Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Znane natančne številke o džihadistih na Balkanu


G.G.
30. 3. 2016, 17.39
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V zadnjih mesecih se je veliko govorilo o skrajnih islamistih z območja Balkana, nikoli pa ni bilo natančnih številk. Na konferenci »Balkanski džihadisti: radikalizacija in rekrutiranje borcev za Sirijo in Irak«, ki poteka v Sarajevu, pa so predstavili natančnejše podatke.

gornja maoča, zastava, isis.jpg
Reuters
Zastava Islamske države je pred dobrim letom visela na eni od hiš v Gornji Maoči v BiH.
bilal bosnič, terorist, bosna, terorizem
Reuters
Septembra 2014 so aretirali Bilala Bosnića, domnevnega terorista ISIS.

Po podatkih, ki so jih predstavili sodelavci Balkanske raziskovalne mreže (BIRN) je največje število borcev z Balkana v Sirijo odšlo leta 2012 in 2013. Največ ljubiteljev klanja nevernikov in šeriatskega prava je Islamska država dobila iz Kosova, in sicer 300. Sledijo državljani Makedonije (207), Bosne in Hercegovine (200), Albanije (107), Srbije (53) in Črne Gore (13). Slovenija ni bila vključena v raziskavo.

Polovica džihadistov se je po urjenju na bojiščih vrnila v domovino

Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da se je veliko število teh skrajnežev vrnilo v domovino. V Kosovo 130, Makedonijo 70, BiH 50, Albanijo 42 in v Srbijo 8. Skratka, vrnila se je skoraj polovica radikalizranih in z novimi veščinami ter napotki opremljenih džihadistov. Policije posameznih držav naj bi vedel za njih in jih naj bi zato tudi podrobno spremljale.

Za boljši nadzor skrajnežev bi bilo potrebno izboljšati sodelovanje med obveščavalnimi službami posameznih držav na Balkanu, je izpostavil urednik BIRN-a Ervin Qafmolla. Pomanjkljivo sodelovanje med obveščevalnimi službami je sicer vseevropski problem, kar je pokazalo predvsem pri terorističnih napadih v Parizu in Bruslju.

streljanje, stavnica sarajevo.jpg
Reuters
Preiskava streljanja v Sarajevu.

Nič novega pa ne pove ugotovitev, da je med mladimi najbolj učinkovit kanal za rekrutiranje in »pranje možganov« internet oziroma družabna omrežja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.