Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Ali vam prisluškujejo?
Čas branja 4 min.

Segrevanje in prazna baterija telefona razkrivata več, kot si mislite


Almira Sakalić
21. 4. 2025, 05.47
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Živimo v dobi pametnih telefonov, kjer nosimo praktično celoten svet v žepu. Ste kdaj pomislili, ali dobili občutek, da vam kdo prisluškuje? Prisluškovalne naprave niso več le pripomočki v vohunskih filmih, temveč realna grožnja za posameznike in podjetja.

telefon.jpg
Profimedia
Številne strani lahko vdrejo v vaš pametni telefon, vključno s hekerji, vašim delodajalcem, bivšim partnerjem ali celo vlado.

Prisluškovalne naprave, bodisi fizične bodisi programske, niso več zgolj stvar vohunskih filmov, temveč realnost, s katero se soočajo posamezniki, podjetja in celo državne institucije. Številne strani lahko vdrejo v vaš pametni telefon, vključno s hekerji, vašim delodajalcem, bivšim partnerjem ali celo vlado. Morda poslušajo vaše klice, berejo in pošiljajo sporočila in e-pošto ali spreminjajo informacije na vašem vmesniku.

Telefon - zakladnica informacij

Fotografije, kontakti vaših prijateljev, družinskih članov in poslovnih partnerjev. Vse to predstavlja pravo zakladnico podatkov. Za tatove identitet in druge spletne kriminalce so te informacije idealno izhodišče za dostop do vaših bančnih računov, podatkov o kreditnih karticah in drugih občutljivih podatkov. A nevarnost ne prihaja vedno od neznancev.

Tudi sodelavci ali konkurenčna podjetja lahko s pomočjo prisluškovanja pridejo do vaših poslovnih skrivnosti, načrtov za nove izdelke ali inovacij, ki ste jih skupaj z ekipo razvijali mesece ali celo leta. Ko pogledamo na stvari iz te perspektive, hitro postane jasno, da je seznam tistih, ki bi lahko bili zainteresirani za vaše podatke, lahko zelo dolg. Toda kako veste, ali vašemu telefonu prisluškujejo?

kibernetski kriminalci.jpg
Profimedia
Če se je vaš telefon začel obnašati nenavadno, je morda čas za večjo previdnost.

Kako prisluškovanje poteka?

Prisluškujejo vam lahko prek mobilnega operaterja ob sodnem nalogu, z uporabo lažnih postaj (IMSI catcherjev) ali z vohunsko programsko opremo, nameščeno na telefonu. IMSI številka je unikatna in je glavni identifikator uporabnika v mobilnem omrežju. Zapisana je na SIM kartici. V primeru vdora v mobilno napravo je možno tudi prisluškovanje prek aplikacij.

Spletna trgovina SpyShop navaja, da so nekatere naprave zasnovane tako, da jih je enostavno skriti v vsakodnevne predmete, kot so električne vtičnice, knjige, rastline, igrače ali celo oblačila. To nezakonitim uporabnikom omogoča pridobivanje zvočnih informacij brez vednosti in soglasja oseb, ki jih spremljajo.

mikrofon medvedek.jpg
Profimedia
Nekatere naprave zasnovane tako, da jih je enostavno skriti v vsakodnevne predmete, kot so električne vtičnice, knjige, rastline, igrače ali celo oblačila.

Kako prepoznati, da vam prisluškujejo?

Če se je vaš telefon začel obnašati nenavadno, je morda čas za večjo previdnost. Čeprav so sodobne prisluškovalne metode izjemno sofisticirane in pogosto težko zaznavne, obstajajo nekateri opozorilni znaki, ki jih je, sploh v teh časih, dobro poznati. 

