil nad Dubrovnikom in v njih našel navdih za glasbeno ustvarjanje.
Nenavadni oblaki nastanejo zaradi zračnega toka, ki teče v nasprotne strani, so zapisali ljubiteljski vremenoslovci s spletnega portala Neurje.si. Tvorijo se na velikih višinah, ko je veter močan, pojavijo pa se na zavetrni strani gorskih grebenov. Zrak se ob gori dvigne, v kolikor je ozračje v tistem trenutku stabilno pa pride do valovanja, ki se razširi tudi za goro. Ko je v zraku dovolj vlage, pa nastane več tovrstnih oblakov, ki se pojavijo v več plasteh: "Ko se zrak premakne navzdol po zavetrni strani gore lahko oblak izhlapi nazaj v paro. Kar ostane se oblikuje v oblake lečaste oblike ali lentikularne oblake nad vrhom gore, kjer se je vlažen zrak kondenziral v kapljice," pojav opisujejo vremenoslovci.
Kljub temu, da nastanek oblakov vremenoslovci povezujejo z močnimi in hitrimi sunki vetra pa je videti kot, da te nenavadne tvorbe na nebu mirujejo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se