  • Segret telefon: ko postane telefon vroč na otip, tudi ko ga ne uporabljate, je možnost, da v ozadju deluje vohunska programska oprema.
  • Hitro praznjenje baterije: če telefon hitro izgublja baterijo, kljub običajni uporabi, je to lahko znak, da se vaša naprava uporablja za snemanje ali pošiljanje podatkov brez vaše vednosti.
  • Težave pri izklopu naprave: če se vaša naprava samodejno ugaša, prižiga ali celo samodejno namešča aplikacije, obstaja resna verjetnost, da je pod nadzorom tretje osebe.
  • Šumi med klici: če slišite šume, odmeve, pokanje tudi takrat, ko telefona ne uporabljate.
  • Popačenja: ob bližini drugih naprav, kot so televizorji ali zvočniki, se lahko pojavijo popačenja zvoka ali slike.
poslušanje signala.jpg
Profimedia
Ob bližini drugih naprav, kot so televizorji ali zvočniki, se lahko pojavijo popačenja zvoka ali slike.

Kode za preverjanje 

  • *#21# S to kodo ugotovite, če so vaši klici, sporočila, podatki in druge vsebine morda posredovane na drug naslov oziroma številko.
  • *#06# Številka IMEI je identiteta vašega telefona, ki se uporablja za identifikacijo v svetu mobilnih telefonov in jo potrebujete, če vam nekdo ukrade telefon, ga izgubite in želite telefon poiskati sami oziroma s pomočjo državnih institucij.
  • *#62# Koda se nanaša na preusmeritev klicev, ko vaša številka ni dosegljiva. 
  • ##002# Ta koda bo samodejno preklicala vse preusmeritve klicev. Občasno se jo splača vtipkati, še posebej če potujete v tujino, da izključite možnost zlorabe.

Detektivske varnostne agencije v Sloveniji

Na spletni strani Najdi.si, lahko najdete obsežen seznam detektivskih agencij po vsej Sloveniji. Trenutno jih je registriranih več kot 50, med njimi tudi samostojnih detektivov. Uradni seznam licenciranih detektivov vodi Detektivska zbornica Republike Slovenije, kjer so na voljo aktualni podatki o posameznih detektivih in agencijah. Med bolj prepoznavnimi agencijami so na primer Detekta, White Wolf, Evidentium in Intellegos.

detektiv.jpg
Profimedia
V Sloveniji je trenutno registriranih več kot 50 detektivskih agencij, med njimi tudi samostojnih detektivov.

Cene prisluškovalnih naprav​

Cene prisluškovalnih naprav v Sloveniji se razlikujejo glede na vrsto, kakovost in funkcionalnost. Obstajajo različni modeli za poslušanje v realnem času ali snemanje za kasnejši ogled. Cene se gibljejo od 50 do približno 600 evrov. Imenujejo se GSM prisluškovalne naprave, skriti prenosni snemalniki zvoka, lokatorji z glasovnim nadzorom, naprave za poslušanje pogovorov skozi stene... Seznam je kar precej obsežen.

Cene pregleda sobe za odkrivanje prisluškovalnih naprav se običajno gibljejo med 350 in 500 evrov. Na ceno lahko vpliva velikost in kompleksnost prostora, potrebne tehnične opreme, lokacija... 

Pravna ureditev prisluškovanja

Uporaba prisluškovalnih naprav brez privoljenja vpletenih oseb je zakonito kaznivo dejanje v večini držav. Krši etične norme in pravice do zasebnosti ter lahko ima resne pravne posledice. Zakon dovoljuje prisluškovanje zgolj ob sodni odredbi, v primeru hudih kaznivih dejanj. Kršitelji se soočajo s pravnimi posledicami, denarnimi kaznimi in tudi zapornimi kaznimi. 

V primeru suma nezakonitega nadzora se posamezniki lahko obrnejo na policijo ali informacijskega pooblaščenca. Etika in zakonodaja jasno narekujeta, da je spoštovanje zasebnosti temeljna pravica, ki jo je treba varovati z najvišjo skrbnostjo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.